Hamilelikte, Gebelikte 23. Hafta

hamilelikte, gebelikte 23. hafta
hamilelikte, gebelikte 23. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 23.Hafta

23.hafta ile birlikte 2.trimesterin da son ayına girmiş bulunmaktasınız. Yani doğum sürecinizin neredeyse 3’te 2’sini bitirmek üzeresiniz. El ve ayakları çok aktif olan bebeğiniz de siz de her geçen hafta değişime uğrayarak doğuma doğru hızla ilerlemektesiniz. Son trimester doğum hazırlık süreci olduğu için bu haftaları iyi değerlendirin ve kendinize bol bol zaman ayırın. Ani duygu değişimlerinizin etkilerini en aza indirmek için keyif aldığınız etkinlikleri yapın.

Bebeğinizin büyümesi ile birlikte anne karnındaki ihtiyaçları da artıyor. Bu nedenle bebeğinizin tek besin kaynağı siz olduğunuz için, aldığınız besinlerin vitamin ve mineral değerlerine çok dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle bu haftalarda ihtiyaç duyulan demir minerali kırmızı et, bakliyat, yeşil yapraklı sebzeler gibi besinlerden rahatlıkla alınabilir. Ancak ciddi düzeyde demir eksikliğiniz varsa ve doktorunuz uygun görürse demir takviye ilaçları önerebilir.

Hamilelikte, Gebelikte 23.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 23. hafta
hamilelikte, gebelikte 23. hafta

Bu hafta itibariyle bebeğinizin büyümesi ve kilo alımı hızlanacağı için artan hareketlerini de rahatlıkla hissedebilirsiniz. Amniyon sıvının artmış olması ve geniş bir kese ortamının olması bebeğin hareketlerini daha rahat yapmasını sağlamaktadır. Bebeğinizin boyu 25 cm civarında, kilosu ise 450 – 500 gram aralığındadır.

 • Bebeğin orta kulak gelişimi devam etmektedir. Kulaktaki kemik yapıları hızla oluşmaktadır.
 • Bebeğin dudakları daha da belirginleşmeye başlıyor.
 • Yüzü ve vücudu son formunu almaya devam ediyor ve hızla kilo alıyor.
 • Pankreas ise insülin üretimine devam ediyor.
 • Bu dönemde bebeğiniz işitme yetisini son derece iyi kullanıyor.Dışarıdan gelen tüm sesleri fark ediyor ve sizin sesinizi ayırt edebiliyor.
 • Ayrıca bu hafta itibariyle bebeğin kan damarları hızla genişlemektedir.
 • Kemik gelişimi devam etmekte olan bebeğinizi desteklemek için kalsiyum almaya ayrıca özen gösterin.
 • Bu hafta itibariyle bebeğin bütün vücudu laguno denen tüylü yapı ile kaplanmıştır. Ayrıca bu haftada gözlerini rahatlıkla oynatabilen bebeğinizin göz hareketlerini de ultrasonda görmeniz mümkündür.
 • Bebeğinizin vücudu orantısal bir şekilde büyümeye devam etmektedir. Ancak yine de bu hafta bebeğin başı vücudun diğer bölümlerine göre daha büyük olduğu görülmektedir.
 • Bebeğiniz o kadar büyümüştür ki dışarıdan hareket ettiği çok rahat görülebilmektedir.

Hamilelikte, Gebelikte 23.Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 23.haftada anne adayı vücudunda görülen değişimler de biraz daha hızlanmaktadır. Rahim büyümesi her geçen gün artmakta ve rahimdeki amniyon sıvısı bu hafta itibariyle 300 – 400 ml civarındadır.

 • Artan hormonlar nedeniyle vajinada akıntı söz konusu olabilir. Rengi ve kokusu olmayan bu akıntının gebelikte görülmesi normaldir. Ancak renkli ve kokulu olan akıntıların çok sık bir şekilde görülmesi durumunda mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. Mantar veya virüs enfeksiyonu gibi sağlık problemlerinin belirtisi renkli ve kokulu olan bu vajinal akıntılar olabilir. Erken doğum gibi sonuçlara yol açabileceği için dikkatli olmakta fayda var.
 • Bebeğin kilo alması ile birlikte rahim kaslarında kasılmalar görülebilir. Bu hafif düzeyde kasılmalara bağlı olan kasık ağrıları normal karşılanmaktadır. Dinlenip istirahat ettikten kısa bir süre sonra geçecektir. Ancak geçmeyen şiddetli kasık ağrılarınız olduğunda mutlaka doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın.
 • Bu haftadan itibaren aşermeleriniz daha artacaktır. İştahınız da fazlalaşacaktır. Bu noktada hatırlatmamızı yaptıktan sonra yürüyüş ve egzersizi hem kilo kontrolü hem de sağlıklı bir doğum için ihmal etmemenizi öneririz. Hamilelikte beslenme ve spor rutini oluşturmak hem anne adayının ruh ve beden sağlığı için, hem bebeğin olumlu gelişimi için hem de doğum sürecini kolaylaştırmak için çok önemlidir.
 • Hamilelikte, gebelikte 23.haftada anne adayında cilt sorunları yaygın bir şekilde artabilir. Akne, sivilce, cilt lekeleri ve yağlanma gibi sorunların bu döneme özgü olduğunu doğum sonrası geçeceğini unutmayın ve bu nedenle kendinizi strese sokmayın.
 • Özellikle bu dönemde geceleri bacak bölgesinde kramplar da görülebilir. Hamilelikte alınması gereken vitamin ve minerallerden olan kalsiyum ve magnezyumun eksikliği nedeniyle kramplarınız artmış olabilir. Bu konuda doktorunuzdan daha detaylı bilgi almalısınız.

Hamilelikte, gebelikte 23.haftada anne adayına öneriler;

 • Duygu değişimleriniz olabilir, normaldir. Kendinize pozitif ortamlarda vakit ayırın ve düzenli olarak hafif tempo yürüyüş yapın. Egzersiz size kendinizi iyi hissettirecektir.
 • Eşiniz ile vakit geçirin. Birlikte sinemaya ya da tiyatroya gidin. Endişe ve tedirginliğinizi bir kenara bırakın gelecek ile ilgili planlar yapın, hayaller kurun. Aile bağlarınızı güçlendirin.
 • Gece yatmadan önce masaj yaptırmak iyi hissettirebilir. Özellikle bacaklarda görülen kramp, uyuşma ve karıncalanma şikâyetlerini azaltabilir.
 • Bu haftada sodyum, kalsiyum, magnezyum ve demir yönünden zengin olan besinleri tüketmeye özellikle dikkat edin.
 • Bol bol dinlenin, istirahat edin. Kendinizi yormaktan kaçının.
 • Hamilelikte baş ağrısı şikâyetlerini azaltmak için sessiz ve ışıksız bir ortamda dinlenin. Doktorunuza danışmadan ne sebeple olursa olsun ilaç kullanmayın.
 • Sağlıklı ve yeteri kadar beslenmeye özen gösterin.
 • Vücudunuzda ödem oluşmaması için bol su tüketin. Ayrıca aşırı tuzlu ve baharatlı gıdalardan uzak durmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA