Hamilelikte, Gebelikte 33. Hafta

hamilelikte, gebelikte 33. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 33. Hafta

Hamilelikte, gebelikte 33. Hafta ile birlikte 8.ayınızda bulunmaktasınız. Bu haftalarda bebek gelişimine bağlı olarak anne adayının karın büyümesi de hızla ilerlemektedir. Karnınızın her geçen gün büyümesi bebeğinizin ne kadar büyüdüğünün de açık bir kanıtıdır. Hamilelikte, gebelikte 33. haftada bebek gelişimi ve hamilelikte, gebelikte 33. haftada anne adayının vücudunda hissedilen değişim ve gelişmeler nelermiş hep birlikte inceleyelim.

Hamilelikte, Gebelikte 33. Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 33. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 33. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 33. haftada bebek boyu 43 – 45 cm iken kilosu ise yaklaşık olarak 1700 – 1800 kg civarında olacaktır. Anne karnındaki bebeğin boy ve kilo miktarları arasında değişiklikler olması normaldir. Anne adayının beslenme şekli, geçirdiği hastalıklar, ruh hali, sigara ve alkol gibi alışkanlıkları gibi birçok faktör bebeğin anne karnındaki gelişimini etkilediği bilinmektedir. Her anne adayının geçirdiği hamilelik sürecinin farklı olması gibi anne karnındaki bebeğin gelişiminin de farklı olması normaldir.

Hamilelikte, gebelikte 33. haftada bebek kesesi içinde bulunan amniyotik sıvı miktarı ciddi oranda azalmıştır. Sıvının azalması ile birlikte bebeğin hareketleri daha etkili olacağı için anne adayının canını daha çok yakabilir.

Bebeğin akciğerleri de tam olarak gelişti. Öyle ki bu hafta dünyaya gelse dışarıdan desteğe gerek kalmadan hayatta kalabilir.

Bebeğin bağışıklık sistemi çalışmaya ve gelişmeye devam ediyor. Mikroplara karşı vücudu savunan antikorlar anne adayından bebeğe geçmeye başladı. Bağışıklık sisteminin gelişmesi ile birlikte bebeğiniz doğum sonrası hayata alışmaya bir adım daha yaklaşmış oldu.

Bebeğinizin beyin dokuları ve yeni kıvrımlar oluşmaya devam ediyor. Kafatası kemikleri ise henüz tam olarak oturmadı. Bu durum doğum kanalından bebeğin daha rahat çıkmasını sağlayacak.

Siz dışarıda doğum hazırlıklarınız sürdürürken bebeğiniz anne karnında emme, yutma, nefes alıp verme gibi doğuma hazırlık çalışmaları yapmaya devam etmektedir.

Hamilelikte, Gebelikte 33. Haftada Anne Adayı

Bu hafta bebeğin normal doğum ile dünyaya gelmesi için baş aşağı pozisyonunu almış olması gerekmektedir. Hamilelikte, gebelikte 33. haftada anne adayı bebeğinin anne karnındaki fetal hareketlerini takip etmeli ve gözlemlemelidir. Bebeğin her kıpırdanması ve hareketleri zamanlamalara dikkat ederek gözlemlenmelidir. Örneğin bebeğin 1 saat içinde ortalama olarak 10 kez hareket etmesi gerekmektedir. Bebeğin bu sayıdan daha çok hareket etmesi sorun olmaz ancak az hareket ettiğini gözlemliyorsanız hemen doktorunuza haber vermeniz gerekmektedir.  Bebeğinizin hareketlerini özellikle yemeğinizi yedikten sonra dinlenme esnasında takip etmeye çalışmalısınız.

Bebeğin demir ihtiyacı özellikle bu haftalarda oldukça yüksek seviyelerdedir. Anne adayının bebeğinin gelişimini desteklemesi için demir yönünden zengin besinler ile beslenmeleri tavsiye edilir. Ciddi anlamda demir eksikliği yaşayan anne adayları doktorlarının onayı ile demir takviye hapları alabilmektedirler.

Hamilelikte, gebelikte 33. haftada anne adayının göğüs ve kaburgaların alt bölgesinde ağrılar da görülebilir. Rahim büyümesi sebebiyle görülen bu ağrıların sıklaşması durumunda anne adayının pozisyon değiştirmesi, dinlenmesi tavsiye edilmektedir. Rahim büyümesine bağlı olarak yaşanan bir diğer sorun ise mesane baskısının artması ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmedir. Ayrıca rahim büyümesi idrar kanalları ve böbreklerin genişlemesine de sebep olabilmektedir. Ektazi denilen bu durumun anne adayında ileri seviyede olması durumunda üroloji doktoruna muayene olunması gerekmektedir.  Anne adayının bu süreçte dikkat etmesi gereken en önemli şey bol bol su içmesidir. Ancak hemen belirtelim böbrek genişlemesi gibi sağlık sorunları rahmin küçülmesi ile birlikte sona erecektir. Doğum sonrası sona eren ektazi rahatsızlığı lohusalığın 40.günüden sonra doktor muayenesi ile kontrol edilmelidir.

Anne adayı hamileliğin 33. haftasında alt karın bölgesinde ağrı hissedebilir.  Bu ağrıların kanama, yüksek ateş ve titreme ile birlikte seyretmesi durumunda hemen doktora başvurulmalıdır. Aksi halde geçici karın ağrılarının olması normal karşılanmaktadır. Ayaklarınızı yüksekte tutarak dinlenmek ağrıların geçmesine yardımcı olacaktır.

Doğumun yaklaşması ile birlikte anne adayının yürüyüşü de değişmektedir. El ve ayaklarda hissizlik ya da ödem oluşması bu dönemin getirdiklerindendir. Özellikle bileklerdeki kemiklerde baskıdan dolayı ağrılar da oluşabilir. Bilek bölgesine sabitleyici takmak, yatarken yüksekte tutmak işe yarayabilir.

Hamilelikte, gebelikte 33. hafta anne adayının toplamda 12 kilo kadar almış olması beklenmektedir. Anne adayının fiziksel farklılıklarından kaynakları olarak bu sayının üç aşağı beş yukarı değişiklik göstermesi gayet normaldir. Ancak unutulmaması gereken nokta; anne adayının çok az kilo alması da aşırı kilo alması da istenen bir durum değildir. Özellikle bu dönem anne adayına hamilelikte alınması gereken vitamin ve minerallerden biri olan omega 3 yağ asitlerini içeren gıdaları beslenmesinde uygun miktarda tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Anne karnında bebeğin kese içindeki sıvısının ciddi oranda azalması bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Özellikle böbrek ve idrar yolları rahatsızlığını tetikleyebilir. Anne adayı sıvı azalmasını hissedemez doktor muayenesi gerekmektedir. Doktorunuz tarafından böyle bir tanı konulursa bol bol istirahat etmek çok fayda sağlar. Diğer durumlarda doktor müdahalesi gerekebilir.

Anne adayı bu dönemde en çok mide yanmasından şikâyetçi olabilir. Bu durumda anne adayına bol su içmesi, azar azar ve 6 öğün şeklinde beslenmesi, yatmadan hemen önce herhangi bir şey yememesi tavsiye edilmektedir. Unutmayın doğuma az kaldı ve doğumdan sonra bütün bu şikâyetleriniz geride kalacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA