Hamilelikte, Gebelikte 14. Hafta

hamilelikte,gebelikte 14. hafta
hamilelikte,gebelikte 14. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 14.Hafta

Hamileliğin artık gözle görülür şekilde belirginleştiği 14.haftada bebek de anne rahmi de hızla büyümeye devam etmektedir. Düşüklerin en çok görüldüğü ilk üç ayı geride bırakmanın verdiği bir rahatlıkla hamilelikte, gebelikte 14.hafta daha huzur içinde ve güvenli geçmektedir. Çünkü bebek anne rahmine 14.hafta itibariyle daha sağlam tutunmuştur.

Gebelikte Baş Ağrısı

Ayrıca mide bulantısı, kusma, hamilelikte baş ağrısı, sık idrara çıkma ve halsizlik gibi şikâyetlerin önemli oranda azaldığı hamileliğin 14.haftası anne adayları için altın dönemin başladığının da işaretidir.

Hamilelikte, Gebelikte 14.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 14. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 14. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 14.haftada bebek gelişimi detaylı olarak incelendiğinde bebeğinizin baş ile popo arası boy uzunluğunun yaklaşık 8 – 9 cm olduğu görülür. Kilosu ise yaklaşık 25 gramdır.

Bebeğinizi bu dönem ultrason görüntülerinde size çeşitli yüz mimikleri yaparken görürseniz şaşırmayın. Zira bebeğiniz artık kaşlarını çatabilir, yüzünü ekşitebilir, dudaklarını büzebilir. Ayrıca bebeğiniz sık sık elini ağzına götürme gibi reklesif hareketler yapar. Bu hafta nadiren de olsa parmak emme hareketi yaptığı görülse de parmak emme hareketini daha sık olarak 15.haftada yapmaya başlayacaktır.

Dış genital organlarda da gelişim hızla devam ediyor. Hamilelikte, gebelikte 14.haftada bebek cinsiyeti erkek ise prostat, kız ise yumurtalıklar karın boşluğuna yerleşmeye başladı bile. Ancak bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için daha var. 1 hafta daha sabredin.

Hamilelikte, gebelikte 14.haftada bebek tiroit hormonu salgılamaya başlamıştır. Böbrek fonksiyonları da tam olarak çalışmaktadır. Böbrekler de idrar üretimine 14.hafta itibariyle başladı. Bebek idrarını doğum gerçekleşene kadar amniyotik kese içerisine yapmaktadır.

Bu hafta itibariyle bebek yaşam alanı olan amniyotik kese içinde dilediği gibi hareket eder ve yer değiştirme hareketlerine de başlar. El ve ayaklarını da dilediği gibi hareket ettirmeye devam etmektedir. Avuçlarını açıp kapatma, el ayaklarını aşağı ve yukarı hareket ettirme, tekme atma bile hamilelikte, gebelikte 14.haftada ilk kez görülen değişiklikler ve hareketler olması nedeniyle bebek için çok önemli bir dönemdir.

Hamilelikte, gebelikte 14.haftada bebek gelişimini hızlı bir şekilde sürdürürken saçları uzar, ense ve çene bölgesi belirginleşir. Saç telleri uzamaya başlayan bebeğinizin bu hafta itibariyle parmak izi de oluşmaktadır. Bu hafta görülen boyun bölgesindeki uzama bebeğin kafasını her iki yana daha iyi oynatabilmesine de imkân sağlamaktadır.

Hamilelikte, gebelikte 14.haftada bebek organlarının tam bir fonksiyon ile çalışmaya başladığı kritik bir dönemdir. Böbrek, beyin ve sindirim organlarının tam anlamıyla çalışmaya başladığı haftadır. Örneğin bu hafta itibariyle karaciğer kırmız kan hücresi üretmeye başlamıştır.

Bebeğin bu haftaki hareketleri daha istemli ve daha bilinçli olduğu görülmektedir. Bebeğinizin beyni dokunduğu ve temas ettiği her şeyi kaydetmeye başlamıştır. Ayrıca işitme duyusu da geliştiği için bebeğinizle konuşmaya başlayacağınız en uygun dönem Hamilelikte, gebelikte 14.haftadır.

Net olarak duyulmasa bile uğultu halinde duyduğu bu ses bile bebek için çok önemli bir uyaran görevi görmektedir. Zira bebeğin net olarak duymaya başladığı haftaların 25. – 26. Haftalar olduğu bilinmektedir.

Hamilelikte, Gebelikte 14.Haftada Anne Adayı

Vücudun hamileliğe uyum süreci olarak nitelenen ilk üç sona ermiştir. Bundan sonraki süreç hem anne adayını hem de bebeğin daha rahat edeceği bir dönemin başladığını göstermektedir.

14.haftasında olan anne adayının hamile olduğu artık dışarıdan da belli olmaktadır. Çünkü anne rahminde hızla büyüyen bebek, anne adayının karnının da büyümesine neden olmaktadır.

Hamilelikte, gebelikte 14.haftada anne adayı hamilelik ile ilgili şikâyetlerinin büyük kısmından kurtulmuş olacağı için kendini bu dönem daha canlı ve enerjik hissedecektir.  Anne adayı hamileliğin en güzel geçen bu dönemlerinde kendini iyi hissettirecek etkinlikler ile meşgul olmalıdır.

Pozitif ortam ve kişiler ile bol vakit geçirmelidir. Bu dönemde artmaya devam eden hormonlar sayesinde daha duygusal olan anne adayının zamanını sevdikleri ile ve mutlu ortamlarda geçirmesi çok önemlidir.

Hamilelikte, gebelikte 14.haftada anne adayının aklında seyahat planı varsa en doğru zamanın bu dönem olduğunu hatırlatmak isteriz. Diğer dönemlere göre daha rahat geçen ikinci trimester dönemi, hamilelikte seyahat için en ideal zaman olarak uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca 14.haftaya kadar ortalama 3 – 4 kilo almış olan anne adayının bu haftadan sonra kilo alımı da hızlanacaktır. Tabi ki çoğul gebeliklerde bu kiloların daha fazla miktarda olabileceği unutulmamalıdır.

Hamilelikte Seyahat Edilir Mi?

Bebeğin rahim içinde hızla büyümesi anne rahminde büyümesine yol açmaktadır. Bu nedenle rahim kaslarında büyümeye bağlı olarak görülen kasılmalar ağrılara yol açabilmektedir. Hamilelikte, gebelikte 14.haftada anne adayı ara sıra da olsa kasıklarda oluşan sancılar yaşayabilirler.

Hamilelikte, gebelikte 14.haftada anne adayının karnının büyümesine bağlı olarak sırt ve bel ağrısı da yaygın bir şekilde görülmektedir. Doğum ile geçmesi beklenen sırt ve bel ağrılarınız dayanılmaz şiddette olursa doktora başvurmanızda fayda vardır.

Hamilelikte, gebelikte 14.haftada anne adayında cilt sorunları ortaya çıkabilir. Et benlerinde büyüme, yeni et benleri oluşma ve ciltte kahverengi lekelerin oluşması gibi durumlar anne adaylarında yaygın bir şekilde görülmektedir.

Hamilelikte, Gebelikte 14.Haftada Anne Adayının Beslenmesi

Hamilelikte, gebelikte 14.haftada anne adayının beslenmesi hem bebeğin genel sağlığı hem de anne adayının rahat bir doğum süreci geçirmesi için önemlidir. Bebek, anne adayının beslenmesi aracılığıyla gelişimini devam ettirmektedir. Annenin hamilelikte alınması gereken vitamin ve mineralleri alması direkt olarak bebeğin gelişimini etkilemektedir.

Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller

Bebeğin alması gereken demir, kalsiyum, protein gibi mineralleri ya da vitamin çeşitleri tam olarak karşılanamaz ise anne adayının vücudundan alacaktır. Bu durum da anne adayında istenmeyen çeşitli sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Örneğin anne adayının beslenmesinde kalsiyumu yetersiz alması ya da hiç almaması hamilelikte diş ağrısı ve diş çürümesi gibi semptomların görülmesine sebep olur. Ayrıca Hamilelikte, gebelikte 14.haftada anne adayının en azından bir kere diş hekimine kontrol amaçlı gitmesini tavsiye ederiz.

Hamilelikte Diş Ağrısı

Bu nedenle gebelikte beslenme yetersizliğinden kaynaklanan sorunların yaşanmaması için hamilelikte beslenme düzeni ciddi anlamda özen gösterilmesi gereken bir konudur. Beslenme düzeni oluştururken şunlara dikkat edilmelidir;

  • Beslenme planında tüm besin gruplarına dengeli bir şekilde yer verilmelidir.
  • Özellikle hamilelikte çok önemli olan A vitamini, demir, çinko, folik asit, protein ve magnezyum bakımından zengin bir beslenme planı önerilmektedir.
  • Bol bol su tüketin.
  • Karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineraller bakımından dengeli ve yeterli beslenin.
  • Besin kısıtlaması olmadan ve diyet yapmadan sağlıklı bir şekilde beslenin.
  • Tükettiğiniz her gıdanın taze ve organik olmasına dikkat edin.
  • Özellikle meyve ve sebzeyi mevsiminde tüketin.
  • Dondurulmuş ürünleri çok fazla tercih etmeyin.
  • Yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durun.
  • Yoğurt, çorba, salça gibi besinlerin mümkün olduğunca evde doğal bir şekilde yapılmışını tercih edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA