Hamilelikte, Gebelikte 21. Hafta

hamilelikte, gebelikte 21. hafta
hamilelikte, gebelikte 21. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  12 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 21.Hafta

Hamilelikte, gebelikte 21.hafta hamilelik sürecinin 2.trimester dönemi içinde yer almaktadır. Ay hesabı yapacak olursak 21.hafta gebeliğin 5.ayı içinde olduğunuzu göstermektedir. Bazı ayların 4, 5 ya da 5 hafta olması gebelikte ay hesabında karışıklık çıkmasına sebep olmaktadır. Bu hafta itibariyle birçok yenilik ve gelişim gösteren bebeğiniz sizi daha net duymaya, dış dünyadan gelen ses ve ışıkları dahi anlayabiliyor ve yediklerinize tepki vermeye bile başlıyor. Hamilelikte, gebelikte 21.haftada bebek gelişimi ve hamilelikte, gebelikte 21.haftada anne adayında görülen değişiklikler ile ilgili detaylar yazımızda bulunmaktadır. İyi okumalar dileriz.

Hamilelikte, Gebelikte 21.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 21. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 21. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 21.haftada bebek boyu yaklaşık 26, 5 cm civarında iken bebeğinizin kilosu ise 370 gr’a ulaşmıştır. Bu hafta itibariyle anne adayı gibi bebek de son derece keyifli dönemlerini yaşamaktadır. Anne karnındaki ortamından yaşamı için tüm gerekenleri karşılanmakta ve sağlıklı bir şekilde büyümektedir. Anne karnında oksijen, besin ve sıcaklık açısından her şeyiyle bebeğin sağlığına elverişli bir ortam bulunmaktadır.

Bebeğiniz bu haftadan itibaren oluşmuş olan tüm kaslarını kullanarak, hareket ettirerek güçlendirmekte ve adeta doğuma hazırlık yapmaktadır. Bebeğiniz sürekli aynı pozisyonda durmaz sık sık hareket eder ve yer değiştirir. Kas güçlendirmesi sırasında bebeğinizin hareketlerini ve tekmelerini hissedebilirsiniz. Özellikle anne adayı örneğin çikolata gibi enerji veren besinler tükettiğinde bebeğin hareket sıklığının arttığı bilinmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 21.haftada bebek amniyotik kese içindeki sıvıyı düzenli olarak içer. Önce mideye sonra kana geçen sıvı oradan böbreklere ve idrar yolu ile tekrar amniyotik kese içine atılır. Döngü bu şekilde devam eder. Bu süreçte yutma becerisini yeni edinen bebeğiniz sık sık hıçkırıklara tutulabilir, normaldir.

Bu haftadan itibaren rahim kaslarında doğuma hazırlık belirtileri görülmektedir. Rahmin belli bölgelerindeki kasılmalar bebeğin baş aşağı pozisyon almasına da yardımcı olmaktadır.

Bu hafta itibariyle kalp kası güçlenecek ve kan pompalamaya hızla devam edecektir. Bebeğinizin kalp atım sayısı 120 – 160 arasında değişmektedir.

Bu hafta bebek anne adayının yediği yemeklerin tadını almaya başlayacaktır. Anne adayının yediği besinler amniyotik sıvı içine tadını ve aromasını bırakacaktır. Bebeğiniz sıvıyı yuttukça yediklerinizin tadına alışacaktır. Hatta bebeğinizde sevdiği ya da hoşlanmadığı yemeklere karşı ilk damak tadı gelişimleri görülecektir.

Hamilelikte, gebelikte 21.haftada bebek eşi denilen yani plasentasında yer değiştirme görülmektedir. Plasentanın gebelikte haftalar geçtikçe aşağıya doğru inmeye başlayacağı ve 24.haftada olması gereken yere ineceği bilinmektedir.

Hamilelikte, Gebelikte 21.Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 21.haftada anne adayı karnının içinde her geçen gün büyüyen bebeğinin hareketlerini artık daha net bir şekilde hissedebilmektedir. Bebeğiniz büyüdükçe, kas ve kemik gelişimi hızlandıkça hareketleri de daha belirgin hale gelecektir. Anne adayının bu hafta bitiminde ortalama olarak 4,5 – 6 kilo almış olması normaldir. Hamilelikte beslenme ve spor ile ilgili tüm merak edilenler için linki tıklayınız.

Gebeliğin bu haftadan sonraki ilerleyen dönemlerinde kan akış hızının değişmesi, artan kilolar ve rahimden gelen baskılar varis oluşumunu tetikleyebilir. Bunu engellemek için birden değil sürece yayılmış bir şekilde kilo alınmış olması önemlidir.

Hamilelikte, gebelikte 21.haftada anne adayında görülebilecek sorunlardan biri de idrar yolu enfeksiyonudur. Progesteron hormonunun artması idrar akış hızını etkileyerek idrar yollarında iltihaplanmaya yol açabilir. Bu nedenle özellikle bu hafta itibariyle bol bol su içmeye ekstra özen göstermelisiniz.

Anne adayları özellikle bu dönemde hamilelikte burun kanaması gibi sorunlar yaşayabilirler. Artan kan miktarı ve değişen damar yapısı nedeniyle kılcal damar çatlamaları sık sık görülebilmektedir. Hamilelikte, gebelikte 21.haftada anne adayının burun kanaması yaşaması gayet normaldir.  Ancak aşırı ve sürekli olan burun kanamaları hakkında doktorunuza bilgi vermeniz gerekebilir.

Hamilelikte, gebelikte 21.haftada anne adayının yaşadığı diğer bir sorun ise diş eti kanaması ve hamilelikte diş ağrısıdır. Genellikle yetersiz beslenme ve eksik kalsiyum alımından kaynaklanan bu problemin ortadan kalkması için anne adayının günlük 1200 miligram kalsiyum alması tavsiye edilir.

Hamilelikte, gebelikte 21.haftada anne adayı kasık ağrıları da yaşayabilir. Büyüyen bebeğiniz rahim kaslarını gerdirmekte ve kasık bölgesinde ağrılar oluşmaktadır. Sağ ve sol olarak her iki tarafta da hissedilebilen hafif düzeyde kasık ağrısının bu haftalarda olması normaldir ve endişelenmeye gerek yoktur.

Hamilelikte, gebelikte 21.haftada anne adayının bacaklarında, ayak ve el bileklerinde şişmeler meydana gelir. Ödem oluşumuna bağlı olarak görülen bu şişmelere karşı bol su içilmesi tavsiye edilir. Anne adayı ayrıca uzun süre ayakta durmamalıdır. Çalışma gereği uzun süre ayakta duran anne adayları kısa molalar verip ayaklarını uzatarak dinlemeyi ihmal etmemelidir.

Anne adayının gebeliği ilerledikçe bacak, kalça, karın ve göğüslerde çatlak izleri oluşabilir. Esneyen cildin destek doku bağlarının kopması ile pembemsi izler vücudun belli bölgelerinde meydana gelebilir. Çatlak diye adlandırılan bu izler gebelerin yarısına yakınında oluşabilmektedir. Doktorunuzun önereceği losyon, krem ya da bitkisel yağlar çatlak oluşumunu önleyebilir. Konu ile ilgili olarak doktorunuza danışmadan herhangi bir krem kullanmayınız.

Hamilelikte, gebelikte 21.haftada anne adayının artan hormon seviyesi en çok da ciltte akne veya sivilce gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Artan hormon salınımı ile sebum yağ maddesi üretiminin hızlanması akne oluşumunu tetiklemektedir. Akne oluşumunu önlemek için doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilaç ya da krem kullanmayın. Ayrıca sivilcelerinizi ellememek, sıkmamak, yüzü keselememek, yağsız nemlendirici kullanmak, yüzünüzü yıkarken nazik hareketlerle masaj yapmak tavsiye edilen uygulamalardır.

Hamilelikte, gebelikte 21.haftada anne adayında görülen şikayetler;

  • Vajinal akıntı artışı
  • Mide yanması
  • Nefes darlığı
  • El ayak şişmesi
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • Karın ve kasık ağrısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA