Hamilelikte, Gebelikte 13. Hafta

hamilelikte, gebelikte 13. hafta
hamilelikte, gebelikte 13. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 13.Hafta

Bebeğinizde ve sizde birçok değişimin yaşandığı ilk trimesterin bitmesine sadece bir hafta kaldı. Yani bu hafta bitimiyle birlikte ikinci trimester dönemine geçiş yapmış olacaksınız. İkinci trimester gebeliğe iyice alıştığınız, bebeğiniz ile bağların gittikçe kuvvetlendiği ve de hamileliğin en çabuk geçtiği dönemdir.

Hamilelikte, gebelikte 13.haftada bebek ve hamilelikte, gebelikte 13.haftada anne adayında görülen değişiklikler hakkında bilgileri yazımızın detaylarında bulabilirsiniz.

Gebeliğin altın dönemi olarak adlandırılan bu hafta itibariyle mide bulantısı, halsizlik, baş dönmesi gibi yaşanan şikayetler de azalacaktır. Ayrıca hamilelikte, gebelikte 13.hafta ile bebeğin ana rahmine tutunması kesinleşmiş ve düşük riski ortadan kalkmıştır. Yapılması gereken testler yapılmış, sağlıklı bir hamilelik süreci için her şey yolundadır. Sağlıklı beslenme ve düzenli yürüyüşler ile anne adayı normal yaşantısına devam edebilmektedir.

Hamilelikte, Gebelikte 13.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 13. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 13. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 13.haftada bebek boyunun uzunluğu yaklaşık 9 – 9,5 cm olduğu bilinmektedir. Bebeğinizin kilosu ise yaklaşık olarak 13 – 20 gram aralığındadır. Bebeğiniz için bir şeftali büyüklüğünde oldu diyebiliriz.

Hamilelikte, gebelikte 13.haftada bebek kafatası bu haftaya kadar olan süreçte oldukça hızla büyümekteydi. 13.haftadan sonra bu durum değişmeye başlayacaktır. Kafatasının büyüme hızı biraz daha azalacak ve vücut ile arasındaki oran da dengelenmeye başlayacaktır.

Bebeğinizin amniyotik kese içinde yuttuğu sıvıyı dışarı idrar yoluyla atmasını sağlayan böbrekler ve idrar yollarında görevli organlar artık tamamen çalışmaya başlamıştır.  Ayrıca hamilelikte, gebelikte 13.hafta itibariyle bebeğin cildini saran ayva tüyü şeklinde saç da oluşmaya başlamıştır.

 • Gözler ve kulaklar başın her iki yerinde olması gereken pozisyonda yerlerini alırlar.
 • Hamilelikte, gebelikte 13.haftada bebek gelişiminde önemli bir haber ses tellerinden geliyor. Bu hafta itibariyle bebeğinizin ses telleri gelişmeye başlıyor.
 • Şimdiye kadar göbek bağında olan bağırsak bu hafta itibariyle olması gereken yerini aldı.
 • Yüzü bu hafta itibariyle daha çok insan yüzü görünümüne benzemiş olan hamilelikte, gebelikte 13.haftada bebek uygun pozisyonda denk gelirse ultrason görüntüsünde cinsiyeti hakkında bilgi verebilir.
 • Kolları ve elleri ile sürekli bir hareket halinde olan bebeğinizi kelebeğin kanat çırpışı gibi çok hafif de olsa içinizde hissetmeye başlayabilirsiniz.
 • Hamilelikte, gebelikte 13.haftada bebek solunum kaslarını çalıştırmaya başlamıştır.

Hamilelikte, Gebelikte 13.Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 13.haftada anne adayı karnı çok şişmemiş olsa bile yumuşak bir top gibidir. Anne adayı hamile kıyafetlerine geçiş yapmamış olsa da dar giysilerinin içine de artık giremeyecektir.

Bol kıyafetler giyme isteği bu hafta sonrasında daha da artacaktır. Tabi ki mide bulantısı ve kusma gibi şikâyeti olan anne adayları bu süreçte kilo dahi vermiş olabilirler, bu durumun da çok normal olduğu unutulmamalıdır.

Özellikle karın bölgesinde, bacaklarda, kalçada ve göğüslerde dolgunlaşma görülmektedir. Göğüslerde çalışmaya başlayan süt kanallarının oluşturduğu şişkinlikler de anne adayı tarafından fark edilebilir. Ancak süt üretiminin başlaması ikinci trimesteri bulacaktır.

Hamilelikte, gebelikte 13.hafta anne adayı sabah olan mide bulantısı gibi şikayetlerden kurtulmuştur. Ancak mide ekşimesi ve mide yanması gibi şikâyetler devam ediyor olabilir. Ayrıca rahim büyümesine bağlı olarak bu dönemde kasıklarda ağrı da görülebilmektedir.

Özellikle sağ kasıkta rahimdeki bağların gerilmesinden kaynaklı olarak kısa süreli ağrıların olması dikkat çekmektedir. Ağrılarınızın çok şiddetli olması durumunda doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.

İnsanlar arasında gebeliğin en rahat dönemi olarak bilinen 2.trimesterda da anne adayı beslenmeye çok önem göstermelidir. Genellikle geçtiğimiz haftalar itibariyle folik asit haplarını kullanmayı bırakmış olabilirsiniz. Doktorunuz kan sonuçlarınıza bakarak ihtiyaç duymanız halinde demir preparatlarını kullanmanızı tavsiye edebilir. İlerleyen hamilelik döneminde kansızlık ile ilgili sorun yaşamamanız açısından demir takviyesi önemlidir.

Hamilelikte, gebelikte 13.haftada anne adayının en sık karşılaştığı hazımsızlık, karın bölgesinde şişlik ve gaz hissetme sorunudur. Bu hafta itibariyle bazı anne adaylarında katı beslenmeye ağırlık verdikleri için kabızlık gibi şikâyetler de görülmektedir. Hazımsızlığı gidermek için;

 • Azar azar ve sık sık yemeli.
 • Mercimek, soğan, lahana, fasulye, karnabahar, gazlı içecek gibi gaz yapan gıdalardan uzak durulmalı.
 • Stresten uzak durmalı ve rahatlamalı.
 • Doğru nefes alma tekniklerini öğrenmeli ve yemek esnasında da hava yutmamaya dikkat edilmeli.
 • Ayrıca limonlu ılık su içmek hazımsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Bol bol içmeyi ihmal etme.
 • Yavaş yavaş acele etmeden yemeli

Hamilelikte, gebelikte 13.haftada anne adayının kilo alımına bağlı olarak karın, kalça, bacak ve göğüslerinde gerilme izleri oluşabilir. Egzersiz yapmak, E vitamini takviyesi almak ve doktorunuzun önereceği losyonları kullanmak bu noktada yardımcınız olabilir.

Çatlaklar için kullanacağınız her türlü losyon ve kremin deri altından bebeğinize yan etki oluşturabileceğini unutmayın ve mutlaka kullanmadan önce doktorunuza danışın. Gebelikte oluşacak çatlakları azaltmak için;

 • Yüksek antioksidan içerikli ve sağlıklı beslenmek
 • Günlük 3 litreye yakın su içmek
 • Hamilelik platesi gibi hafif düzeyde egzersizler yapmak
 • Kilo alma hızını yavaşlatmak, dengeli bir şekilde kilo almak
 • Güneş koruyucu kullanmak
 • Cildin elastik yapısını yitirmemek
 • Protein ağırlıklı beslenmek
 • Doktor tavsiyesi ile cilt kalitesini geliştiren kremler kullanmak

Bu hafta itibariyle anne adayının libido artışı yaşadığı görülmektedir. Bu süreçte birçok anne ve baba adayı için hamilelikte cinsel ilişki soru işareti olmaktadır. Gebelikte yaşanacak cinsel ilişkinin bebeğe zarar verecek endişesi yaşayan çiftlerin; bebeklerinin anne karnındaki amniyon sıvı içinde güvende olduklarını unutmamaları gerekir. Bebeğiniz dışarıdan gelecek olan enfeksiyon da dahil her türlü darbeye karşı korunaklı durumdadır.

Gebelikte Cinsel İlişki

Hamilelikte cinsel yaşam ancak şu durumlarda tehlikeli olabilir ;

 • Çiftlerden birinde ya da ikisinde cinsel yolla bulaşan hastalık varsa,
 • Doğum sürecinde tanısı konan düşük veya erken doğuma sebep olan yetersiz serviks durumu varsa,
 • Anne adayının suyu geldiyse,
 • Geçmişte yaşanan erken doğum ya da düşük öyküsü varsa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA