Hamilelikte, Gebelikte 36. Hafta

hamilelikte, gebelikte 36. hafta
hamilelikte, gebelikte 36. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 36. Hafta

Hamilelikte, gebelikte 36. hafta ile artık doğuma çok az kaldı. Sadece dört hafta sonra hayatınızda yepyeni değişiklikler olacak ve yeni bir hayat sizi bekliyor olacak. 36. Haftada gelişimini sabırsızlıkla devam ettiren bebek anne karnından bir an önce çıkmak isterken anne ve baba adayları da bir an önce bebeklerini kucaklarına almak istemektedirler.  Hemen belirtelim bu hafta ve 37. Haftadan önce doğan bebekler erken doğum olduğu için prematüre olarak isimlendirilmektedir. 38, 39 Ve 40. haftalarda doğan bebekler zamanında doğum,  41 ve 42. Haftalar ise geç dönem doğumları olarak ifade edilirler.

Hamilelikte, Gebelikte 36. Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 36. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 36. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 36. haftada bebek kilosu yaklaşık 2800 – 3100 kg arasında değişkenlik gösterebilirken, boyu ise 44 – 46 cm civarında olabilir. Bu hafta ile yaşam fonksiyonları önemli oranda tamamlayan bebek neredeyse doğuma hazırdır.

Bu hafta bebeğinizin cilt altı yağ dokusu oluştukça pürüzsüz bebek cildi de daha belirginleşiyor. Özellikle bebeğinizin kol ve bacaklarında da boğumlar da oluşmaya başlıyor.

Bu hafta bebek anne karnındaki pozisyonunu almış ve biraz daha aşağıya inmiştir. Doğum kanalına giren bebek doğuma hazırlık sürecini hızla devam ettirmektedir. Normal doğum pozisyonu almamış olan bebeğin sezaryen ile dünyaya gelmesi söz konusu olabilir. Konuyla ilgili olarak doktorunuz bilgilendirme yapacaktır.

Bu haftada bebeğin vücudunu saran tüyler ve cildini kaplayan verniks maddesi tamamen dökülmektedir. Amniyon sıvısına dökülen bu iki maddeyi ve salgıladığı diğer sıvıları yutan bebeğin ilk kakası da böylece oluşmuş oluyor. Koyu yeşil renkte ve koyu kıvamlı olan mekonyum adındaki ilk kaka doğum sonrası atılmak üzere doğuma kadar bağırsaklarda bekleyecektir.

Bebeğin kolay bir şekilde doğum kanalından geçmesini sağlamak için kafatası kemikleri tam olarak sertleşmez. Vücudun diğer kemiklerine göre daha yumuşak yapıda olan kafatası kemikleri doğumdan sonraki ilk bir yıl içinde gelişimini tamamlayacaktır.

Doğum sonrası enfeksiyon riskine karşın bebeğin bağışıklık sistemi tam sürat çalışmaya devam etmektedir. Sindirim sistemi de gelişmeye devam etmekte ancak tam gelişimi doğumdan sonra ilk dört ayı da kapsayacaktır. Doğum sonrası gaz sancılarının oluşma sebebi de bebeğin sindirim sisteminin henüz tam olarak gelişmiş olmamasıdır. Bebeğin sindirim sisteminin tam anlamıyla çalışması doğumdan sonraki ilk 2 yılı bulmaktadır.

Hamilelikte, Gebelikte 36. Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 36. haftada anne adayını tamamıyla doğum heyecanı sarmıştır. Doğum olacağı hastaneyi ziyaret etmesi anne adayını önemli oranda rahatlatacak ve stresini azaltacaktır. Bu haftadan itibaren anne adayı doktor ziyaretlerini haftada bir olacak şekilde planlamalıdır.

Çalışan anne adayları yasal olarak doğuma son 3 hafta kalana dek çalışabilirler. Ancak anne adayına son aylarını evde dinlenerek kendini zorlamadan ve sakin bir şekilde geçirmesi tavsiye edilir.

Geçtiğimiz haftalarda daha dik olan anne adayının karnı bebeğin aldığı pozisyona göre biraz daha küçülecek ve aşağı doğru inecektir. Ayrıca anne adayı büyüyen karnından dolayı bu dönemde uyku problemleri yaşayabilir. Uzmanlar tarafından da tavsiye edilen en ideal yatış pozisyonu sol tarafa yan yatmaktır. Bu pozisyon hem kan dolaşımı için hem de bebeğin sağlığı için en uygun pozisyondur. Sol tarafa yatan anne adayları sırtını, karnının altını ya da bacaklarının arasını yastık ile destekleyebilirler.

Hamilelikte, gebelikte 36. haftada anne adayı doğuma kadar doktoru ile sık sık iletişim halinde olmalıdır. Beklenmeyen bir durum olduğunda acilen doktora bilgi verilmelidir. Haftalık düzenli olarak yapılan kontrollerde bebeğin ağırlığı ve kalp atışları kontrol edilir, anne adayının tansiyon ölçümü ve idrar testi yapılarak genel sağlık durumuna bakılır.

Doğuma hazırlık sürecinde olan anne adayının vücudunda bir takım ağrılar oluşabilir. Özellikle pelvik bölgede, leğen kemiğindeki gevşemeden kaynaklı olarak ağrılar görülebilir. Anne adayı ağrı hissettiğinde uzanmalı, masaj yaptırmalı ya da ılık bir duş almalıdır. Geçmeyen uzun süreli ağrılarda hemen doktora bilgi verilmelidir.

Hamilelikte, gebelikte 36. haftada anne adayının toplamda 14 – 15 kilogram alması beklenmektedir. Gebelik sürecinde anne adaylarının aldığı kilo miktarları değişkenlik gösterebilir. Anne adayının gebe kalmadan önceki kilosu, gebelik sürecindeki beslenme durumu, egzersiz yapıp yapmadığı gibi faktörler kilo alım miktarında belirleyici olmaktadır.

Anne adayının gebelik sürecinde ilk ve son trimester döneminde fazlasıyla hissettiği idrara çıkma isteğidir. Mesaneye yapılan baskı sonucu anne adayı uykusunda dahi sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilir.

Hamilelikte, gebelikte 36. haftada anne adayına tavsiyeler;

  • Anne adayı doğuma günler kala bu hassas dönemi bol bol dinlenerek geçirmelidir.
  • Bu haftadan itibaren doğum her an gerçekleşebileceği için hazırlıklı olmakta fayda var. Bebeğin eşyalarının, odasının ve doğum çantanızın hazır olması işleri epey kolaylaştıracaktır.
  • Diş sağlığına son haftalarda çok dikkat edilmesi gerekir. Diş temizliğinizi dikkatli bir şekilde yapmanız, kalsiyum destekli gıdalar ile beslenmeniz tavsiye edilir.
  • Gün içinde birkaç kez nefes egzersizleri yapmanız hem bedensel olarak rahatlamanıza hem de doğum sürecinizi kolay geçirmeniz için çok önemlidir. Unutmayın doğru nefes ile bebeğinize daha bol oksijen gitmesini sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA