Hamilelikte, Gebelikte 35. Hafta

hamilelikte, gebelikte 35. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 35. Hafta

Tebrik ederiz… Hamilelikte, gebelikte 35. hafta ile birlikte artık sonuncu ayınıza girdiniz. Son ay ile birlikte doğuma yaklaştıkça anne ve baba adayında ve de çevrede heyecan gittikçe artmaktadır. Çalışan anne adayının bu hafta itibariyle izne ayrılması yeterince dinlenmesi açısından tavsiye edilen bir durumdur.

Hamilelikte, Gebelikte 35. Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 35. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 35. haftada bebek

Bu hafta itibariyle bebeğinizin kilosu yaklaşık olarak 2300 – 2500 kg civarında, boyu ise 45 – 50 cm olacaktır. Anne adayının beslenme düzeni, hamilelikte alınması gereken vitamin ve mineralleri alma durumu, sigara ve alkol kullanıp kullanmadığı, genetik özellikleri gibi faktörlerden kaynaklı olarak bebeğin boy ve kilosu değişkenlik gösterebilir. Hep söylediğimiz gibi anne adayı için biricik olan gebelik süreci bebeğin gelişimi için de geçerlidir ve her bebeğin gelişimi kendine özgüdür.

Hamilelikte, gebelikte 35. haftada bebek anne karnında son ayını yaşamaktadır. Bebek içinde doğum hazırlıkları son sürat devam etmektedir. Bebek bu hafta baş aşağı normal doğum pozisyonu almaktadır.

Bebeğin beyin hücreleri hızla artmaya ve gelişmeye devam ediyor. Bebeğin kemikleri yeterince sertleşmiş ancak kafatası hala yumuşak bir yapıdadır. Doğum kanalından kolay çıkmasını sağlayacak olan bu durum doğum sonrası bıngıldağın kapanması ile gelişimini sürdürecektir.

Bebeğin temel tüm organları gelişimi 35. hafta itibariyle tamamlanmıştır. Bu hafta bebeğin böbrekleri tamamen oluşmuştur.

Karaciğer tam anlamıyla çalışmaya ve besinleri işlemeye başlamıştır.

Ayrıca bebeğin amniyotik sıvısı bu hafta en yüksek seviyededir. Ancak bu haftadan sonra sıvıda yavaş yavaş azalma olacaktır. Suyun gelmesi önemli bir doğum belirtisidir. Halk arasında nişan gelmesi olarak tabir edilen durum ile karşılaşan anne adayının hemen doktora gitmesi gerekmektedir.

Hamilelikte, Gebelikte 35. Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 35. haftada anne adayının iyice büyüyen karnı kalbe baskı oluşturmaktadır. Nefes almada zorluk yaşanmasına sebep olan bu durum ile özellikle son aylarda yaygın bir şekilde karşılaşılmaktadır. Bebeğin anne karnında iyice büyümesi sonucu kalbe ve göğüslere baskı oluşturması normaldir.

Son aylarda anne adayı en ufak bir öksürme, hapşırma veya zorlanma gibi hareketlerde çamaşırının ıslandığına şahit olabilir. Mesaneye yapılan baskı sonucu bu tarz aksaklıklar doğal kabul edilmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 35. haftada anne adayının toplamda 10 – 13 kilo almış olması beklenmektedir. Beslenme düzeninde kaliteli ve besleyici kalorilerin alımına özellikle dikkat edilmelidir. Hem doğum sonrası dönemde süt miktarının artması için, süt kalitesinin yükselmesi için, bebeğin sağlıklı gelişimini desteklemek için ve doğum öncesi vücudun gerek duyduğu enerjinin karşılanması için anne adayına bu süreçte vitamin ve minerallerden uygun miktarlarda alması tavsiye edilmektedir. Özellikle bebeğin beyin gelişimi devam etmekte olan bu haftada anne adayının omega 3 ağırlıklı gıdalar ile beslenmesi çok önemlidir.

Bebeğin baş aşağı pozisyonu alması sebebiyle anne adayı leğen kemiğine, idrar torbasına ve kasıklara doğru baskı hissedebilir. Göğüs altındaki bölge kısmen daha rahatlamış hatta mide ekşimesi gibi şikâyetlerde azalma görülebilir.

Hamilelikte, gebelikte 35. haftada anne adayında görülen diğer şikayetler;

 • Ağrısız görülen hafif düzeyde kanama
 • Vajinal akıntı artışı
 • Nefes darlığı ve solunum almada zorluk çekme
 • Vücut genelinde ama özellikle karında kaşıntı
 • Sık sık idrara çıkma
 • Vajina ağrısı
 • Hafif düzeyde görülen rahim kasılmaları
 • Kabızlık ve hemoroid
 • El ve ayaklarda şişlik
 • Ödem oluşmasına bağlı uyuşukluk
 • Ani gelişen duygusal değişimler

Hamilelikte, gebelikte 35. haftada anne adayının doğuma hazırlık için doğum çantası oluşturma, bebek için gerekli alışverişin yapılması, bebeğin odasının dizaynı gibi yapması gereken pek çok şey vardır. Bunlardan biri de nefes egzersizleridir. Kaygı ve stres durumunu en aza indiren, doğum esnasında daha çok oksijen almanızı sağlayan nefes egzersizlerini gün içinde birkaç kez uygulamanızı tavsiye ederiz. Vücut değişikliklerini en kolay nefes egzersizleri ile tölare edebileceğinizi unutmayın. Sadece gebelikte değil normal yaşamda da çok önemli olan nefes egzersizlerini hamilelik yogası ya da hamilelik pilatesi ile birlikte yapmanız doğum sonuçlarını oldukça olumlu etkileyecektir.

Bebeğe giden oksijen miktarının artmasını sağlayan, hazımsızlık gibi şikayetlerin etkilerini azaltan, kan dolaşımını düzene sokan, mide yanması ve ekşimesinin oluşmasını önleyen nefes egzersizlerinin hamileliğin başından sonuna kadar yapılması uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Bebeğin anne adayının karnındaki hareketlerin takibi özellikle son aylarda çok daha önemlidir. Anne karnında yeterli alan bulamayan bebek hareketleri kısıtlanmıştır. Ancak gerilme, esneme, yumruk ve tekme atma gibi hareketleri daha etkili ve güçlü bir şekilde hissedilecektir.

Anne adayı son aya girdiği bu kritik dönemlerde her hafta doktoru ile görüşmeli ve devamlı iletişim halinde olmalıdır. Anne adayı yaşadığı kaygı ve stresi azaltmak için aklına takılan her detayı doktoruna iletmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA