Hamilelikte, Gebelikte 16. Hafta

hamilelikte, gebelikte 16. hafta
hamilelikte, gebelikte 16. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 16.Hafta

Hamilelikte, gebelikte 16.hafta ile ay hesabı yaparsak 4.ayınıza girmiş bulunmaktasınız. Tebrik ederiz, ikinci trimesterin 3.haftasına kadar sağlıklı bir şekilde geldiniz. İkinci trimester döneminde olduğu gibi bu dönemde bebeğiniz ve sizin için çok rahat ve huzurlu geçen bir hafta olacak.

Erken gebelik dönemi şikayetleri de bu haftada önemli oranda azalmıştır. Son trimester sizin için biraz daha zorlayıcı olacağı için bu haftaların ve hamileliğinizin tadını çıkarın. Sevdiklerinizle bol zaman geçirin ve kendinize vakit ayırın. Son trimester için bol enerji depolayın.

Hamilelikte, Gebelikte 16.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 16. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 16. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 16.haftada bebek anne rahmine sıkıca tutunmuş ve gelişimine sağlıklı bir şekilde devam etmektedir. Olağan dışı bir sağlık sorunu yaşanmadıkça hızla gelişmeye de devam edecek. Bebeğinizin tüm bedeni özellikle bu hafta en hızlı bir şekilde gelişmektedir.

 • Bu haftada bebeğinizin boyu ortalama olarak 10 – 13 cm, kilosu   da 80 ila 150 gram arasında değişmektedir.
 • Vücudu saran ince tüyler bebeğinizin baş bölgesini tamamen kaplamış durumda.
 • El ve ayak parmaklarında tırnak oluşumları geçtiğimiz haftalarda başlamıştı bu hafta ise oluşumunu tamamlamış durumda. Ayrıca kol ve bacaklarda da uzama sistemli bir şekilde devam etmekte.
 • Duyu yetisi artık epey gelişmiş olan bebeğinizin dokunma ile yaşadığı ortamı tanıma sürecine devam ediyor. Hatta siz göbeğinize dokunduğunuzda bunu hissedebilir ve kıpırdanarak tepki verebilir durumda.
 • Kolları ve bacakları sürekli hareket halinde olan bebeğinizin göz kapakları kapalı olmasına rağmen göz hareketlerinin başladığı anlaşılmaktadır. Hamilelikte, gebelikte 16.haftada bebek gözlerini sağ ve sol yanlara doğru hareket ettirebiliyor artık.
 • Bu hafta itibariyle bacak boyu kol boyundan daha uzundur.
 • Bebeğiniz artık daha dik bir pozisyonda durabilmektedir.
 • Ter bezleri oluşmuştur. Hareketlerinin artması ile birlikte terleme olayı da görülmektedir.
 • Bebeğinizde görülen diğer bir değişim de bu hafta itibariyle sinirlerde miyelenize olayının görülmesidir. Miyelenize sayesinde bebeğinizin beyin ve vücut iletişimi sağlanmış olmaktadır.

Hamilelikte, Gebelikte 16.Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 16.haftada anne adayının içinde bebek büyümekte ve buna bağlı olarak rahmi de karnı da büyümektedir. Rahim ağırlığı bu hafta itibariyle 250 grama ulaşmış durumdadır.  Her geçen gün büyüyen ve genişleyen rahim kasları gerilerek kasıklarda ağrı ve sancıya sebep olmaktadır. Bu gerilme esnemelerin doğal olduğu ve doğuma hazırlık sürecinin bir parçası olduğu düşünülebilir.

Hamilelikte Kabızlık Neden Olur Nasıl Geçer

Hamilelikte, gebelikte 16.haftada anne adayı bebeğinin hareketlerini daha net bir biçimde anlamaya başlamıştır. Hafif bir kıpırdanma ve karıncalanma gibi hissedilen bu hareketlenmeler çoğu anne adayı tarafından gaz sıkışması ile karıştırılmaktadır. Özellikle ikinci gebeliğini yaşayan anne adayları bu konuda tecrübeli oldukları için bebeğin hareketlerini daha net fark edebilmektedirler.

Ancak Hamilelikte, gebelikte 16.hafta itibariyle bebeğinin hareketlerini hissetmeyen anne adayları telaşlanmamalıdır. Zira bebeğin hareketleri bazı anne adaylarında 20.haftaya kadar bile hissedilemeyebilir. Bu gayet normaldir. Her zaman dediğimiz gibi her gebelik kendine özgü özellikler taşır. Ve belirtiler her anne adayında aynı anda görülmeyebilir.

Hamilelikte, gebelikte 16.haftada anne adayı ve baba adayı tarafından heyecanla beklenen ve merak edilen bir konu da bebeğin cinsiyetidir. Geçtiğimiz haftalarda bebeğin iç ve dış genital organları gelişmeye başlamış, erkek ise prostat kız ise yumurtalıklar yerlerine bile yerleşmişlerdir. Bu hafta yapılacak ileri teknoloji ultrason muayenesinde bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilmeniz mümkündür.

Hamilelikte Diş ve Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer

Ancak hemen açıklayalım bebeğin duruş pozisyonu bazen cinsiyeti hakkında net bilgi vermeyi zorlaştırabilir. Bebeğiniz uygun bir pozisyonda durur ve gösterirse hamilelikte, gebelikte 16.haftada bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte, gebelikte 16.haftada ailenizde kalp rahatsızlığı var ise doktorunuz bebeğinizde kalp sorunu olup olmadığını görmek için fetal ekokardiyografi yaptırmanızı isteyebilir.

Hamilelikte, gebelikte 16.haftada anne adayının vücudunda artan östrojen hormonu kan hacminin yükselmesine neden olur. Üstüne bir de burun mukozasının normalden daha çok salgılanır olması hamilelikte burun kanaması gibi durumların oluşmasına sebep olur.  Hamilelikte normal olarak kabul edilen bu durumların aşırı olması durumunda mutlaka doktorun bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Gebelikte Burun Kanaması

Hamilelikte, gebelikte 16.haftada anne adayı;

 • Uzun süre aynı pozisyonda durmamalı.
 • Sırt ya da yüz üstü değil yan yatmaya dikkat etmeli.
 • Fiziksel ve ruhsal rahatlama için egzersiz yapmalı.
 • Hamilelikte alınması gereken vitamin ve mineralleri mutlaka düzenli olarak tüketmeli.
 • Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeli.
 • Katı gıda ağırlıklı beslenmemeli ve sıvı alımına özen göstermeli.
 • Doğal yağlar tüketmeli, trans yağlardan uzak durmalı.
 • Porsiyonlarını küçük tutmalı, azar azar ve sık sık beslenmeli.
 • Beslenme ve egzersiz konusunda profesyonel yardım almalı.
 • Her ne sebeple olursa olsun sırt üstü dümdüz bir şekilde yatmamalı.
 • 6 öğün şeklinde beslenmelidir.
 • Günlük olarak yaklaşık 3 litre su içmmeli.
 • Ara öğünlerde abur cubur değil besleyici gıdalar tercih etmelidir.
 • Ana öğünlerde et ve et ürünleri, taze sebze ve meyve, süt ve süt ürünleri, yumurta ve kuru yemişleri tercih etmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA