Hamilelikte, Gebelikte 3. Hafta

hamilelikte, gebelikte 3.hafta
hamilelikte, gebelikte 3.hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 3.Hafta

Hamilelikte, gebelikte 3.hafta döneminde anne adayı, kendisinde olan herhangi bir değişimi fark etmeyeceği için gebe olduğunu hemen anlamayabilir. Gebeliğin en büyük habercisi adet gecikmesidir. Kadının bu dönemde adet döngüsünü de henüz tamamlamadığını düşünürsek hamilelikte, gebelikte 3.haftada olduğunu ancak doktora gitmesi halinde anlayabilir.

1.trimester dönemi yani ilk 13 hafta; bebeğinizin doğacağı zamana kadar en çok değişim ve gelişim gösterdiği zaman aralığıdır. 1.trimester dönemi içinde yer alan hamilelikte, gebelikte 3. haftada anne adayında dışarıdan bir şey belli olmasa da birçok önemli değişiklik meydana gelmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 3.hafta döneminin en kritik olayı kadın üreme hücresi yumurta ile erkek üreme hücresi olan spermin döllenmesidir. 23 kromozomlu sperm hücresi ve 23 kromozomlu yumurta hücresinin birleşmesi ile oluşan 46 kromozomlu yeni hücreye embriyo ilerleyen zamanda ise zigot adı verilmektedir.

Yaklaşık çapı 0, 150 mm olan embriyo, henüz bir bebek ya da cenin görünümünde değil küçük bir pirinç tanesi kadardır. Embriyo zamanla ve hızla çoğalan hücrelerden oluşmaktadır. Bu dönemde büyük bir hızla gelişen hücreye zigot adı verilecek ve fallop tüplerinden ilerleyerek rahim içine yerleşecek, büyüme ve gelişmesine burada devam edecektir.

Hamilelikte, Gebelikte 3.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 3. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 3. haftada bebek

Bu dönemde blastosist adı verilen embriyo hızla büyümekte ve yeni hücrelere bölünerek çoğalmaktadır. Çoğalan hücrelerin bir kısmı bebeğin uygun bir şekilde yaşamasına olanak sağlayan plasentayı oluşturur.

Plasentanın oluşmasının ardından testlerde hamileliği tespit eden hormon olan HCG hamilelik hormonu salgılanır. Anne adayının vücudu bu süreçten sonra artık yumurta üretimini durdurur.

Anne adayının vücudunda artış gösteren östrojen ve progesteron hormonları sayesinde rahim içi temizlenmesine ara verilir ve bebeğin gelişimi için en uygun ortam hazırlanır. Hamilelikte, gebelikte 3.hafta bebekte görülen değişiklikler arasında yer alan bir diğer unsur ise amniyotik sıvı oluşumunun başlamasıdır.

Gebelik boyunca bebeğinizi adeta sarıp sarmalayarak bir yastık gibi çeşitli darbelerden koruyacak olan sıvı, hücrelerin etrafında toplanmaya başlamaktadır. Hamilelikte, gebelikte 3.hafta bebeğinin kalp, beyin, omurilik oluşumunun ilk adımlarının atıldığı özel bir dönemdir.

Çıplak gözle görülebilen boyutlara gelen bebeğiniz bir toplu iğne başı büyüklüğüne 3.hafta itibariyle gelmiştir. Henüz bir bebek görünümde değil hücre topu görünümündedir.

Hamilelikte, gebelikte 3.hafta döneminde gerçekleşen döllenme sonrasında bebeğin cinsiyeti, saç rengi, göz rengi gibi birçok kalıtsal özellikleri de belirlenmiş olmaktadır.

Hamilelikte, Gebelikte 3.Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 3.haftada anne adayında görülen değişiklikler pek hissedilmese bile bazı anne adaylarında görülen birtakım semptomlar bulunmaktadır. Vücudunuzdaki hormon seviyesi epey artsa da bunu hemen hissedemeyebilirsiniz.

 Hamilelik hormonu olan HCG hormonunun bu dönemde 5 ile 50 aralığında olması normaldir. Test sonuçlarına göre anne adaylarında bu değerler arasında farklılıklar olması doğaldır. Anne adayı telaşa kapılmamalıdır. Hamilelikte, gebelikte 3.haftada anne adayında görülen değişiklikler ve belirtiler şu şekilde olabilir;

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Ağızda buruk bir tat
 • Yemek aşerme
 • Yemek kokularına karşı hassasiyet
 • Uyku isteğinde artış
 • Hassas ve şiş göğüsler
 • Kramp ve ağrı hissi
 • Vajinal akıntı miktarında artış
 • Sık idrara çıkma
 • Yüksek ateş ile görülen vücut ısısında artış
 • Enerji düşüklüğü ve halsizlik

Ayrıca hamilelikte, gebelikte 3.haftada anne adayında görülen değişikliklerden biri de implantasyon denilen kanama türüdür. Bu kanama embriyonun rahime tutunurken, çamaşırda çok hafif kanama görülmesine sebep olan bir durumdur.

Her anne adayında implantasyon kanaması görülecek diye bir kural yoktur. Nadiren de olsa bazı anne adaylarında 3.hafta gebelik döneminde görülebilmektedir. İmplantasyon kanaması ile birlikte embriyo, rahim içinde genelde üst kısmındaki rahim duvarına yerleşir.

Bu dönemde adet gecikmesi yaşadığınızda yapacağınız testin sonucunu pozitif alabilirsiniz. Eczaneden aldığınız doğum kontrol testini, adet gecikmesinden 1 hafta sonra ve sabah kalktığınızda idrarınız yoğun iken yapmanız daha doğru sonuçlar almanız açısından önerilmektedir.

Anne adayının 3.hafta gebeliğinde hem kendi sağlığı için hem de bebeğin sağlığı için dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Örneğin gebeliğin en erken dönemlerinden başlanarak günlük olarak folik asit alınması uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Doktorunuza danışarak hem doğal yollardan hem de hap olarak folik asit takviyesini almaya başlayabilirsiniz. Ayrıca her zaman dikkat edilen ancak hamilelikte daha fazla dikkat edilmesi gereken bir konu da sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmektir. Hamilelikte, gebelikte 3.hafta anne adayı bol su tüketmeli ve günlük meyve ve sebze tüketimini artırmalıdır. Bunun yanı sıra çay ve kafein tüketimini sınırlamalısınız.

Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durmalı, sigaranın içildiği ortamlara dahi girmemelisiniz. Hamilelikte, gebelikte 3.hafta döneminde üzerinde önemle durulması gereken bir diğer konu da güçlü protein kaynakları olan et, tavuk, yumurta gibi gıdaları tüketirken iyi pişmiş olmasına dikkat etmektir. Mikrobik hastalıklara yol açmaması açısından riskli deniz canlıları veya çiğ süt ürünleri tüketilmemelidir. İçtiğiniz sütün pastörize edilmiş süt olmasına dikkat edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA