Hamilelikte, Gebelikte 34. Hafta

hamilelikte, gebelikte 34. hafta
hamilelikte, gebelikte 34. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 34. Hafta

Tebrikler… Hamilelikte, gebelikte 34. hafta ile birlikte doğuma 2 ay gibi az bir süre kaldı. Neredeyse sona yaklaştınız. Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alacağınız günleri saymaya artık başlayabilirsiniz.

Doğum için hesaplanan süre 40 hafta olmasına rağmen pek çok doğum bu süreden daha önce gerçekleşmektedir. Her hamilelik birbirinden farklıdır. Genellikle 38. haftadan sonra gerçekleşebilen doğumların zamanını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Doğumun gerçekleşeceği tarih ile ilgili kesin sonucu doktorunuz bildirecektir. Özellikle hamilelikte, gebelikte 34. haftadan itibaren artık doğuma daha da yaklaşılmış olur. Bu dönemden sonra anne adayının hissettiği bazı sancılar doğum sancıları ile karıştırılacaktır. Gerçek doğum sancıları hakkında detaylı bilgileri ve sancılar geldiğinde neler yapmanız gerektiğini doktorunuzdan öğrenerek doğum sürecine daha hazırlıklı olabilirsiniz.

Hamilelikte, Gebelikte 34. Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 34. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 34. haftada bebek

Bu hafta itibariyle bebeğinizin boyu 43 – 46 cm aralığında, kilosu ise 2200 – 2300 gr civarında olacaktır. Orta boy bir kavun büyüklüğünde oldu diyebiliriz. Gebeliğin 3.trimesterin bu döneminde bebeğiniz haftada ortalama olarak 200 – 300 gram alarak büyümeye devam edecektir. Hamilelikte, gebelikte 34. haftada bebek gelişimi de hızla devam etmektedir. Bu hafta itibariyle bebeğin göz rengi belirginleşmeye başlamıştır. Ayrıca bu dönemde bebeğin gözlerinin ışığa karşı tepki verdiği de görülmektedir.

Doğum anına ve doğum sonrası hayata hazırlık çalışmaları yapan bebeğin solunum çalışmaları da bu süreçte hızlanmıştır. Akciğer gelişimi oldukça ileri seviyede gelişme göstermiştir.

İskelet sistemi kemik yapısı sertleşen bebeğin doğum kanalından kolayca çıkabilmesi için sadece kafatası kemikleri henüz yumuşaktır ve tam oturmamıştır.

Bebeğinizin cinsiyeti erkek ise bu hafta itibariyle sağ ve sol olmak üzere her iki testisinin de skrotum bölgesine inmesi beklenmektedir. Bu hafta olan ultrason muayenesinde doktorunuza erkek cinsiyeti olan bebeğinizin testislerinin inip inmediğini sorabilirsiniz.

Bu hafta bebeğinizin cilt altı yağ dokusu güçlendikçe tüm vücudunu saran laguno tüylerinin de tamamen dökülmesi gerçekleşir. Sadece omuz ve sırt bölgelerinde bazı tüylerin kaldığı görülse de doğum sonrası dönemde o tüylerde dökülecektir. Ayrıca cildin pembemsi rengini almasını, vücut ısı dengesini sağlayan ve bebeğin kilo almasını hızlandıran cilt altı yağ dokusunun oluşması oldukça önemli bir gelişmedir.

Geçtiğimiz haftalara göre kafası bedenine göre oldukça büyük olan bebeğin gittikçe kafa büyüklüğü vücudu ile orantılı şekil almıştır. Hamilelikte, gebelikte 34. haftada bebek kafasının vücudunun dörtte biri kadar olduğu görülmektedir.

Bu dönemde bebeğin merkezi sinir sistemi de oldukça hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir.

Bebeğin uzayan kol ve bacakları anne karnındaki hareket alanının daralmasına, hareketlerin sınırlanmasına yol açmaktadır. Bu süreçte bebeğiniz daha az ama daha güçlü tekme ve yumrukları ile orada olduğunu size hissettirecektir.

Bebek bu haftadan itibaren normal doğum için en ideal pozisyon olan baş aşağı pozisyonu almaya başlar.

Bebeğin bağışıklık sistemi hızlı bir şekilde gelişimini sürdürmektedir.

Ayrıca bebek bu hafta diğer haftalara göre göz kapaklarını daha belirgin bir şekilde hareket ettirebilmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 34. haftada bebek bu hafta azalmaya başlayan amniyotik sıvısını daha sık idrar yaparak belli bir seviyede tutmaya çalışmaktadır.

Hamilelikte, Gebelikte 34. Haftada Anne Adayı

Bu haftadan itibaren bazı anne adaylarının göbek deliğinin dışarı doğru olduğu görülmektedir. Gayet normal olan bu durumun dışında anne adayının göbek deliğinde hassasiyet de oluşabilir.

Hamilelikte, gebelikte 34. haftada anne adayının hormon seviyesi de iyice artmaktadır. Bazı anne adaylarının hormon seviyesinin artması ile birlikte saçlarının gürleştiği ve parlak bir hal aldığı görülmekteyken bazı anne adaylarında tırnak kırılmaları ve saç dökülmeleri yaşanabilir.

Vücudun ağırlık merkezinin değişmesi ile birlikte anne adayları sırt ve bel ağrılarını ise yoğun olarak yaşamaktadırlar. Eşinize yaptıracağınız masaj ile ya da esneme hareketleri yaparak bel ve sırt ağrılarını belli oranda hafifletebilirsiniz.

Bebeğin gelişimi ile birlikte anne adaylarında bazı semptomlar da görülebilmektedir;

 • Uykusuzluk
 • Hazımsızlık
 • Mide ekşimesi
 • Nefes darlığı
 • Yorgunluk
 • Bel ve sırt ağrıları
 • Bacak krampları
 • Siyatik
 • İdrar ve gaz kaçırma

Hamilelikte, gebelikte 34. haftada anne adayına tavsiyeler;

 • Gün içinde bol bol dinlenmeye çalışın. Kendinizi zorlayacak işlerden kaçının. Uzun süre ayakta kalmayın.
 • Kısa yürüyüşler ve hafif egzersizler yaparak kan dolaşımınızı hızlandırabilir ayrıca ruhen kendinizi iyi hissedebilirsiniz.
 • Otururken veya yatarken aynı pozisyonda uzun süre durmamaya çalışın. Arada kısa yürüyüşler yapmak kan dolaşımız içim önemlidir.
 • Bu dönem uyku sorunları ve akabinde yorgunluk hissetmeniz çok normaldir. Dinlenirken ayaklarınızı uzatarak dinlenmenizi ve istirahat etmenizi öneririz.
 • Doğuma hazırlık olarak burundan nefes alıp ağızdan yavaş yavaş vererek nefes çalışmaları yapabilirsiniz. Nefes egzersizlerini gün içerisinde birkaç kere tekrar edebilirsiniz.
 • Hamilelikte baş dönmesi yaşamamak için hareket edeceğiniz zaman sakin ve yavaş hareket edin.
 • Mide ekşimesi şikayetlerini azaltmak için aşırı tuzlu, yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durun. Öğünlerinizi küçük porsiyonlar halinde ve 6 öğün olacak şekilde planlayın.
 • Doğum hakkında aklınıza takılan tüm sorularınızı doktorunuzla paylaşın ve yapılabilecekler hakkında bilgi alın. Olası durumlar için tedbirli olmakta fayda vardır.
 • Vajinal kanama, vajina akıntı artışı, şiddetli pelvik ağrısı ve ciddi düzeyde geçmeyen baş ağrısı olduğunda mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA