Hamilelikte, Gebelikte 22. Hafta

hamilelikte, gebelikte 22. hafta
hamilelikte, gebelikte 22. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 22. Hafta

Hamilelikte, gebelikte 22. Hafta bebeğin fiziksel gelişimini neredeyse tamamladığı bir dönemi kapsamaktadır. İç organlarının tamamı oluşmuştur ancak gelişimleri de bir yandan devam etmektedir. Hamilelikte 22.hafta bitimi ile birlikte sizler de gebeliğinizde 5 buçuk ayı devirmiş olacaksınız. Karnınız büyümeye başladı ve muhtemelen hamileliğinizin en parlak dönemlerini yaşıyorsunuz. Bu dönemi son trimester sürecine hazırlık yaparak, bol enerji depolayarak ve keyifle geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Hamilelikte, Gebelikte 22. Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 2. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 2. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 22. haftada bebek anne karnındaki yolculuğunun ilk yarısını bitirmiş, sağlıkla gelişimini tamamlayarak doğuma hazırlık yapmaktadır. Bebeğinizin boyu yaklaşık 19 cm civarında, kilosu ise 400 – 450 grama yaklaştı bile. Tıpkı küçük bir insan formunu alan bebeğiniz bu hafta itibariyle avuç içi büyüklüğüne ulaştı.  

Ayrıca bebeğinizin kaş ve kirpik gibi oluşumları ise bu haftada tamamlandı. Dışarıdan göbeğinize dokunduğunuzu bile artık hissedebilen güçlü beyin – sinir sistemine sahip bir bebeğiniz var. Bebeğinizin 19. hafta itibariyle uyuma ve uyanma durumları da daha düzenli hale gelmiştir.

Hamilelikte, gebelikte 22. haftada bebeğinizin akciğerlerinde sürfaktan isimli madde üretilmeye başlanmıştır. Bu madde doğum sonrasında bebeğin akciğerlerinin oksijen ile dolmasını sağlamakla görevli olduğu için çok önemlidir. Ayrıca pankreas insülin salgılamaya da başlamıştır. Bebeğin gözünün iris tabakası oluşmaya başlamışsa da göz rengi daha tam olarak belirginleşmemiştir. Kırmızı kan hücreleri ise kan yapmaya bu hafta itibariyle başladı. Karaciğer ve safra kesesi tam olarak çalışmaya devam ediyor.

Hamilelikte, gebelikte 22. haftada bebek gelişiminde diğer bir gelişim kas ve iskelet yapısında yaşanmaktadır. Artan kiloya bağlı olarak bebeğinizin kas ve iskelet sistemi gelişmektedir. Buna bağlı olarak bebeğin anne karnındaki hareketleri de oldukça fark edilir bir seviyeye gelmiştir. Ayrıca bebeğinizin göz kapakları ve burun delikleri de şekillenmeye başlamış ve tat alma yetisi epey gelişmiştir.

Hamilelikte, gebelikte 22. Haftada bebek cinsiyeti artık belli olmuştur. Bebeğiniz erkek ise testisler karın boşluğundan aşağı inmiş, kız ise yumurtalıklar yerini almış ve vajina oluşumu tamamlanmıştır.

Hamilelikte, gebelikte 22. haftada bebek gelişimi şu şekilde özetlenebilir;

  • İşitme algısı iyice gelişen bebeğiniz anne adayının sesini duyabilir ve diğer seslerden ayırt ederek tepki verebilir. Bu dönemde bebeğiniz ile konuşabilir ona müzik dinletebilirsiniz.
  • Beyin dokusu ve iç organlarının tamamı oluştu, ancak hızlı gelişimleri devam ediyor.
  • Bu hafta itibariyle bebeğinizin kaş, saç ve kirpikleri iyice belirginleşti.
  • Bebeğin başparmağını ağzına götürüp emme refleksi bu haftada çok daha fazla gelişir.
  • Bebeğinizin cinsiyeti erkek ise eğer testesteron hormonunu bu hafta itibariyle üretmeye başladı. Bebeğinizin cinsiyeti kız ise yumurtalıklar gelişimini tamamladı ve yerine yerleşti.
  • El ve ayak parmaklarındaki tırnaklar ise uzamaya başladı bile.
  • Bebeğin alyuvarlarının ürettiği bilirubin maddesi salgısında artış görülür.

Hamilelikte, Gebelikte 22. Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 22. haftada anne adayında hormon seviyesindeki artışa bağlı olarak tüylenme yoğunluğu görülmesi normaldir. Saç telleri dahil bu hafta itibariyle vücut tüylerinde belirgin düzeyde artış görülecektir. Hemen belirtelim ki doğum sonrası tüylenmeler geçecek ve her şey normale dönecektir.

Ayrıca bu hafta anne adayında görülen değişiklik ise el ve ayak şişmelerinin dikkat çekici düzeyde olmasıdır. Bazı anne adaylarının vücutlarının su tutma özelliği sebebiyle ödem oluşması daha hızlanmaktadır. Buna bağlı olarak özellikle gün sonunda anne adayında el ve ayak bölgelerinde şişlikler görülebilir. Bu nedenle anne adayı uzun süre ayakta ya da aynı pozisyonda durmamalıdır. Aynı zamanda giyilen ayakkabının ortopedik olmasına da dikkat edilmelidir. Ödemin vücuttan hızlı bir şekilde atılmasını sağlayan en iyi çözüm yolu ise bol bol su içmektir.

Hamilelikte, gebelikte 22. Haftada anne adayında görülen şikâyetlerden biri de bel ağrısıdır. Hamilelikte bel ağrısı yaşayan anne adaylarının uzun süre ayakta kalmamaları özellikle tavsiye edilmektedir. Büyüyen karnınız ile birlikte vücudunuzun ağırlık noktası bel üzerindeki baskıyı artırdığı için yaygın bir şekilde görülen bel ağrıları için bol bol dinlenme ve istirahat önerilmektedir. Otururken ya da uzanırken yastık ile bel ve boyun bölgenizi desteklemek önemli oranda rahatlama sağlayacaktır.

Hamilelikte, gebelikte 22. haftada anne adayında görülen mide ekşimesi, yanması gibi sorunlar da yaygın bir şekilde yaşanmaktadır. Büyüyen uterus mideye baskı uygulamakta ve mide asidinin artmasına neden olmaktadır. Öyle ki hamilelik sürecinde yaşanan mide sorunları uykudan uyandırır derecede anne adayına rahatsızlık verebilmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 22. haftada anne adayında kansızlık da yaygın bir şekilde görülebilmektedir. Halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler gösteren kansızlık sonucunda tırnak kırılmaları ve saç dökülmelerinin görülmesi normal karşılanmaktadır. Özellikle doktorlar 20. haftadan sonra anne adaylarına demir takviyesi yapmaktadırlar. Vücuttaki demir emilimini azalttığı için gebelik sürecinde çay, kahve gibi içeceklerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca gebeliğin en erken dönemlerinden beri düzenli olarak balık tüketmeye, taze meyve ve sebze yemeye, demir yönünden zengin olan besinleri tüketmeye özen gösterilmelidir. Hamilelikte alınması gereken vitamin ve mineraller yazımızı da okumanızı öneririz.

Hamilelikte, gebelikte 22. haftada ayrıca perinatoloji ultrason muayenesi önerilmektedir. Ayrıntılı ultrasonda bebeğin detaylı olarak tüm organları incelenmektedir. Ayrıca bebeğin kalp atım hızı ve ritmini öğrenmek amacıyla kalbe eko çekilir. Gebeliğin ilk dönemlerinden beri kontrol altında olan ve düzenli olarak ultrason muayenesi ile izlem altındaki anne adaylarında yapılması gerekli olan bu ayrıntılı ultrason, bebeğin herhangi bir gelişim kusuru olup olmadığının tespiti için çok önemlidir. Ayrıca bu hafta yapılacak olan ultrason muayenesinde anne adayının uterin arter adlı damar yapısı detaylı olarak incelenir. Anne adayının rahim ve yumurtalıklarında anormal bir durum oluşup oluşmadığı tespit edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA