Hamilelikte, Gebelikte 17. Hafta

hamilelikte, gebelikte 17. hafta
hamilelikte, gebelikte 17. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 17.Hafta

Hamilelikte gebelikte 17.haftada anne adayı artık daha bilinçlidir. Bebeği ile güçlü bağ kurduğu yepyeni bir döneme girerek neredeyse gebelik macerasının yarısına gelmiştir.

Hamilelikte gebelikte 17.hafta içinde gerçekleşen en önemli olay üçlü tarama testidir. Bu test sonucunda gebelik sürecinin sağlıklı olup olmadığı tespit edilir. Dörtlü tarama testinde üçlü tarama testinden farklı olarak İnhibin A seviyesi de ölçülmektedir.  Yani dörtlü tarama testi üçlü tarama testini de kapsamaktadır. Bu nedenle bazı kadın doğum uzmanları üçlü tarama testi yerine dörtlü tarama testinin uygulanmasını uygun görmektedir.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Listesi

17 hafta içinde ya da 18.hafta itibariyle üçlü tarama testinin mutlaka yaptırılması gerektiğini unutmamalı hatta doktorunuzdan bu konuda detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

Hamilelikte, Gebelikte 17.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 17. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 17. haftada bebek
 • Hamilelikte gebelikte hafta itibariyle bebeğinizin boyu 10 – 13 cm, kilosu ise yaklaşık olarak 120 – 150 gram civarındadır. Hızla büyümeye devam eden bebeğinizi artık açık halde bulunan bir el içinin boyutları kadar olmuştur.
 • Hamilelikte gebelikte 17.haftada bebek gelişiminde en dikkat çekici gelişme iskelet sisteminde olmaktadır. Daha önceki haftalarda kıkırdak yapıda olan kemiklerin sertleşmesi bu hafta itibariyle başlamıştır.

Hamilelikte Ödem Neden Olur Nasıl Atılır

 • Bebek hareketleri daha bilinçli ve istemli bir şekilde artarak devam etmektedir.
 • Bebeğinizin cilt yağ tabakası da oluşmaya bu haftada başladı bile. Oluşan cilt altı yağ dokusu vücut ısı dengesi için doğum sonrası süreçte çok önemli görevler üstlenecektir. Doğuma kadar yağ dokusu her hafta artmaya devam edecektir. Örneğin 3, 5 kilo doğmuş bir bebekte yaklaşık yağ miktarı 2, 5 kilo kadar olduğu görülmektedir. Metabolizma hızı ve vücut ısı dengesi için cilt altı yağ dokusu çok önemlidir.
 • Geçtiğimiz haftalarda el parmak izi oluşan bebeğinizin ayak izi de nihayet oluşmuş durumdadır.
 • Ayrıca hamilelikte gebelikte 17.haftada bebek gelişiminde görülen diğer bir değişiklik ise göbek kordon bağındaki güçlenmedir.
 • Karaciğer kan ve safra üretme işlevine hızla devam etmektedir.
 • Bu hafta itibariyle bebeğinizin saç, kirpik ve saç telleri iyice belirginleşmeye başlamıştır.
 • Bebeğin anne karnındaki yolculuğuna devam ettiği kese içindeki amniyotik sıvı bu hafta itibariyle tamamen bebeğin akciğerlerden alınan sıvı ve böbreklerin ürettiği idrardan oluşmaktadır. Yuttuğu bu sıvı ile bağırsaklar ve sindirim sistemi de çalışmalarını hızlandırmaktadır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur Ne Zaman Geçer

 • Bu hafta bebeğiniz yutkunma, emme, nefes alma, göz kırpma gibi bebek reflekslerinin alıştırmalarını yapmaktadır. Her geçen hafta yeteneklerini geliştiren bebeğiniz adeta doğum sonrası anne memesinden sütünü rahat bir şekilde emmek için hazırlıklar yapmaktadır.
 • Cilt yağ dokusu ve kemik sertliği sağlandığı için bu hafta bebeğinizin kilosu daha da artacaktır.
 • Bebeğinizin organlarının bir kısmı gelişimini devam ettirirken bir yandan da işlevlerini yerine getirmektedirler.
 • Hamilelikte gebelikte 17.haftada bebeğinizin kalbi dakikada ortalama olarak 150 kez atmaktadır. Şimdiye kadar düzensiz olan kalp atışları bu haftadan sonra beyin komutları ile atışı gerçekleştiği için daha düzenli ve ritmik olacaktır.

Hamilelikte, Gebelikte 17.Haftada Anne Adayı

Hamilelikte gebelikte 17.haftada anne adayı için en önemli şey üçlü tarama testi ya da diğer adı ile zekâ testi taramasıdır. Gebelik sürecinde 20. haftaya kadar da yapılması mümkün olabilen bu test için en ideal zamanın 17. ve 18. Haftalar olduğu bilinmektedir.

Ancak hemen belirtelim ki bazı kadın doğum uzmanı doktorları ikili, üçlü ve dörtlü tarama testlerinin hepsinin yapılmasını uygun görürken bazı doktorlar ise bu testlerin bazılarının yapılmasına gerek görmeyebilir. Bunun yerine AFP ölçümü yapılmasını uygun görebilirler. Aklınıza takılan tüm detayları doktorunuzla içtenlikle paylaşmanızı ve öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Hamilelikte gebelikte 17.haftada anne adayı uykusuz günler geçirebilir. Hem ruhsal olarak tedirgin hissetme hem de her geçen gün büyüyen karın kaliteli bir uyku alımını engelleyebilir. Hamilelikte uykusuzluk sebebi olarak aşırı yemek de söylenebilir. Artan iştah sayesinde akşam yemeklerinde aşırıya kaçılması uykuya dalma gibi sorunlar yaratabilir. Akşam öğünlerinde hafif beslenme ve yatmadan önce ılık bir duş ve ılık süt içmek rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olabilir.

Hamilelikte gebelikte 17.haftada anne adayının karnı adeta bir top gibidir. Rahim büyümesi her geçen gün artmaktadır. Karın büyümesine bağlı olarak cilt yüzeyinde gerilme izleri ve çatlaklar oluşabilir. Doktorunuzun da tavsiye ettiği losyon ve kremleri kullanmaya başlamanızı öneririz.

Hamilelikte gebelikte 17.haftada anne adayı iştah artışı sebebiyle kilo almaya da başlamıştır. 17.haftaya kadar toplamda 3 – 5 kilo almış olması normal olarak kabul edilmektedir. Hamileliğin son üç ayındaki kilo alım hızı daha da artacağı için anne adayının dikkatli olmasında fayda var. Ayrıca kıyafetlerinizde hamile elbiseleri giymek istemeseniz bile daha bol ve salaş giysileri de tercih etmenin vakti gelmiş olabilir.

Hamilelikte gebelikte 17.haftada anne adayı bebeğin hareketlerini biraz daha net olarak hissedebilmektedir. Hafif düzeyde olan bu hareketler ilerleyen haftalarda bebeğin büyümesi ile birlikte daha hissedilir bir şekilde olacaktır. Ancak bebeğinin hareketlerini hissedemeyen anne adayları tedirgin olmamalıdır. Zira bebeğin hareketlerinin 26. haftaya kadar hissedilemiyor olması gayet normaldir.

Hamilelikte gebelikte 17.haftada anne adayında görülebilen durumlar;

 • Tansiyon düşüklüğü görülebilir.
 • Eklemlerde gevşeme ve esneklik başlamıştır.
 • Kan hacmi artar, damarlar genişler ve kanda pıhtılaşma sorunları görülebilir.
 • Kas ve iskelet ağrıları görülebilir.
 • Pelvis bölgesinde ağrılar görülebilir.
 • Vajinal akıntı artışı olabilir.
 • Bacak krampları meydana gelebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA