Hamilelikte, Gebelikte 20. Hafta

hamilelikte, gebelikte 20. hafta
hamilelikte, gebelikte 20. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 20.Hafta

Tebrik ederiz. Hamilelikte, gebelikte 20.hafta itibariyle bu sürecin yarısını bitirmiş oldunuz. 5.ayın başladığı bu hafta ile 2. trimester dönemini de bitirmek üzere olduğunuzu hemen hatırlatalım.  Öncelikle tavsiyemiz hafta hafta gebelik takibini yapmanız, konu ile ilgili olarak internetten ve kitaplardan bilgiler almanız ve doktorunuz ile sık sık görüşmenizdir.

Son olarak tavsiyemiz; doğuma kadar hamilelik sürecinizin tadını çıkarın, keyif aldığınız etkinlikler yapın ve size enerji veren sevdiklerinizle bir arada olun. Hamilelikte, gebelikte 20.haftada bebek ve hamilelikte, gebelikte 20.haftada anne adayı konu başlıklarını sizler için araştırdık. İyi okumalar dileriz.

Hamilelikte, Gebelikte 20.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 20. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 20. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 20.haftada bebek baş ve popo arası boy uzunluğu yaklaşık 25 cm’dir. Kilosu ise 300 – 330 gram olmuştur. Bebeğinizin bu hafta itibariyle tüm organları oluştu ve çalışmaya devam ediyor. Kilosu her geçen gün hızla artan bebeğinizin vücudu da orantısal olarak büyümeye devam ediyor.

Refleks yeteneklerini geçtiğimiz haftalarda iyice geliştiren bebek yutkunma hareketini çok sık bir şekilde yapmakta ve sindirim sistemini çalıştırmaktadır. Ayrıca bu hafta itibariyle iyi çalışan sindirim sistemi tarafından ilk dışkı da üretilmiştir. Mekonyum adı verilen bebeğin ilk dışkısı doğuma kadar bağırsaklarda bekleyecektir.

Bebeğinizin bacak boyu ve kol boyu da gittikçe uzamakta ve orantılı bir hal almaktadır. Gelişen kas yapısı ve sertleşen kemikleri ile attığı tekmeleri daha iyi bir şekilde hissediyor olabilirsiniz.

Bu hafta itibariyle bebeğinizin minik kalbi de işlevlerini yerine getiriyor ve gelişmeye devam ediyor. Ayrıca hızla devam eden beyin gelişimi sayesinde tat alma, duyma, dokunma, koku alma gibi duyu organlarının sinirleri de hamilelikte, gebelikte 20.haftada oluşuyor. Bebeğin bu hafta özellikle gelişme gösteren yetisi işitmedir. Bu nedenle bebeğinizle daha sık konuşun ve ona müzikler dinletin. Seslere verdiği tepkileri görmek sizin de çok hoşunuza gidecek.

Anne ve baba adayları tarafından özellikle merak edilen bir konudur: bebeğin cinsiyeti konusu. Geçen haftalardan sonra artık net bir şekilde bebeğinizin cinsiyetini öğrenmiş olduğunuzu düşünüyoruz.  Eğer bebeğinizin cinsiyeti kız ise bu hafta yumurtalıklarının oluştuğunu ve sayısının ise yaklaşık 6 milyona ulaştığını sizlerle paylaşmak isteriz.

Vücudunuzdaki bağışıklık sistemini koruyan hücreler bu hafta itibariyle plasentadan geçerek bebeğinize transfer olurlar. Böylece bebeğin vücudu doğum sonrası oluşabilecek enfeksiyonel bir duruma karşı önlem almış olur.

Bebeğiniz anne karnında 20. haftasında iken artık uyumaya ve uyanmaya da başlamıştır.

Hamilelikte, Gebelikte 20.Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 20.haftada anne adayının rahmi iyice büyümektedir. Göbek deliğinin hizasına kadar genişleyen rahim içinde bebeğin gelişimi de büyük bir hızla devam etmektedir. 20.haftaya kadar anne adayının ortalama olarak 8 – 10 kilo aldığı varsayılmaktadır. Bu haftadan sonra her hafta yaklaşık olarak 500 gr –  1 kg alarak gebelik sürecini devam ettireceksiniz.

Aşırı kilo almak ya da az kilo almak da doğum sürecini ve bebeğin sağlıklı gelişimini olumsuz etkileyeceği unutulmamalıdır. Hamilelikte beslenme ve spor çok önemlidir. Bu süreçte bebeğin doğru gelişimi ve harika bir doğum süreci için sağlıklı beslenerek ve düzenli spor yaparak kontrollü olarak kilo almanız çok fayda sağlayacaktır.

Hamilelikte Beslenme ve Spor

Hamilelikte, gebelikte 20.haftada anne adayı için en önemli sorunlardan biri olan uyku problemleri başlamıştır. Gebelikte gece kaliteli uyku alımı zorlaşabilir. Hormon seviyesinin artması ile birlikte görülen uyku bozukluklarının geçici olduğunu unutmayın ve kendinize uygun, rahat bir yatış pozisyonu bulmaya çalışın. Burun mukozasındaki doluluk anne adayının uyurken horlamasına neden olabilir.

Yapmanız gereken sağ ya da sol yan tarafa yatıp yastığınızı hafif yükseltmek olabilir. Eğer mide ekşimesi şikâyetlerinden kaynaklı olarak uyku sorunu yaşıyorsanız size tavsiyemiz yatmaya yakın bir saatte yemek yemeyin. Ayrıca uyurken mümkün olduğu kadar üst gövdenizin dik pozisyonda olmasına dikkat edin, sırtınızı yastıklarla destekleyin.

Uykunuz kramplar yüzünden sık sık bölünüyorsa yapmanız gereken bacaklarınızı dümdüz uzatmak, ayak parmaklarınız esneterek dinlendirmek, masaj yapmak ve kalsiyum ağırlıklı beslenmektir.

Hamilelikte, gebelikte 20.haftada anne adayının göbeği ile pubis arasında siyah bir çizgi belirebilir. Hemen hatırlatalım bu çizgi doğum sonrasındaki ilk 3 – 4 ay içinde kendiliğinden kaybolmaktadır.20.hafta itibariyle bazı anne adaylarının ayak bileklerinde ödeme bağlı olarak şişmeler görülebilir.

Kimi anne adaylarının vücudunun daha çok su tutması bu duruma sebep olarak gösterilmektedir. Vücudun sıvı tutma eğiliminin fazla olması kilo almayı da hızlandırdığı bilinse de doğum sonrası bu kiloların gittiği görülmektedir.

Bu hafta içinde bazı anne adaylarında demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık görülmektedir. Anne adayları böyle bir durumla karşılaşmamak adına demir zengini besinleri tüketmeye özen göstermelidir.

Kan tahlili sonuçlarında ciddi oranda demir eksikliği yaşayan gebe kadınlar, doktorlarının onayı ile takviye demir hapları kullanabilirler. Önereceği multi vitaminleri öğrenmek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. ayrıca anne adayının kemik erimesi, eklem ağrıları ve kramp gibi sorunlar ile karşılaşmaması için günlük kalsiyum ihtiyacını karşılaması gerekmektedir.

Demir Eksikliği

Hamilelikte alınması gereken vitamin ve mineraller arasında yer alan kalsiyumun günlük tüketim miktarı gebelik sürecinde 1200 miligramdır. Anne adayları beslenmesinde gereken vitaminleri almaya özen göstermelidir.

Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin Ve Mineraller

Hamilelikte, gebelikte 20.haftada bazı kadın doğum uzmanları ayrıntılı ultrason muayenesi isteyebilirler. Genellikle 18. Ve 22. Haftalar arasında yapılan detaylı ultrason muayenesi radyoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır. Bebeğin anne karnındaki durumunu detaylı olarak görmek isteyen kadın doğum uzmanları bu kontrolleri isteyebilirler. Siz de bu hafta içinde doktorunuzla görüşerek ayrıntılı ultrason muayenesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA