Hamilelikte, Gebelikte 25. Hafta

hamilelikte, gebelikte 25. hafta
hamilelikte, gebelikte 25. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 25.Hafta

Hamilelikte, gebelikte 25.hafta dönemi 2.trimesterin son haftalarına doğru yaklaştığınızın habercisidir. Ay hesabı olarak 6.ay gebeliği yaşanmaktadır. Bazı ayların 4,5 ya da 5 hafta sürmesi ay hesabı konusunda karışıklığa neden olmaktadır. Bu nedenle belirtmekte fayda vardır hamilelikte 25.hafta 6.ay içerisinde bulunmaktadır.

Gebelik haftası 25.haftada olan anne adayının yumurtlama haftası ise 23.haftaya denk gelir. Cenin iki hafta geriden gelmektedir çünkü anne adayı hamile kaldıktan 2 hafta sonra cenin oluşmaya başlamaktadır. Özetle aradaki bu 2 haftalık farkın sebebi ise 40 haftalık gebelik sürecinin başlangıç günü olarak son adet tarihinin baz alınmasıdır.

 25.hafta hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için bedensel ve psikolojik açıdan ihtiyaç duyduğunuz her şeyi karşılayın. Etrafınızdaki olumsuzlukları silin atın ve gebeliğinizin keyifli anlarının tadını çıkarın. Anne adayı olarak çeşitli tedirginlikler yaşıyor olabilirsiniz ancak unutmayın ki bebeğiniz ve kendiniz için en sağlıklı ortamı hazırladıktan sonra ciddi bir sorun yaşamayacaksınız.

Hamilelikte, Gebelikte 25.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 25. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 25. haftada bebek

Bebeğinizin boyu bu hafta itibariyle yaklaşık olarak 35 cm, kilosu ise 700 – 800 gram civarındadır. Anne adayı dışarıda doğuma hazırlık yaparken bebek de içeride kendini doğuma hazırlayıcı çalışmalar yapmaktadır.

Hamilelikte, gebelikte 25.haftada bebek hareketleri oldukça yoğundur. Tekme atma, dönme, yumruk yapma, el – kol ve ayak sallama, ters takla atma gibi hareketleri rahatlıkla yapabilmektedir. Ancak belli bir düzeni ve ritmi yoktur. Düzensiz bir şekilde hareketlerine devam eder. Bebeğin anne karnındaki hareketleri sürekli ve her gün aynı değildir. Kısa süreli olan bu hareketler annenin günlük iş temposu, duygu durumu ve anne adayının beslenme özelliklerine bağlı olarak değişebilmektedir. Bebeğinizin düzenli olarak her gün hareket ettiğini yaklaşık 29.haftdan itibaren hissedebileceksiniz.

Bu hafta içinde bebeğinizin kılcal damarları oluştu ve içinde kan dolaşmaya başladı. Yavaş yavaş diş tomurcukları ve diş eti de bu hafta sonunda oluşmaya başlamaktadır. Oluşan burun delikleri hamilelikte, gebelikte 25.haftada açılmaya başlayacaktır. Böylece nefes çalışmalarını hızlandırabilecektir. Ayrıca bebeğinizin omurilikte bulunan sinir sistemi de gelişimini ilerletmektedir. En hızlı gelişim gösteren organ olan beyin ise giderek güçlenmeye başladı. Tat alma duyusu iyice gelişen bebeğiniz artık yediğiniz yemeklerin tadına tam anlamıyla varmaktadır. Bebeğiniz bulunduğu kese içinde amniyon sıvısını yutarak nefes alıp vermeye de başlamıştır. Kulak oluşumu tamamlanan bebeğiniz dış sesleri rahatlıkla duyabilmektedir. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda oluşmaya başlayan cilt altı yağ dokusu gelişmeye devam etmektedir. Vücut ısısını koruma açısından cilt altı yağ dokusu çok önemlidir.

Hamilelikte, Gebelikte 25.Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 25.haftada anne adayının karnı yaklaşık olarak bir futbol topu büyüklüğüne ulaşmıştır. Rahimdeki büyümelere bağlı olarak kasların gerilmesi kasık ağrılarına yol açmaktadır. Sancıları önlemek için anne adayına bol bol dinlenmesi tavsiye edilmektedir. Uzun süre aynı pozisyonda kalmamak da kasık ağrılarını önleyici olabilir. Kasık ağrılarınız çok fazla rahatsızlık vermeye başladığında mutlaka doktorunuzu haberdar etmelisiniz. Bu süreçte doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç yada tedavi yöntemi uygulamayınız.

Hamilelikte, gebelikte 25.haftada anne adayında kilo alımından dolayı cildinde gerilmeler meydana gelir. Gerilme esnasında ise kaşıntılar yaygın bir şekilde görülmektedir. Özellikle büyüyen karın bölgesi çok fazla kaşınır.

Bu dönemde diğer bir sorun da anne adayında görülen hamilelikte diş ağrısı ve diş eti problemleridir. Diş çürümeleri ve diş eti problemlerinin temel sebebi olan kalsiyum eksikliği acilen giderilmelidir. Anne adayı kalsiyum içerikli besinler tüketmeye özen göstermelidir.

Anne adayında eklem ve bel ağrıları da görülebilir. Kasların gevşemesi ile görülen bu tip ağrıların azalması ve kemiklerinizin güçlenmesi için besinlerden ekstra kalsiyum almanız tavsiye edilir. Ayrıca anne adayları karında şişlik, gaz sorunu, hazımsızlık, mide yanması ve sık sık geğirme isteği gibi sorunları da yaşayabilmektedirler. Anne adayının bol bol su tüketmesi, yediği yiyeceklere dikkat etmesi, C vitamini, demir ve magnezyum destekli beslenmesi çok fayda sağlayacaktır.

Anne adayında gebelik sürecinde hormonlardan kaynaklanan birçok değişiklik görülmektedir. Bunlardan biri de 25.hafta itibariyle yaygın bir şekilde anne adayları arasında görülen tüylenme sorunudur. Saçlarda dahi gürleşme ve vücudun çeşitli yerlerinde tüylenme artışının görülmesi oldukça normaldir. Endişelenmeye gerek yok çünkü doğum sonrasında normale dönen hormon seviyesi ile tüylenme sorunu da ortadan kalkacaktır.

Hamilelikte, gebelikte 25.haftada anne adayına tavsiyeler;

  • Bu dönemde bol bol istirahat edin
  • Kendinizi yormamaya dikkat edin.
  • Ağır hareketlerden kaçının.
  • Sigara içilen ortamlardan uzak durun.
  • Mantar ve bakteri oluşumuna karşın pamuklu iç çamaşırı tercih edin.
  • Uyku pozisyonu olarak sol yana yatın ve sağ bacağınızı da yastık ile destekleyin.
  • Hamilelikte alınması gereken vitamin ve mineralleri özenle tüketin.
  • Kan sayımı testlerini ve şeker testlerini yaptırmadıysanız doktorunuza hatırlatınız.
  • Doktorunuzla iletişim halinde olun. Anormal durumlarla karşılaştığınızda hemen doktorunuzu bilgilendirin.
  • Çevrenizdeki insanlar sağlık ile ilgili birçok tavsiye vereceklerdir, onları dinleyin ama doktorunuz ne diyorsa onu uygulayın.

Hamilelikte, gebelikte 25.haftada erken doğum riski bulunmaktadır. Bu hafta dünyaya gelen bebeğin, inanılmaz belki ama yaşama sansı vardır. Erken doğum ile dünyaya gelen 25 haftalık bebek 1 kilodan daha az olmasına rağmen gelişen teknoloji sayesinde yaşayabilmektedir. Bu haftada erken doğan bebek hastanede birkaç ay boyunca kalmaktadır. Vantilatörler, monitörler, ilaçlar ve gelişen tıbbi çalışmalar ile prematüre bebeklerin hayatta kalma şansları oldukça yüksektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA