Hamilelikte, Gebelikte 2. Hafta

hamilelikte, gebelikte 2. hafta
hamilelikte, gebelikte 2. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 2. Hafta

1.Trimester döneminde yer alan hamilelikte, gebelikte 2. Hafta yumurta hücresinin gelişiminin devam ettiği bir dönemdir. Hamilelikte, gebelikte 2. Hafta ‘ovülasyon’ adı verilen yumurtlama döneminden oluşmaktadır. Anne adayının adet döngüsüne göre yumurtanın döllenme zamanı da 2.haftanın sonu ya da 3.haftanın başı olacak şekilde değişiklik göstermektedir.

Gebelikte Burun Kanaması

Hamilelikte, gebelikte 2. haftada embriyonun rahim içine en uygun şekilde yerleşebilmesi amacıyla rahim zarı kalınlaşmaya başlamıştır. Bu dönem biten adet kanamalarının ardından döllenme meydana gelirse anne adayı tıbbi olarak hamileliğin ikinci haftasında olduğu var sayılacaktır. Özetle hamilelikte, gebelikte 2. Hafta döllenmeye hazır hale gelen yumurtanın fallop tüplerinde sperm hücresi ile buluşmak üzere beklediği dönemdir.

Hamilelikte, Gebelikte 2. Haftada Bebek

hafta hafta hamilelik, gebelik 2. hafta
hafta hafta hamilelik, gebelik 2. hafta

Yumurtlama döneminin başlangıcı olduğu bilinen hamilelikte, gebelikte 2. Haftada henüz embriyo oluşmadığı için bebeğin varlığından söz edemeyiz. Ancak hamilelikte, gebelikte 2.hafta için bilinmesi gereken ve bebeğin oluşumu için en temel olay olan; aday yumurtanın doğal yolla seçilip sperm ile döllenmeyi beklediği bir dönem olduğudur.

24 saat yaşama ömrü olan yumurtanın fallop kanallarında sperm ile döllenip embriyo hücresine dönüşmesiyle bebeğin oluşumu için çok önemli bir olay gerçekleşir ve hamilelik süreci böylece başlamış olur.

Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur

 • Gebeliğin ikinci haftasında FSH hormonları tarafından tetiklenen hücrenin yumurtalıkta büyümesi görülür.
 • Olgunlaşmış yumurtanın içinde henüz olgunlaşmamış folikül bu dönemde görülmektedir.
 • Gebelikte 2.haftada en baskın gelen foliküllerden biri olgunlaşır ve fallop kanallarına yerleşir. Çıplak gözle görünmeyen bu hücrenin yani bebeğinizin çapı yaklaşık 0, 2 mm’dir.
 • Fallop tüpü içine yerleşen ve 1 gün yaşama ömrü olan yumurta şanslı ise spermle karşılaşır ve böylece döllenme gerçekleşir.
 • Sperm ve yumurtanın döllenmesi ile oluşan yeni hücreye ‘Zigot’ adı verilecektir. Zigot oluşumu ile de hamilelik dönemi ve bebeğinizin gelişim süreci de başlamış olur.

Döllenme için yumurtanın hazır olması kadar erkek üreme hücresi olan spermler de çok önemlidir. Cinsel ilişki esnasında sağlıklı olan her erkekten yaklaşık olarak 150 – 200 milyon sperm salgılanır. Bunların arasından ortalama olarak 1000 tanesi yumurtaya yaklaşmayı başarırken, aralarından en hızlı ve aktif olan sperm yumurtayı döllemeyi başarabilir.

Sağlıklı bir döllenme için sperm ve yumurtanın en hazır olduğu anda buluşması gereklidir. Gebe kalmak için en elverişli olan zamanın yumurtlamadan önceki 5 gün ve yumurtlamadan sonraki 1 – 2 gün olduğu unutulmamalıdır.

Hamilelikte, Gebelikte 2. Haftada Anne Adayı

Kadınlarda yumurtlama döneminde üretilen 1 yumurtanın çatlamasının gerçekleşmesi gebelikte 2.haftayı içerisine alan zaman diliminde görülmektedir.

Bu dönemde iki ya da daha çok yumurtanın doğal yollarla seçilip çatlaması ve döllenmesi sonucunda gerçekleşen gebelikler ise ikiz, üçüz doğum gibi sonuçlanmakta ve çoklu gebelik olarak adlandırılmaktadır.

Çatlayan yumurta fallop tüplerine atılır. Sperm hücresi ile döllenmenin başladığını hamilelikte, gebelikte 2. Haftada anne adayında görülen değişiklikleri izleyerek anlayabilmek mümkündür. Ancak baştan hatırlatalım; yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediğini kesin olarak anlamak için ovülasyon testleri yapılabilir. Yumurtlamanın gerçekleştiği bu dönemde anne adayı bazı değişiklikleri ufak da olsa hissedebilirken, bazı anne adayları herhangi bir şey hissedemeyebilirler.

Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin Ve Mineraller

Bu dönemde anne adayının vücudunda fiziksel herhangi bir değişiklik yoktur.  Normal hayatına devam eden anne adayının herhangi bir şey hissetmemesi doğaldır. Ancak vücut yapısı ve kişisel özelliklere göre hissedilmesi farklılık gösterebilen ve hamilelikte, gebelikte 2.haftada anne adayında görülen değişiklikler genel olarak şunlardır;

 • Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Vajinal akıntı miktarında artış
 • Sık idrara çıkma
 • Yumurtlama sürecine yakın zamanda libido artışı ve cinsel isteklilik görülebilir.
 • Vücut ısısında artış
 • Rahim döllenmeye hazır hale gelir.
 • Hormonsal değişikliklere bağlı olarak göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet görülebilir.

Gebeliğin 2. Haftasında Anne Adayı Neler Yapmalıdır?

Sağlıklı bir gebelik süreci için ilk 2 hafta çok önemlidir. Bebeğin yaşama sansının çok güçlü bir şekilde arttığı kritik bir dönem olan hamilelikte 2. Haftada anne adayı tercihleri ile etkin bir şekilde rol almalıdır.

Sağlıklı beslenmeye ve kaliteli yaşam sürmeye özen göstererek güzel bir gebelik süreci geçirebilir. Bu nedenle gebeliğin 2.haftasında anne adayı neler yapmalıdır sorusunun cevaplarını birlikte inceleyelim istedik.

Öncelikle gebelikte 2.hafta belirtilerini bariz bir şekilde hissetmeden iş yaşamına ve sosyal ortamına normalde olduğu gibi devam eden anne adayı bazı konularda daha özenli olmalıdır. Örneğin anne adayı;

 • Aşırı yağlı, tuzlu ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalı.
 • Günlük alması gereken vitamin, mineral ve kalsiyum ağırlıklı beslenmelidir. 
 • Günde ortalama 2, 5 litre su içmeye özen göstermelidir.
 • Günlük ortalama 500 mikrogram folik asit almalıdır.
 • Alkol, sigara ve tütün dumanından uzak durmalıdır.
 • Metabolik rahatsızlığı olan anne adayının ilaç kullanımı ve tahlil gibi konuları doktor kontrolünde takibini yaptırmalıdır.
 • Ağır ve yorucu işlerden, radyasyondan mümkün olduğunca uzak durmalı.
 • Hamilelik sürecini risklerden uzak en güvenli şekilde geçirmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA