Hamilelikte, Gebelikte 19. Hafta

hamilelikte, gebelikte 19. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 19. haftada bebek

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 19.Hafta

Tebrik ederiz hamileliğinizin yarısı neredeyse bitti bile. Anne adayının aklında hem bebeğinin gelişimi hem kendi sağlık durumu hem de gerçekleşecek olan doğum ile ilgili birçok soru olduğunu biliyoruz.

Düzenli olarak doktor kontrolünde anne adayının tedirgin olmasına lüzum yoktur. Yapılan muayene, test ve ultrason görüntülerinde doktorunuz herhangi bir anormallikten bahsetmediyse sağlıklı bir gebelik süreci geçiriyorsunuz anlamına gelmektedir. Bu süreçte size tavsiyemiz hamileliğinizin tadını çıkarın ve vaktinizi iyi değerlendirin.

Hamilelikte, Gebelikte 19.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 19. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 19. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 19.hafta itibariyle bebeğinizin boyu ve kilosu da hızla artmaktadır. Boyu yaklaşık olarak 13 – 15 cm aralığında olan bebeğinizin kilosu da 200 – 250 gr civarındadır. Hemen belirtelim bu haftadan sonra bebeğinizin kilo alım hızı daha da artacak ve doğuma kadar 15 kat artmış olacaktır.

Bebek 19.haftaya kadar amniyotik sıvı içinde gelişimine devam etmekteyken bu hafta cilt yüzeyini koruyan verniks adlı kremsi yapının oluşumu tamamlanıyor. Bu kremsi yapı devamlı sıvı içinde bulunan cildin buruşmasını, çatlamasını önleyerek korumaktadır. Normal zamanında olan doğumlarda verniks maddesinin tamamen kaybolduğu görülmekte iken çok erken doğumlarda ise bu tabakanın bebeğin üzerinde durduğu görülmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 19.haftada bebek böbrekleri idrar üretimi ile tam olarak çalışmaya başlamıştır. Bebek anne karnındaki idrar döngüsü amniyotik sıvı içine yapmakta ve bu sıvıyı tekrar yutmaktadır. Yuttuğu sıvı mide ve bağırsaklardan böbreklere ve tekrar idrar olarak kese içine bırakılmaktadır.

İdrar karışımlı bu sıvıyı bebeğin yutuyor olması sizi korkutmasın. Gelişimi için en uygun olan bu ortamda idrar tamamen steril bir şekilde ortama atılmaktadır. Tüm gebeliklerde normal olan bu süreç böyle işlemektedir.

Hamilelikte, gebelikte 19.haftada bebek işitme duyusunda çok önemli gelişmeler yaşamaktadır. Geçtiğimiz haftalardan bu yana birçok duyu yetisi gelişmekte olan bebeğiniz sizi artık daha iyi ve net bir şekilde duyabilmektedir.

Anne sesini diğer seslerden ayırt etmeye de bu dönemde başlamaktadır. Anne adayı bu hafta itibariyle bebeği ile daha sık konuşabilir ve ona şarkılar dinletmeye başlayabilir.

Hamilelikte, gebelikte 19.haftada bebek parmak emmek, başını hareket ettirmek, elini kolunu ve ayağını sallamak, avucunu açıp kapatmak, elini ağzına götürmek gibi kas gücü gerektiren hareketleri daha sık yapabilmektedir. Anne adayı tarafından bu hareketler bazen net bir şekilde hissedilebilirken bazı anne adayları için bebeğin hareketlerini net bir şekilde hissetme söz konusu olmayabilir. Bebeğin anne karnındaki hareketleri ancak 23.haftada net bir şekilde hissedilecektir.

Hamilelikte, Gebelikte 19.Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 19.haftada anne adayı karnı artık gittikçe büyümektedir. Çünkü bebeğin gelişimine bağlı olarak rahim kesesi de büyümektedir. Öyle ki büyüyen rahmini anne adayı göbek deliğinin hemen altında rahatlıkla hissedebilir.

Rahim birkaç hafta içinde daha da büyüyerek göbek deliği seviyesini aşacaktır. Bu durumda anne adayının karnı daha da büyüyecektir ve gebelik daha belirgin hale gelecektir.

Anne adayının hamilelikte, gebelikte 19.haftaya gelene kadar toplamda ortalama olarak 4, 5 – 6 kilo almış olması beklenmektedir. Bu hafta itibariyle iki göğüs ağırlığı 360 gram, rahim ağırlığı 320 gram, plasenta ağırlığı 170 gram, amniyotik kese ağırlığı 320 gram ağırlığındadır.

Bebeğin ağırlığı ise 200 – 250 gram civarında olduğuna göre kalan diğer kiloların anne adayına ait olduğu bilinmektedir. Kilo artışının hızlanacağı kritik bir dönem olduğu için hamilelikte, gebelikte 19.haftada anne adayı 6 kilodan fazla almamış olmalı ve aşırı kilo alımına özellikle dikkat etmelidir.

Hamilelikte, gebelikte 19.haftada anne adayı çok sık olarak baş dönmesi yaşayabilir. Son trimesterde daha sık olarak görülen baş dönmesi anne adayının kan basıncı düşüklüğüne bağlı olarak görülmektedir.

Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur

Hamilelikte baş dönmesine neden olan kan basıncı düşüklüğü görülme sebepleri;

  • Rahmin aort damarına baskı yapması
  • Çok uzun süre yatar pozisyonda kalmak
  • Aniden ayağa kalkmak
  • Kansızlık
  • Kan şekerinin düşmesi
  • Dengesiz ve öğün atlayarak beslenmek
  • Uzun süre aç kalmak

Hamilelikte, gebelikte 19.haftada anne adayının dikkat etmesi gereken önemli bir konu da hamilelikte beslenme ve spor konusudur. Anne adayı gebelik sürecinde beslenme düzenine özellikle dikkat etmelidir. Büyük porsiyonlar halinde yemek yerine daha küçük porsiyonlar ile ve sık sık yemelidir. 2 saatte bir yemek yenmesi tavsiye edilmektedir. Günlük 6 öğün halinde beslenmek önerilmesinin sebebi anne adayının kan şekerini dengede tutmak ve kaloriyi azar azar alarak hızlı kilo alımını da önlemektir.

Hamilelikte Beslenme ve Spor

 Günlük 6 öğün olarak ve sağlıklı beslenmek hem anne adayına hem de bebeğin gelişimine çok fayda sağlamaktadır. Ayrıca azar azar yemek anne adayının hazımsızlık, kabızlık, mide ekşimesi gibi şikâyetlerini de önemli oranda engellemektedir.

Hamilelikte, gebelikte 19.haftada anne adayı hamilelikte alınması gereken vitamin ve mineraller konusunda bilinçli olmalıdır. Hem bebeğinin sağlıklı gelişimi hem de kendi vücudunun daha iyi çalışması için alması gereken besin takviyesine dikkat etmelidir.

Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin Ve Mineraller

Özellikle 19.hafta itibariyle son trimester dönemine yaklaşırken anne adayı için alınması gereken önemli bir mineral de kalsiyumdur. Normalde ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarı 800 miligram olan anne adayının gebelikte alması gereken kalsiyum miktarı günlük olarak 1200 miligramdır. Bunun için anne adayına süt ve süt ürünlerini, ev yoğurdu, peynir çeşitleri, badem, roka, brokoli gibi besinleri tüketmesini tavsiye ederiz.

Hamilelikte, gebelikte 19.haftada anne adayları arasında uykusuzluk sorunu yaygın bir şekilde görülebilir. Bu dönemlerde anne adayının yüz üstü ve sırt üstü kesinlikle yatmaması gerekmektedir. Yüzüstü veya sırt üstü yatmak karın rahmin ağırlığının tüm bağırsaklara ve ana damarlar üzerine binmesi, sırt ve bel ağrısını tetiklemesi,  kan dolaşımını olumsuz etkilemesi, tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesine sebep olabilir.

Ayrıca bebeğin gelişimini de ters etkileyebilir. Bu nedenle gebelik sürecinde kesinlikle yüzüstü ya da sırtüstü yatılmaması gerekmektedir. En ideal olan yatış pozisyonu yan yatmaktır. Özellikle sol yan tarafa yatmak ve sağ bacağın altına da bir destek koymak hem bebek gelişimi için hem de anne adayının sağlığı için gebelikte tavsiye edilen yatış pozisyonudur. Böylece anne adayının böbrekleri daha iyi çalışır, el ve ayaklarındaki şişlikler azalır ve kaliteli bir uyku uyuyabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA