Hamilelikte, Gebelikte 29. Hafta

hamilelikte, gebelikte 29. hafta
hamilelikte, gebelikte 29. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester 1  2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 29.Hafta

Hamilelikte 29.hafta, yumurtlama haftasında ise 27.haftada olan bebeğin gelişimini tamamlamaya başladığı kritik bir dönemin başlangıcıdır. Bu süreçte bebeğiniz 7 aylık olur. Artık doğacağı boya çok yaklaşmış olan bebeğinizin kilo alma hızı daha da artacaktır. Hemen belirtelim her bebeğin boyu ve kilosunda farklılıklar olması normaldir. Anne karnındaki bebeğin gelişimini annenin beslenme düzeni, sigara ve alkol kullanıp kullanmaması, genetik özellikleri, sağlık öyküsü gibi durumlar etkilemektedir.

Hamilelikte, Gebelikte 29.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 29. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 29. haftada bebek

Bu haftada bebeğinizin kilosu neredeyse 1200 – 1400 kg civarındadır. Boyu ise yaklaşık olarak 40 – 42 cm’ye ulaşmıştır. Bebeğiniz bu haftadan itibaren doğuma kadar olan süreçte daha hızlı kilo almaya başlayacak ve nerdeyse kilosunun 2 – 3 katına ulaşacaktır. Bebeğiniz büyüdükçe tekme atmaları, diz ve dirsek hareketleri de daha belirgin bir hal alacaktır.

Bu hafta erken doğum ile dünyaya gelen bebeklerin yaşama sansı oldukça yüksek iken tat, koku ve ışık duyarlılığına sahip olduğu görülmektedir.

Bebeğin tüm duyu organları ve iç organları oluşmuştur. Ancak doğuma kadar fonksiyonlarının gelişimi devam edecektir.

Doğum sonrası ısı yalıtımını ve vücut ısı dengesini sağlayacak olan cilt altı yağ dokusu birikmeye devam ediyor. Bu da demek oluyor ki bebeğiniz her geçen gün kilo almaya devam ediyor.  Buna paralel olarak cilt buruşukluğu düzelirken şeffaf olan cilt kalınlaşmaya başlıyor. Ayrıca bebeğiniz ihtiyaç duyduğu enerji için yağ hücrelerini de kullanabilecektir.

Bebeğin bağışıklık sistemi ve savunma mekanizması bu hafta itibariyle artık daha güçlü. Bebeğin anne karnında geçirdiği bir gün bile bu sistemin gelişmiş olması adına çok önemlidir. Özellikle ağız sütünü içen ve devamında anne sütü ile beslenen bebeğinizin vücudu enfeksiyonlara karşı daha da güçlü hale gelecektir.

Bebeğinizin solunum hareketleri ise artık sistemlidir ve beyin yönetimindedir.

Hamilelikte, Gebelikte 29.Haftada Anne Adayı

Bu hafta içinde anne adayı toplamda ortalama olarak 8 – 10 kilo almış olması normal kabul edilmektedir. Tabi ki annenin hamile kalırken hangi kiloda olduğu bu durumu değiştirebilir. Örneğin hamile kalırken daha düşük kiloda olan anne adayı kilolu olan anne adayına göre daha fazla kilo alabilir. İdeal olan gebeliğin sonunda ortalama olarak 11 – 15 kilo almış olmaktır.

Hamilelikte, gebelikte 29.haftada gebeliğin ilerlemesi ile birlikte belirtiler de hissedilir hale gelmektedir. Özellikle el ve ayaklarda ödem oluşmasına bağlı şişlikler görülmektedir. Ellerin kapanmayacak derecede fazla şişmesi ve yüzde anormal şişlikler görülmesi halinde mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 29.haftada anne adayında kramp ve kasılmalara bağlı ağrılar da dikkat çekmektedir. Kramp özellikle vücudunda kalsiyum ve magnezyum eksikliği yaşayan anne adaylarında daha sık görülmektedir. Bu sebeple kramplar ile baş edemeyecek hale geldiğinizde doktorunuz ile görüşerek magnezyum ve kalsiyum desteği sağlamak için yapılabilecekler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. En güzeli hamilelikte alınması gereken vitamin ve mineraller içeren besinleri tüketerek doğal yollardan ihtiyaç duyulan kalsiyum ve magnezyum açığını kapatmaktır. Ancak çok ciddi düzeyde eksiklikler için takviye haplar da önerilmektedir. Gebeliğiniz boyunca her ne sebeple olursa olsun doktorunuzun bilgisi dışında herhangi bir ilaç ve bitkisel yöntem denemeyiniz.

Gebelikte kilo alımına bağlı olarak ya da uzun süre ayakta durma sebebiyle damarlarda varis benzeri oluşumlar görülebilir. Hafif ağrıya da sebep olan bu damar şişmeleri kimi zaman şiddetli ağrılar oluşmasına da neden olmaktadır. Hamilelikte alınan kiloların yavaş yavaş alınması varislerin oluşumunu kısmen engellemektedir. Ayrıca zorlayıcı hareketlerden kaçınmak, bol bol dinlenmek, ağır kaldırmama ve kan dolaşımını hızlandırıcı masajlar yapmak da varis oluşumunu ciddi oranda azaltıcı önlemlerdendir.

Hamilelikte, gebelikte 29.haftada anne adayının beslenmesine çok önem göstermesi gerektiği tüm uzmanlar tarafından ortak bir şekilde dile getirilen bir durumdur. Anne adaylarına neleri, ne kadar yemeleri gerektiği sürekli hatırlatılmaktadır. Unutulmaması gereken bir nokta da ölçü kuralıdır. Sağlıklı olan bir gıdayı aşırı tüketmek de olumsuz sonuçlara neden olabileceği kesinlikle unutulmamalı ve ölçüye, günlük tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Bugüne kadar yazılarımızda neleri yemeniz gerektiğinden bahsettik ancak bu sefer bir farklılık yapacağız ve anne adaylarının tüketmemesi gerekenleri sizler için sıralayacağız.

  • Çiğ ya da iyi pişirilmemiş et, tavuk, balık
  • Çiğ ya da iyi pişirilmemiş yumurta
  • Sakatat ürünler
  • Çiğ ya da iyi pişirilmemiş sosis, salam, sucuk, pastırma
  • Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri
  • Dip balığı
  • Yüksek oranda cıva içeren deniz mahsulleri
  • Aşırı miktarda çay, kahve çeşitleri, bitki çayı çeşitleri

Anne adayı bu dönemde saçlarında gürleşme hissedebilir. Hormon seviyesine bağlı olarak görülen bu değişiklik geçicidir ve bir süre sonra saçlarınız kendi normal haline dönecektir.

Artan kan hacmi ve kan dolaşımı ile birlikte anne adayının yüz ve ellerinde özellikle sabah saatlerinde şişlikler görülmesi normaldir.  Ayrıca büyüyen rahim mesane baskısını artırdığı için öksürürken,  hapşırırken ya da ani bir hareket ederken çamaşıra idrar kaçırma gibi durumların yaşanması da normaldir.

Hamilelikte, gebelikte 29.haftada anne adayı için çok önemli bir mesele de uyumaktır. Dinlenmek ve istirahat etmenin çok önemli olduğu bu haftalarda kaliteli ve rahat uyumak anne adayı için çok mühimdir. Hem sık idrara çıkmak hem de büyüyen karın ile geceleri deliksiz uyumak çok daha zor olmaktadır. Üstüne bir de mide yanması ve mide ekşimesi gibi sıkıntılar eklenince anne adayının rahat uyku pozisyonunu bulması çok daha önemli hale gelmektedir. Rahmin kan damarlarına baskı yapacağı için sırt üstü uzanmak kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Yüz üstü yatmak da bebeğin gelişimi için kesinlikle iyi bir tercih değildir. Bu durumda anne adayı için en uygun yatış pozisyonu yan yatmaktır.  Kan akışını sağlamak için özellikle sol yan tarafa yatılması önerilmektedir. Böylece sol yana yatıp dizleri hafif bükmek ve sağ ayağı hafif öne alıp altına yastık desteği sağlamak en ideal pozisyondur. Bazı anne adayları yastığı dizlerinin arasına, bazıları sırtına bazıları karnının altına da küçük bir destek koymayı tercih etmektedir. En uygun yastık desteğinin nereye konulacağını sizler de deneyerek bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA