Hamilelikte, Gebelikte 30. Hafta

hamilelikte, gebelikte 30. hafta
hamilelikte, gebelikte 30. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 30. Hafta

Hamilelikte 30. Hafta ile birlikte doğuma sadece 10 haftanız kalmış olmaktadır. Tebrik ederiz, hamileliğin 4’te 3’ünü sağlıklı bir şeklide geride bıraktınız. Bebeğinizi kucağınıza almak için gün saydığınız bu dönemlerde bebeğiniz ile kurduğunuz bağ çok önemlidir. Gebeliğinizin her anının keyfini çıkarın. Mutlu ve pozitif insanlarla birlikte vakit geçirin. Ve kendinize vakit ayırarak bol bol dinlenin.

Hamilelikte, gebelikte 30. haftada bebek gelişimi ve hamilelikte, gebelikte 30. haftada anne adayı değişimleri nelermiş gelin hep birlikte inceleyelim.

Hamilelikte, Gebelikte 30. Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 30. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 30. haftada bebek

Artık bebeğiniz çok hızlı büyüyor. Boyu 41 – 43 cm civarında kilosu ise yaklaşık olarak 1300 – 1400 kg oldu bile. Her bebeğin gelişimi kendine özgüdür. Bebeğiniz bu rakamlardan farklı boyutlarda olabilir. Önemli olan doktor kontrollerinde her şeyin yolunda gidiyor olmasıdır. Bu nedenle sağlığı ile ilgili detaylı bilgilere doktorunuza sorabilirsiniz. Bebeğiniz büyüyüp rahim kesesi içinde daha çok yer kapladıkça amniyotik sıvı da bir miktar azalacaktır. Karnınızın büyümesi bebeğinizin büyümesine paralel olarak artmaktadır.

Bebeğinizin vücudunu saran tüyler artık dökülmektedir. Cilt altı yağ dokularının da etkileri ile de vücut ısısını kendisi ayarlayabilmektedir.

Bebeğinizin kemik gelişimi de tamamlanmıştır. Öyle ki bebeğin karaciğeri de kan yapma işini artık tamamen kemik iliğine bırakmıştır.

Tırnakları geçtiğimiz haftalara göre daha da uzamaya başlamıştır.

Bebeğin solunum hareketleri de gelişmeye devam etmektedir. Diyafram kası geliştikçe hıçkırıkları anne adayı tarafından rahatlıkla hissedilebilir. Göz kapaklarını açma kapatma hareketlerini de artıran bebeğiniz daha istemli hareketler ile el ve ayaklarını sürekli olarak oynatmaktadır. Bu dönem bebek hareketlerini takip etmeniz önerilmektedir. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde günde iki kez hareket edip etmediği kontrol için yeterlidir. Örneğin 12 saatlik süre içinde 10 kez hareketini hissediyor iseniz de her şey yolunda demektir. Aksi halde bir durum olursa acilen doktora gidilmesi gereklidir.

Hamilelikte, gebelikte 30.haftada bebek bu hafta itibariyle doğum sonrası görünümüne çok büyük ölçüde yaklaşmıştır. Bebeğin baş büyüklüğü de vücudun boyutuna göre normal oranlara ulaşmıştır.

Göz gelişimi hala devam etmekte ve keskin görüş sağlama için göz fonksiyonları tam olarak çalışmaya devam etmektedir. Gözleri zamanın büyük çoğunluğunda kapalıdır. Doğduktan sonra da çok kısa süre gözleri açık kalacak olan bebeğinizin göz gelişimi 2, 5 yaşına kadar devam edecektir. Görme açısı % 5 olan bebeğiniz henüz çok yakındaki nesneleri görecek ve ortamın ışığına tepki verecektir.

Bebeğin bu haftadaki hareketleri yumruk, tekme, dirsek ve diz bükmeleri şeklinde hissedilebilir olacaktır. Özellikle anne adayının günlük yorgunluğuna, beslenme düzenine ve duygu durumuna göre bebeğin anne karnındaki hareketleri de farklılaşacaktır. Örneğin anne adayı bir miktar çikolata yedikten sonra uzandığında bebeğin hareketleri artış gösterecek ve daha net bir şekilde hissedebilecektir.

Bebeğinizin beyin gelişimi hızla devam ediyor, yeni kıvrımlar ve dokular oluşuyor. Beynin REM bölümü de devreye giriyor. Bu demek oluyor ki artık bebeğiniz uyku sırasında rüya görmeye başlayabilecek.

Hamilelikte, Gebelikte 30. Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 30. haftada anne adayı toplamda 9 kilo almış olması beklenmektedir. Önümüzdeki haftalarda da toplamda 4 – 6 kilo almanız beklenmektedir. Böylece gebelikte toplamda en ideal olan 13 – 15 kiloyu almış olarak doğuma gidebilirsiniz. Ancak çeşitli etkenler sebebiyle bu sayının bir kilo üstü ya da altında kilo alımı da gerçekleşebilir. Özellikle de kilo alımı anne adaylarında farklılık gösteren bir durumdur.

Karnınızın büyümesi ile birlikte vücudunuzun ağırlık merkezi değişmiştir. Hormonel dengesizliğin de olması ayaklarda ve ellerde şişmeler görülmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle son trimester dönemine girerken ayakkabı numaranızın 1 numara büyüdüğünü fark edebilirsiniz.

Rahmin büyümesi mesaneye baskı yaptığı gibi makata da baskı yapar ve kas kontrolünü zorlaştırır. Bu nedenle özellikle gebeliğin son dönemlerinde gaz kaçırma, idrar kaçırma gibi durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Büyüyen rahminizin baskı yaptığı bir diğer yer ise mide ve bağırsaklardır. Karın şişkinliği hissetmenize sebep olan bu durumdan kurtulmak için sindirim sistemini zorlamamanız ve küçük porsiyonlar halinde yemeniz tavsiye edilmektedir.

Bu haftalarda anne adaylarında görülen bir diğer sorun ise hamilelikte bağ ağrısıdır. Ayağınızı yüksekte tutarak bol bol dinlenmenizi tavsiye ederiz. Sürekli baş ağrısı ve baş dönmesi yaşanıyor, özellikle baygınlık geçiriyorsanız acilen doktorunuzu bilgilendirmeniz tavsiye edilir.

Hamilelikte diş ağrısı, diş eti sorunları da görülmektedir. Yetersiz diş bakımı, iyi fırçalamama ya da kalsiyum eksikliği ile görülen bu sorun her anne adayının çok önem vermesi gereken bir konudur. Hamilelikte diş tedavisi ve ilaç kullanımı uygun olmadığı için çok büyük sorunlar yaşanmasına sebep olmaktadır.

Hamilelikte, gebelikte 30. haftada anne adayında görülen değişiklik ve durumlar;

 • Bel, sırt ve kalça eklemlerinde ağrı
 • Oturma, kalkma ve yatmada zorlanma
 • Hafif vajinal akıntı
 • Çoğunlukla bacaklarda hissedilen kramplar
 • Günde 4 – 5 kez rahim kasılması
 • Mide yanması
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • El ve ayaklarda şişmeler
 • Karın, kalça, bacak ve göğüste çatlaklar
 • Baş dönmesi
 • Diş eti kanamaları

Hamilelikte, gebelikte 30. haftada anne adayına tavsiyeler;

 • Kısa mesafeli yürüyüşler yapın.
 • Uzman eşliğinde gebelik egzersizleri yapın.
 • Hem bedensel hem de fiziksel olarak rahatlayın.
 • Bol bol su için, sıvı ağırlıklı beslenin.
 • Kan dolaşımı için en uygun pozisyon olan sol tarafa yatın.
 • Tuzlu gıdalar tüketmekten kaçının.
 • Ayakları yüksekte tutarak dinlenin.
 • Çevrenizde anne olan kişilerle paylaşımlarda bulunun.
 • Eşinizle zaman geçirin ve dertleşin.
 • Doktorunuz ile iletişimde olun.
 • Hamilelik ve çocuk gelişimi üzerine kitaplar okuyun, bilgiler edinin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA