Hamilelikte, Gebelikte 31. Hafta

hamilelikte, gebelikte 31. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 31.Hafta

31. haftanın bitmesi ile birlikte gebelikte 7.ayı bitirmek üzeresiniz. Hamilelikte, gebelikte 31. haftada bebek gelişimi ve hamilelikte, gebelikte 31. haftada anne adayındaki değişimler nelermiş hep birlikte inceleyelim.

Bu hafta itibariyle bebeğin doğum pozisyonu için en uygun hali almaya çalıştığı gözlenmektedir. Bu haftalarda sık sık pozisyon değiştiren bebekler bazen makat duruş pozisyonunda bazen ise normal doğum pozisyonu olan baş aşağı pozisyonda da durabilirler.

Hamilelikte, Gebelikte 31.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 31. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 31. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 31. Hafta bebek hızla kilo almaya ve gelişimini sürdürmeye devam etmektedir. Boyu 43 – 45 cm aralığında olan bebeğin kilosu ise yaklaşık 1500 – 1600 gr civarındadır. Bu haftadan sonra anne karnındaki bebekler arasında boy ve kilo farklarının olması son derece normaldir. Anne adayının beslenme durumu, vitamin ve mineral desteği, alışkanlıkları, geçirdiği hastalıklar gibi bebeğin gelişimini etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bebeğinizin genel sağlık durumu ve fiziki gelişimi ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan almanızı tavsiye ederiz.  Bu süreçte bebeğinizde görülen gelişim özellikleri şu şekildedir;

 • Organların oluşumu tamamlanmıştır, fonksiyonel anlamda gelişme devam etmektedir.
 • Bebeğin fiziksel olarak büyümesi anne karnındaki hareket alanının daraldığı anlamına da geldiği için bu haftadan sonra bebek hareketleri daha sınırlı olacaktır.
 • Bebeğinizin cilt altı yağ dokusu birikmeye devam etmektedir. Vücut ısı dengesi için oldukça önemli olan yağ dokusu bebeğin cilt renginin oluşması için de yardımcı olmaktadır.
 • Bebeğiniz bu hafta itibariyle alması gereken vitamin ve mineralleri depolamaya başlamaktadır. Özellikle kemik ve diş sağlığı için çok önemli olan kalsiyum, magnezyum ve fosfor depolamaya başlamıştır. Bu da bebeğinizin kemiklerinin daha da güçleneceği ve gelişeceği anlamına geliyor.
 • Akciğerleri içerisinde yer alan hava kesecikleri de gelişmeye devam ediyor. Surfaktan oluşumu ise bu hafta itibariyle hız kazanmaya başlayacak.
 • Beyin organının gelişimi de hızla devam etmektedir. Birçok doku oluşumu ve kıvrım oluşumu hızla devam ederken sinir sistemi de gelişmesini hızla dürdürmektedir. Özellikle hamilelikte, gebelikte 31. hafta ile birlikte bebeğin yüz bölgesinde birçok sinir hücresi oluşmaktadır.

Hamilelikte, Gebelikte 31.Haftada Anne Adayı

Bu hafta itibariyle doğum pozisyonu almaya çalışan bebek anne adayında çeşitli ağrıların oluşmasına sebep olabilir. Baş aşağı duran bebek anne adayının kasıklarında ağrıya sebep olabilir. Tam olarak belli bir pozisyonda olmayan bebekler ise anne adayının mide, bağırsak ve akciğerlerine baskı oluşturabilirler. Bu nedenle anne adayında mide yanması ya da solunum zorluğu gibi şikâyetler ortaya çıkabilir.

Doğuma hazırlık yapan, sık sık hareket eden ve gittikçe büyüyen bebek anne adayının mesanesine yaptığı baskıyı artırdığı için sık idrara çıkma şikayetlerinin artmasına sebep olmaktadır. Tüm bu olanlar bebeğin artık çok daha büyüdüğünün ve doğuma yaklaşıldığının habercisidir.

Anne adayları 31. hafta ile birlikte özellikle öksürme, hapşırma ve ani hareketlerde bir miktar idrar kaçırma gibi aksilikler de yaşayabilirler.

Bu haftalarda süt bezlerinin çalışması ile birlikte kolostrum adı verilen halk arasında ağız sütü olarak bilinen ilk süt salgılamaları görülebilir. Meme uçlarını sıktığınızda süt geliyor olması oldukça normaldir. Hormonlar sayesinde anne sütü üretim bezleri uyarılmış ve doğuma hazırlık süreci böylece başlamıştır. Emziren anneler için özel olarak üretilen göğüs pedlerinden yararlanarak kıyafetlerinizin lekelenmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca hamilelikte, gebelikte 31. haftada anne adayının göğüsleri süt üretiminin başlaması ile birlikte ağırlaşmaya da başlayacaktır. Bu nedenle sutyeninizi bir numara büyük almayı unutmayın. Göğüslerin çok gevşek kalmamasına da çok sıkışmamasına da özen gösterin.

Bu hatalarda hafif baş ağrıları da sık sık görülebilmektedir. Dayanılmaz baş ağrısı şikâyetleri görüldüğünde doktorunuzu bilgilendirmenizi tavsiye ederiz. Hamilelikte baş ağrısı yaşadığınızda sessiz ve loş ışıklandırılmış bir odada ayaklarınızı uzatarak dinlenmeniz kendinizi biraz iyi hissettirecektir. Doz miktarı ne olursa olsun doktorunuza danışmadan herhangi bir ağrı kesici almayınız.

Büyüyen rahim ve artan kan basıncı damarlara baskı yapmaktadır. Gebelik hormonlarının da etkisiyle damarlardaki baskı artmakta ve de damarların şişmesine sebep olmaktadır. Ayaklarını yüksekte tutarak dinlenmek, bacaklara masaj yapmak ya da kan dolaşımını artırıcı egzersizlerin yapılması tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 31. haftada anne adayının yaşadığı sorunlardan biri de hamilelikte burun kanaması ve burun tıkanıklığıdır. Hormonların etkisi ile burun içi mukoza miktarının artması burun tıkanıklığı ve devamında burun kanamalarına sebep olabilmektedir. Hamilelik süreci için geçici olan bu durumun etkileri doktorunuzun önereceği spreyler ve burun bantları ile azaltılabilir.

31.hafta ile birlikte görülen bir diğer sorun ise sırt ağrısı ve hamilelikte bel ağrısıdır. Vücut ağırlık merkezinin değişmesi ve artan kilo bel ve sırt ağrılarının oluşumunu tetiklemektedir. Bel ve sırt ağrılarını azaltmak adına rahatlatıcı egzersizlerin yapılması ve bol bol dinlenilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca hem ruhen hem de fiziksel olarak rahatlamayı sağlayan hamilelik yogası ya da hamilelik pilatesinin uzman eşliğinde yapılması tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 31. haftada anne adayında ruhsal bunalımlar da görülebilmektedir. Hamileliğin son dönemlerinde ani duygu değişiklikleri ve kaygılı ruh hali bazı anne adaylarında görülebilen ve tedavi edilebilen doğal bulgulardır. Hamilelikte depresyon belirtilerinin bir kaçının yoğun miktarda görülmesi doktora başvurulması ve tedavi gerektiren durumdur. Depresyon belirtileri şu şekildedir;

 • Cinsel isteksizlik
 • Sürekli yorgun hissetme hali
 • Stres kaynaklı uykusuzluk
 • Dikkat eksikliği, odaklanma problemleri, dalgınlık
 • İştah kesilmesi ya da aşırı artması
 • Kolay ağlama
 • Suçluluk duygusu
 • Sürekli tedirgin hissetme ve yüksek kaygı düzeyi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA