Hamilelikte, Gebelikte 18. Hafta

hamilelikte, gebelikte 18. hafta
hamilelikte, gebelikte 18. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 18.Hafta

Hamilelikte, gebelikte 18. Hafta ceninin yumurtlamasında 16.haftayı göstermektedir. 2.trimester döneminin içinde yer alan bu hafta anne adayı 4.ayını geride bırakmış 5.ayına merhaba demiştir. Hamilelikte, gebelikte 18.haftada bebek gelişim durumu, hamilelikte, gebelikte 18.haftada anne adayı ve anne adayına tavsiyeler konularının detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelikte, Gebelikte 18.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 18. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 18. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 18.hafta da dahil tüm gebelik boyunca merak edilen bir konudur bebeğin kaç kilo ve kaç cm uzunluğunda olduğu. Her geçen gün hızla büyüyen bebeğiniz bu hafta itibariyle 150 gram civarında olacaktır. Ayrıca baş ve popo arası uzunluğu olan bebeğinizin boyunun 12 – 14 cm arasında olduğu görülmektedir.

Bu hafta itibariyle bebeğin hareketleri daha da artmaktadır. Ve daha belirgin hareketlerle burada olduğunu anne adayına hissettirmektedir. Bebeğiniz yumruk atmaya ve tekmelemeye de başlamıştır.

Özellikle 2.gebeliği olan anne adayı bebeğinin hareketlerini daha iyi bir şekilde anlayabilir ve hissedebilir. İlk hamilelik heyecanı yaşayan anne adayları bebeğin anne karnındaki hareketlerini çoğu kez gaz sıkışması ile karıştırabilmektedir.

Ancak karnında hiçbir hareketlenme hissetmeyen anne adayları tedirgin olmasın çünkü bebeğinizin hareketlerini 23.haftaya kadar hissedemiyor olmanız çok normal.

Hamilelikte, gebelikte 18.haftada bebek artık daha sık hıçkırmaya ve esnemeye başlamıştır. Ultrason fotoğraflarında da bebeğinizin yüzü ve vücudu artık daha net bir şekilde görülebilmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 18.haftada bebek el ve parmak izlerinin yanı sıra ayak izleri de artık oluşmuş ve tam olarak belirginleşmiştir. Daha ortalama 12 cm olan bebeğinizin parmak izlerinin dahi oluşmuş olması inanılmaz değil mi?

Doktor muayenesi esnasında ultrason cihazında bebeğinizin çeşitli organları yakından takip edilir. Örneğin hamilelikte, gebelikte 18.haftada kalp gelişimi yakından takip edilir. Böyle bir anormal bir durum fark eden doktorunuz ultrason muayene sıklığını artırabilir. Muayeneden elde edilen sonuçlara göre gebeliğin ilerleyen süreçleri için değerlendirme yapılır.

Hamilelikte, gebelikte 18.haftada bebek cinsiyetinin ne olduğu çok merak edilen bir konudur. Bebeğin ultrason muayenesindeki duruş pozisyonuna göre  cinsiyeti konusunda fikir yürütülebilir. Bebeğin cinsiyeti 16.hafta ile 20.haftalarda belli olabilir.  Fakat bu konuda esas önemli olan bebeğin anne karnındaki duruş pozisyonudur. Doktorunuz bebeğinizin cinsiyetinin erkek olduğunu söylerse yanılma payının daha az olduğunu unutmayın.

Hamilelikte, gebelikte 18.haftada bebek vücudu saran verniks adı verilen kremsi madde ile kaplıdır. Cildini koruyan bu madde bebek için önemlidir.

Hamilelikte, Gebelikte 18.Haftada Anne Adayı

Gebeliğinin 18.haftasına gelen anne adayı kendini çok iyi ve mutlu hissediyordur. Hamileliğin erken dönem belirtilerini ve şikâyetlerini en az hissettiği bir haftadır. 18. hafta ile birlikte dördüncü ay sona ermiş 5.ay başlamış olmaktadır.

18.hafta ile birlikte gebeliğin yarısına doğru ilerlemektesiniz ve neredeyse yaklaştınız. Şu ana kadar her şey yolunda ve sağlıklı gitti ve o güne az kaldı. Bu süreçte gebeliğin ilerlemesi ile birlikte bebek de rahim de büyümektedir. Rahim göbek deliğine kadar büyümüş ve genişlemiştir.

Hamilelikte, gebelikte 18.haftada anne adayının kilo alımı daha da hızlanmaktadır. Normal şartlar altında anne adayı 4, 5 – 6 kilogram civarında toplamda kilo almış olmalıdır. Tabi ki fiziksel özelliklere ya da çoklu gebelik olup olmamasına bağlı olarak bu sayı değişebilir. Gebelikte alınan kilo miktarı anne adaylarının kişisel durumlarına göre değişmektedir.

Kimi anne adayları ilk trimester döneminde aşırı kilo alımı yaşarken kimilerinde ise kilo verilmesi söz konusu olabilir. Bu doğal karşılanan bir durumdur. Ancak hemen belirtelim ki hamilelik sürecinde çok aşırı kilo almak ya da çok az kilo almak da hem bebeğin sağlığı hem de doğum süreci için olumsuz durumlar yaratabilir.

Hamilelikte, gebelikte 18.haftada anne adayı normalden daha fazla miktarda kilo aldıysa doktoru ve diyetisyeni ile görüşmelidir. Çünkü son trimester döneminde anne adayının daha fazla kilo alacağı öngörüldüğü için anne adayının kilo kontrolü sağlanarak doğum sonrası oluşacak komplikasyonlar önlenebilir.

Her kadın gebeliğini kendine özgü durumlar ve belirtilerle yaşar. Hamilelikte, gebelikte 18.haftada anne adayında görülen belirtiler değişiklik gösterebilir. Bu belirtiler bazı anne adaylarında erken zamanda görülebilirken kimi anne adaylarında ise daha yoğun olarak yaşanabilmektedir.

Gebelikte Burun Kanaması

Hamilelikte, gebelikte 18.haftada anne adayında görülmesi beklenen belirtiler şu şekilde olabilir;

 • Nabız atışında artış
 • Nefes almada zorluk
 • Göbek deliğinin dışarı doğru çıkması
 • Vajinal akıntı artışı
 • Ayak şişmesi ve büyümesi
 • Sık sık idrara çıkma isteği
 • Ciltte görülen renk değişimleri
 • Burun tıkanıklığı ve hamilelikte burun kanaması
 • Sık görülen kabızlık ve hazımsızlık şikayetleri
 • Sırt ve bel ağrısı
 • Gergin ve duygusal ruh hali
 • Diş etlerinde hassasiyet ve diş ağrısı
 • İştah artışı
 • Bacaklarda görülen krampların sıklaşması

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur Ne Zaman Geçer

Hamilelikte, Gebelikte 18.Haftada Anne Adaylarına Tavsiyeler;

 • Bel ve sırt ağrılarından kurtulmak için uzun süre aynı pozisyonda kalmamalı.
 • Ayakkabı seçimine dikkat etmeli, konforlu ayakkabıları tercih etmelidir.
 • Sandalye destekleyicisi ve hamile yastığı kullanmalı.
 • Masaj yapmalı ve egzersizi ihmal etmemelidir.
 • Stresli ve gergin ortamlardan uzak durmalı, keyif veren etkinlik ve kişiler ile vakit geçirmelidir.
 • Fazla yüksek raflara uzanmamalı ve sırt üstü dümdüz yatmamalıdır.
 • Ağır yükleri kesinlikle taşımamalı ve anatomik yapıya uygun şekilde oturmalı ve yatmalıdır.
 • Sık sık dinlenmeli ve uzanmalıdır.
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı geldiğinde idrarını ertelememelidir.

Hamilelikte, gebelikte 18.haftada anne adayı ayrıntılı ultrason denilen ikinci trimesterin sonunda uygulanan hedefe yönelik olan bu muayene mutlaka yapılmalıdır. İlk 3 aylık dönemde yapılan testlerde anormallik tespit edildiyse bu şüpheyi detaylı olarak incelemek için yapılmaktadır. 18. hafta ile 20 .hafta arasındaki dönemde yapılabilen bu muayene ile bebeğin yaşı, iskelet ve kemik yapısı, damar yapıları dahil tüm organlarının sağlık durumu tespit edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA