Hamilelikte, Gebelikte 37. Hafta

hamilelikte, gebelikte 37. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 37. Hafta

37.hafta ile birlikte artık doğum heyecanı daha da artmıştır. Normalde 40 hafta üzerinden hesaplanan gebelik sürecinde bu haftadan itibaren bir sürpriz olabilir ve her an doğum gerçekleşebilir. 9. Ayın son haftalarına doğru hızla ilerlerken bu anların keyfini çıkarmanızı dileriz.

Hamilelikte, Gebelikte 37. Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 37. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 37. haftada bebek

Bu hafta ile birlikte bebeğin gelişimi neredeyse tamamlanmıştır. Bebeğin tüm organları tam bir şekilde olgunlaşmış ve işlevsel olarak çalışmaktadır.

Bebeğin boyu 44 – 47 cm civarında iken kilosu ise yaklaşık olarak 2900 – 3200 kg seviyesine ulaşmıştır. Bebeğin geçtiğimiz haftalara göre daha hızlı kilo aldığı ve boyunun da daha hızlı uzadığı görülmektedir.

Bu hafta itibariyle bebek iyice büyüdüğü için anne karnında rahat hareket etme imkanı bulamaz. Ancak hareketleri daha hissedilir seviyelere ulaşmıştır. Doğum kanalına giren bebeğin anne karnındaki gerilme, tekme ve yumruk atma gibi hareketleri çok daha net bir şekilde hissedilmektedir.

Bebek bu dönemde parmak emme, hıçkırma, el ve ayaklarını sallama, yutkunma, nefes alma gibi doğum sonrası yapacağı tüm hareketleri anne karnında yapmaya başlamıştır.

Gelişen akciğerleri sayesinde bebeğin solunum fonksiyonları da iyice gelişmiştir. Solunum kasları çok gelişmiş bir şekilde çalışmaktadır. Böylece bebek adeta doğum sonrası hayata hazırlık yapmaktadır.

Hamilelikte, Gebelikte 37. Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 37. haftada anne adayı leğen kemiği bölgesinde ve kasıklarında hafif düzeyde ağrılar hissedebilir. Büyüyen bebek daha çok baskı oluşturduğu için bu tarz hafif ağrıların görülmesi doğaldır. Ama siz yine de anormal derecede ağrı görülmesi durumunda doktorunuza haber vermeyi ihmal etmeyin.

37. hafta ile birlikte anne adayında vajinal akıntı miktarında da artış yaşanabilir. Anne adayı sık sık çamaşırını değiştirmelidir. Akıntıda tuhaf koku veya renk görüldüğünde hemen doktora bilgi verilmelidir.

Anne adayı sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilir. Bu durum mesaneye olan baskı sonucunda görüldüğü için normal karşılanmaktadır. Doğum sonrası her şey normale dönecektir.

Hamilelikte, gebelikte 37. haftada anne adayının rahmi hafif kasılmalar ile doğum sürecine hazırlıklar yapmaktadır. Hatta bu haftalardan itibaren yalancı doğum sancıları da görülebilmektedir. Anne adayının rahim ağzının ise yaklaşık olarak 10 cm açılmış olması beklenmektedir. Bu hafta doktorunuz çatı muayenesi yapabilir. Bu muayene sonucunda rahim ağzının açılmasını kontrol ederek doğumun sezaryen mi yoksa normal mi olacağı doktorunuz tarafından netleştirilecektir.

Özellikle bu haftalardan sonra rutin ev işlerini bırakmanız, yükseğe uzanma, ıkınma, eğilme gibi hareketleri kesinlikle yapmamanız gerekmektedir. Doğum sonrası çok ihtiyacınız olacak olan enerjiyi depolamak için bu süreçte fırsat buldukça bol bol dinlenin, istirahat edin.

Anne adayı doğuma kalan son günlerini bol bol dinlenerek ve bebeğin gelişimi ile ilgili kitap ve makaleler okuyarak geçirmelidir. Psikolojik olarak kendini doğuma hazır hissetmesi doğum sonrası sürecin daha sorunsuz atlatılması için çok önemlidir. Doktoru ile sağlıklı bir iletişim kurmalı ve kafasına takılan her türlü soruyu sorarak bilgilenmelidir.

Gebeliğin son dönemlerini sonradan hatıra olarak saklamak için bol bol fotoğraflayarak bir albüm oluşturabilirsiniz.

Ayrıca bu hafta itibariyle hastanede hem bebeğinize hem de size lazım olacak eşyaların bulunduğu hastane çantanızı hazır etmiş olmalısınız.

Hamilelikte, gebelikte 37. haftada anne adayında görülen belirtiler;

 • Kasık ve leğen kemiklerinde ağrı
 • Sırt ve bel ağrısında artış
 • Hassaslaşan diş etleri ve diş çürümesi
 • Bacaklarda oluşan varisli damarlar
 • Karın bölgesinde gerilmeden kaynaklı olarak kaşıntı görülmesi
 • Göbek deliğinin dışarı doğru fırlaması
 • Göbek deliğinden kasıklara doğru inene doğum çizgisinin belirginleşmesi
 • Özellikle geceleri bacaklarda görülen kramp ağrısı
 • Meme uçlarının renk değiştirmesi ve kolostrum sütünün gelmesi
 • Bebeğin baş aşağı pozisyonda durması ile nefes almada rahatlama
 • Mesaneye artan baskı sonucu sık sık idrara çıkma
 • Yalancı doğum sancılarının görülmesi

Doğuma yaklaşılan bu süreçte son doktor kontrolleri önemlidir. Bu hafta vajinal muayene yapılabilir. Amniyotik sıvı sızıntısı olup olmadığı doktor tarafından kontrol edilir. Bu muayene esnasında rahim ağzının yumuşaklığı, sertliği ve incelme durumu da incelenir. Rahim ağzı doğum öncesi dönemde daha sert iken doğum sürecine girdiğinde incelir ve yumuşar. Halk arasında alttan muayene denilen bu kontrollerde bebeğin ayaklarının ne yönde olduğu ve leğen kemiğinin şeklide değerlendirilmektedir. Bebek rahimden doğum kanalına doğru gider ve normal doğum pozisyonu alır. Bazı gebeliklerde bebeğin bu kanala girmediği görülmektedir. Vajinal doğumun imkansız olduğu bu gibi durumlarda sezaryen doğum yapılması söz konusu olabilir. Normal doğum denilen vajinal doğumda bebek doğum kanalından alınırken, sezaryen doğumda anne karnına açılan yarıktan bebek dünyaya gelir. Genelde bebek doğum kanalına doğru bir pozisyon alarak girdiyse ve rahim ağzı istenen büyüklükte açıldıysa vajinal doğum, bebeğin pozisyonunda makat duruş denilen kafanın yukarıda olduğu duruş söz konusu ise sezaryen doğum önerilmektedir. Anne adayı ve bebek için en sağlıklı sonuçların alınacağı doğum yöntemi doktorunuzun tercihi ile belirlenecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA