Hamilelikte, Gebelikte 27. Hafta

hamilelikte, gebelikte 27. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 27.Hafta

Hamilelikte, gebelikte 27.hafta ile birlikte artık son üç aylık döneme girmiş bulunmaktasınız. 3. trimester dönemi anne adayı için biraz daha zorlayıcı geçebilmektedir. Doğum hazırlıklarının yavaş yavaş başladığı bu son haftalarınızı iyi değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Hamilelikte, Gebelikte 27.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 27. hafta
hamilelikte, gebelikte 27. hafta

Hamilelikte, gebelikte 27.haftada bebek gelişimi hızla devam etmektedir. Anne karnındaki hareketleri daha da belirginleşen bebeğinizin kilosu neredeyse 1 kilogram civarına yaklaştı. Boyu ise yaklaşık olarak 40 cm’dir.

Bebeğinizin en hızlı gelişim gösteren organı olan beyin, aynı hızla ilerlemeye ve fonksiyonlarını geliştirmeye devam etmektedir.

Bebeğiniz dışardan gelen ses ve ışıkları anlıyor ve onlara tepki verebiliyor. Bu dönem özellikle gelişen işitme duyusu ile sizin sesinizi ayırt edebilir durumda. Bu nedenle bol bol bebeğiniz ile konuşmanız önemli.

Amniyon sıvısını içine çekerek nefes çalışmalarını yapmakta olan bebeğiniz adeta doğum sonrası hayata alışma egzersizleri yapmaktadır.

Geçtiğimiz haftalara göre göz kapaklarını daha sık açıp kapatıyor. Karanlık ya da ışığı fark edebiliyor.

Retina oluşumu bu hafta itibariyle tamamlandı ve bebeğiniz etrafını artık daha net bir şekilde görüyor.

Bebeğiniz 27.hafta ile yaşamsal fonksiyonlarını tamamlamıştır. Bu hafta erken doğum ile dünyaya gelen bebeklerin yaşama olasılığı çok yüksektir.

Vücudun tümünü kaplayan ve cildi koruyan tüyler artık yavaş yavaş dökülmeye başlamıştır.

Bebeğinizin cinsiyeti erkek ise sağ ve sol testislerinin olması gereken yerler inmeye başlaması gerekmektedir. Ultrason muayenesi sırasında doktorunuza testislerin inip inmediğini sorabilirsiniz.

Hamilelikte, Gebelikte 27.Haftada Anne Adayı

Bu hafta ile birlikte rahim büyümesi, kilo artışı ve rahim çatısının doğuma hazırlık yapmaya başlaması ile birlikte anne adayının yürüyüşünde belirgin değişiklikler yaşanmaya başlamıştır. Özellikle bel kaslarınızın güçlenmesi ve desteklenmesine çok dikkat edin.

Hamilelikte, gebelikte 27.haftada anne adayı rahmi her geçen gün daha da büyümeye devam etmektedir. Büyüyen rahim diyaframa daha çok baskı yaratabilir. Akciğerler daha fazla şişemediği için nefes almakta zaman zaman zorluk çekebilirsiniz. Gebelik döneminde salgılanan hormonların da etkisiyle çarpıntı ve nefes darlığı gibi şikâyetler daha da artmaktadır. Özellikle bu dönemde anne adayının başının altına bir yastık daha koyarak uyumasını tavsiye ederiz. Ayrıca anne adayının gün içinde düzenli olarak nefes egzersizleri yapması hem solunumda rahatlama sağlayacağı hem de doğum sürecine hazırlık olacağı için çok önemsenmelidir.

Hamilelikte, gebelikte 27.haftada anne adayı beslenmesine daha da dikkat etmelidir. Bu dönemlerde artan iştah ile birlikte hızlı kilo alımı meydana gelebilir. Hamilelikte kilo alımı tabi ki normaldir ancak çok fazla kilo almak çeşitli sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Aşırı kilo almamak adına kontrollü gitmenizde fayda vardır.

Özellikle bu dönem kan tahlil sonuçlarına göre beslenme önemlidir. Hamilelikte alınması gereken vitamin ve minerallere uygun bir beslenme planı oluşturmalısınız. Ayrıca kansızlık tespit edilen hamile anne adayları için uygun tedavi yöntemi ve beslenme planı doktorunuz ile görüşerek özenli bir şekilde takip edilmelidir. Ayrıca doktorunuz demir ve vitamin hap takviyesi önerdiyse ilaçlarınızı ihmal etmeden almalısınız.

Anne adayı bu hafta itibariyle bebeğinin özellikle beyin dokularının gelişimine fayda sağladığı bilinen omega 3 yağ asidine çok ihtiyaç duymaktadır. Ceviz, balık, soya fasulyesi gibi besinlerden rahatlıkla alabileceğiniz omega 3 ile gebelik zehirlenmesi ve erken doğum riski büyük oranda engellenmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar omega 3 yağ asidinin gebelikte alınmasının çok önemli faydalar sağladığını ortaya koymaktadır. Gebeliğin ilk haftalarından itibaren omega 3 yağ asidini düzenli olarak almanın öneminden ve faydalarından bahsettiğimiz hamilelikte ceviz yemenin faydaları yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Hamilelikte, gebelikte 27.haftada anne adayında görülen kramplarda sıklaşma olabilir. Özellikle bacaklarda yoğunlaşan kramplar gün içinde zorlayıcı anlara sebep olabilir. Anne adayı kramplarını azaltmak için esneme hareketleri yapmalıdır. Bol bol dinlenmeli ve ayakları uzatarak istirahat etmelidir. Ayak bileklerinden aşağı, yukarı, sağa ve sola gibi hareketler yaparak kasları gevşetmek de belli oranda rahatlama sağlayabilir. Ayrıca kalsiyum ve magnezyum yönünden zengin besinler ile beslenmek anne adayının kramplarını azaltmada önemli olan bir diğer etkendir.

Hamilelikte, gebelikte 27.haftada anne adayı için diğer bir sorun artan vajinal akıntılardır. Hamilelik boyunca az miktarda, kokusuz ve renksiz olan bu akıntının ara ara görülmesi normaldir. Ancak bu haftadan itibaren bol miktarda ve kokulu akıntının görülmesi halinde anne adayının zaman kaybetmeden doktoruna başvurması gerekmektedir. Enfeksiyon riski ya da erken doğum tehlikesi taşıyan bu akıntılardan muayene esnasında örnek alınarak incelenmesi gerekebilir.

Hamilelikte, gebelikte 27.haftada anne adayı hormonların değişiminden kaynaklı olarak cilt problemleri yaşayabilir. Anne karnında linea nigra adı verilen doğum çizgisi oluşabilir. Pigmentasyonların farklılaşması sebebiyle de koyu renkli benekler şeklinde cilt lekelenmeleri oluşabilir. Bu durumun geçici olduğunu ve güneş koruyucu sürmeden kesinlikle güneşe çıkmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Bu haftadan itibaren kritik dönem olan son trimester haftalarına girmektesiniz. Bu nedenle bazı durumlara özellikle daha dikkat etmelisiniz. Ancak gebelikte çok fazla panik olmanın hem kendi ruh sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkilediğini unutmayın. Bu nedenle sizi bekleyen olumsuzlar hakkında bilinçli olmakta fayda varken aşırı panik halde olup dünyanızı karatmaya da gerek yoktur. Serinkanlı bir şekilde aşağıdaki belirtilerden birkaçının sık yaşandığı ve uzun süre geçmediği durumlarda hemen doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayın.

 • Yüksek ateş
 • Yüz bölgesinde anormal şişlik
 • Vajinal kanama ve akıntı
 • Görme bozukluğu
 • Şiddetli baş dönmesi
 • Tuvalet sırasında ağrı ve kanama
 • Aşırı kaşıntı
 • Bayılma, kusma, mide bulantısı
 • Uzun süren kramplar
 • Bebeğin anne karnındaki hareketlerinin azalması
 • Göğüslerde şiddetli ağrı
 • Geçmeyen baş ağrısı
 • Uyuşukluk hissi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA