Hamilelikte, Gebelikte 24. Hafta

hamilelikte, gebelikte 24. hafta
hamilelikte, gebelikte 24. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 24. Hafta

Hamileliğin 24.haftasına giren anne adayı yumurtlama haftası olarak 22.haftasını yaşamaktadır. Adım adım son trimester dönemine doğru yaklaşmaktasınız. Artık 6 aylık hamilesiniz. Gebeliğin balayı dönemi olarak geçen 2.trimester döneminde bol bol dinlenin ve eğlenmeyi ihmal etmeyin. Karnınız büyüdükçe daha zor olacağı için bol bol hareket etmeyi ve enerji toplamayı de unutmayın.

Bu haftada erken doğum görülme olasılığı az olsa bile bu konuda dikkatli olmanızda fayda var. Beklenmeyen anormal bir durum görüldüğünde hemen doktorunuza danışmanızı öneririz.

Hamilelikte, Gebelikte 24. Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 24. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 24. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 24. Haftada bebek boyu yaklaşık 21 cm civarında, kilosu ise ortalama olarak 550 – 650 gr aralığındadır. Bebeğiniz bu haftadan sonra haftada ortalama olarak 160 gr alacaktır. Doğumdaki yüz formunu bu hafta itibariyle kazanmış olan bebeğinizin saçları, kaşları, kirpikleri bile var. İç kulak oluşumu da tamamlandığı için denge sorununu çözen bebeğiniz anne karnında düz mü yoksa baş aşağı mı durduğunun da farkındadır.

Bebeğinizin algılama yetenekleri de çok fazla gelişmektedir. Öğrenme ve bilgi depolama yetileri de artarak gelişim göstermektedir. Artık sizi ve dış dünyayı daha iyi anlayabilen, duyabilen ve hissedebilen bir bebeğiniz olduğunu unutmayın. Bu yüzden bebeğinizle iyi iletişim kurmaya bu günden başlayabilirsiniz.

Akciğerleri içindeki damar yapıları güçlenmektedir.

Kas ve kemik gelişimi de hızla devam etmektedir.

Beyin lobları ise kıvrımlı yapı halini almaya başlamaktadır. Kıvrımlı yapı kısıtlı alan içinde gelişen beynin bulduğu bir yöntemdir. Kıvrımların çok olması gelişmiş bir beyin için ölçüt olarak değerlendirilmektedir. Bu haftadan sonra en çok ve en hızlı gelişen organ beyin olacaktır.

Bebeğinizin beyaz kan hücreleri tamamen oluşmuş halde ve çalışmaya başladı bile.

Bebeğinizin bağışıklık sistemi ve savunma sistemi de gelişmeye başladı ve doğum sonrası süreç için çalışıyor.

Bebek bu hafta dış dünyaya refleksif hareketler ile değil bilinçli ve istemli hareketler ile tepki veriyor.

Hamilelikte, gebelikte 24. Haftada bebek hareketleri anne adayı ile bağlantılıdır. Yani anne adayı hareketli bir gün geçirirse bebek daha da hareketlenecek, sakin bir gün geçirdiyseniz bebeğinizin hareketleri de muhtemelen daha sakin olacaktır. Anne adayının duygularını hissetmeye başlayan bebek ona uygun tepkiler verecektir. Bu nedenle hamilelikte duygu halinizin pozitif ve olumlu olması çok önemsenmektedir. Ayrıca anne adayının beslenmesi de bebeğin hareketini etkilemektedir. Örneğin kan şekerini yükseltecek gıdalar yendiğinde bebeğin daha da hareketlendiği bilinmektedir.

Hamilelikte, Gebelikte 24. Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 24. Hafta itibariyle anne adayı toplamda ortalama olarak 6, 5 – 7 kilo kadar almış olması normal ve yeterlidir. Bu haftada anne adayı meme uçlarından sarı renkte sulu bir sıvının geldiğini de fark edebilir. Bu çok normal bir durumdur. Ağız sütü olarak adlandırılan bu sıvı doğumdan sonra bebeği enfeksiyonlara karşı koruyacak olduğu için çok önemlidir.

Anne adayının büyüyen rahmi idrar kesesinin üzerine doğru gelmeye başlamıştır. İdrar kesesine baskı yapan rahim istenmeden çamaşırın ıslanmasına neden olmaktadır. Gelen sıvının amniyotik sıvı mı idrar mı olduğunu kesin olarak bilmek zordur. Ancak bu haftalarda bazen oluşan bu durumun normal olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Hamilelikte, gebelikte 24. haftada anne adayının çamaşırında hafif lekelenmeler görülebilir. Bunun sebebi olarak rahim ağzı vajinal muayene ya da cinsel ilişki esnasındaki tahribat söylenebilir. Bu dönemde oluşan hafif düzeyde kanama, akıntı ve lekelenmeler normal kabul edilmektedir. Aşırı miktarda ve uzun süren bir durum olduğunda ise hemen doktorunuzu bilgilendirmeniz tavsiye edilir. Ancak akıntının yanı sıra eşlik eden bir karın ağrısı oluyorsa bu durum erken doğum riski gibi daha ciddi problemlerin belirtisi olabilir. Hafif düzeyde kanama ile birlikte kasıklarda ağrı görülüyorsa hemen doktorunuzu aramalı ve ultrason muayenesinde incelemeye alınmalısınız.

Hamilelikte, gebelikte 24. Haftada anne adayında görülen bir diğer sorun burun kanamasıdır.  Östrojen, progesteron gibi hormonların çoğalması ile birlikte kan akışı da artmıştır. Burun içi mukoza dokusunun şişmesi ile birlikte burun tıkanıklığı ve hamilelikte burun kanaması gibi durumlar oluşabilmektedir. Burun kanaması için öneriler;

 • Kılcal damar güçlenmesini sağlayan C vitamini bol bol tüketilmelidir.
 • Solunan havanın nemli olmasına dikkat edilmelidir.
 • Ortamın nemlenmesini sağlamak için buhar makinelerinden yararlanılabilir.
 • Kış mevsimi ise iş ve ev ortamında kalorifer yanlarına suluk takılmalıdır.
 • Burun kanaması yaşandığında uzanmayın, hafifçe öne doğru eğilin ve bir süre bekleyin.
 • Burun kanaması yaşandığında burun kemiğinin üstünden tutun, hafif sıkın ve 5 dakika bekleyin.
 • Kanama kontrol altına alınamadığında doktorunuza hemen bilgi vermelisiniz.

Hamilelikte, gebelikte 24. haftada anne adayında sık sık görülen bir diğer sağlık sorunu ise tansiyon yükselmesidir. Gebeliğin ilerleyen haftalarında bazı anne adaylarında hipertansiyon yani yüksek tansiyon ortaya çıkabilir. Kontrol edilemeyen hipertansiyon gebelik zehirlenmesinin işareti de olabileceği için mutlaka ihmal edilmemelidir. Gebelik zehirlenmesinin belirtileri;

 • Yüksek tansiyon
 • Aşırı yemek yenmiyor olmasına rağmen anne adayında görülen aşırı ve hızlı kilo artışı
 • Tahlil sonucunda idrarda protein çıkması
 • Hızlı kap atışı, solunum zorluğu
 • Nedensiz ortaya çıkan şiddetli baş ağrıları
 • El, ayak ve yüzde ani şişlikler ortaya çıkması
 • Vücudun tümünde kaşıntı olması
 • Karnın özellikle üst bölümünde oluşan ağrı
 • Yemek borusunda acımsı tat
 • Görme bozukluğu

Hamilelikte, gebelikte 24. haftada anne adayının yaptırması gereken bazı testler bulunmaktadır. Bunlardan biri de gebeliğin 2.trimester döneminin sonunda yapılan gebelik şeker ölçümüdür. Özellikle 2. Ve 3. Trimester döneminde bulunana anne adayının idrarında şeker bulunması normal bir durumdur. Hamilelikte yapılan glikoz tolerans testi için bir önceki gün akşam yemeğinden sabaha kadar aç kalınması gerekmektedir. Tadı asidi alınmış gazoza benzeyen bu özel sıvı sabah aç karnına anne adayına içirilir. Daha sonra alınan kan örneği incelenerek vücudun şekere verdiği tepki ölçülür. 2.trimester döneminin sonunda her uzman doktorun yaptırdığı şeker ölçüm testi için en ideal haftanın 24. hafta olduğunu söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA