Hamilelikte, Gebelikte 38. Hafta

hamilelikte, gebelikte 38. hafta

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte, 38. Hafta

Hamilelikte, gebelikte 38. hafta doğuma iyice yaklaşılan bir döneme girildiğinin de habercisidir. Anne adayını ve çevresindeki saran doğum heyecanı her gelen sancı ile iyice artmaktadır. Anne adayında özellikle bu dönemde ani duygu değişimleri görülebilmektedir. Gebelik süreci 40 hafta üzerinden hesaplanmasına rağmen çoğu doğumun 38.hafta itibariyle gerçekleştiği de bilinen bir gerçektir.

Hamilelikte, Gebelikte 38. Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 38. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 38. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 38. Haftada bebek büyüdüğü için anne karnındaki alanının daralması ile birlikte hareketleri kısıtlanmıştır. Bu nedenle doğum öncesi bol bol dinlenme ve uyuma pozisyonunda olan bebeğiniz tüm organ gelişimlerini tamamlamış, sabırsızlıkla doğacağı anı beklemektedir. Doğum sonrası yaşama enerji toplayan bebeğinizin gün içindeki hareketlerini mutlaka takip edin. Anormal bir durum görüldüğünde mutlaka doktorunuza haber verin.

Bebeğinizin kilosu bu hafta itibariyle yaklaşık olarak 3 – 3,2 kg aralığındadır. Boyu ise 47 – 50 cm uzunluğuna ulaşmıştır. Bu hafta içinde doğan bebekler yaşamsal fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilecek güce sahiptirler.

Bebeğinizin bağışıklık, sindirim, solunum gibi tüm sistemleri tamamlandı ve çalışmaya devam ediyor.

Bebek vücudunu saran tüylü yapı olan lanugo ve cildin buruşmasını engelleyen verniks yapıdan tamamen kurtulmaya çalışıyor. Doğumdan sonra sırtında veya omuzlarında kalan tüylerin de zamanla döküleceğini göreceksiniz.

Hamilelikte, gebelikte 38. Haftada bebek akciğerlerdeki hava keseciklerinin birbirinden tam olarak ayrılması ve solunum esnasında yapışmaması için solunum çalışmalarını daha da hızlandırmıştır.

Bebek hareketlerini anne adayı bu dönemde özellikle takip etmelidir. Etkili yumruk, tekme atma ve gerilme hareketleri gün içinde mutlaka hissedilmelidir. Özellikle bir şeyler atıştırdıktan sonra sol tarafınıza yattığınızda saatte en az 3- 4 kere bebeğinizin hareketini hissetmeniz gerekmektedir. Aksi yaşanan durumlarda acilen doktorunuza başvurmalısınız.

Hamilelikte, Gebelikte 38. Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 38. Haftada anne adayı yalancı doğum sancılarının yaşaması gayet normaldir. Doğuma hazırlık yapan rahim kasları kasılıp gevşeme egzersizleri yaparken anne adayları hissettiği sancıyı gerçek doğum sancısı ile karıştırabilmektedirler. Doğumun başladığının en büyük belirtisi sancı ile birlikte nişan denilen suyun gelmesidir.

Anne adayının 38. hafta ile birlikte büyüyen karnı neticesinde hareketleri de iyice kısıtlanmıştır. Uyku uyuması da iyice zorlanan anne adayına uzmanların en ideal yatış pozisyonu olarak belirttiği gibi sol yan tarafına yatması tavsiye edilir. Anne adayı dilerse karnını, sırtını ve bacakların arasına destek olması için yastık koyabilir.

Anne adayı bu süreçte hijyen kurallarına da özellikle dikkat etmeli. Doğum önce enfeksiyon kapmamaya ve hasta olmamaya özellikle dikkat etmelidir. Havasız, kalabalık ortamlardan da bir süre uzak kalmalıdır.

Anne adayının meme uçlarının rengi iyice değişmiş, süt bezlerinin uyarılmaya başlaması ile süt üretimi de başlamıştır. Bu haftalarda anne adayı meme uçlarında bir miktar kolostrum sıvısının geldiğini de görebilir.

Her anne adayı için zor ve stresli geçebilen bu haftalarda kendi kendinizi motive etmeniz çok önemli. Annelik, bebek bakımı ve bebek gelişimi ile ilgili kitaplar okuyabilir açık havada kısa yürüyüşler yaparak rahatlamaya çalışabilirsiniz.

Bu dönem anne adayını hem rahatlatacak hem de doğuma hazırlayacak bir diğer etkinlik ise nefes egzersizleridir. Nefes egzersizleri yaparak bebeğe daha çok miktarda oksijen gitmesini sağlayabilir, sakinleşebilir ve fiziksel açıdan rahatlayabilirsiniz.

Hamilelikte, gebelikte 38. Haftada anne adayı kendi vücut kitle endeksine göre değişmekle birlikte gebelik sürecinde toplam ortalama 12 – 16 kilogram almış olabilir.

Anne adayı bu dönemde nefes darlığı ve solunum almada zorlanma gibi şikâyetler yaşayabilir. Göğüs kafesine oluşan baskı arttığı için bu şikayetlerin yaşanması normaldir.

Ayrıca bacak krampları, bacaklarda uyuşukluk ve varis oluşumu da bu haftalarda görülen sorunlar arasında yer almaktadır.

Rahmin siyatik sinirlerine baskısı sonucunda kalça, bacaklarda hissizlik yaşanabilir ve bel ağrıları bu süreçte anne adayını yorabilir. Özellikle doğuma günler kala bu kritik dönemi anne adayının bol bol dinlenerek geçirmesi tavsiye edilmektedir.

Bu hafta hem doğum heyecanın başlaması hem de mide yanması gibi şikayetler sonucunda anne adaylarının iştahında azalma görülebilir. Ancak anne adayının bebeğin beklediği vitamin ve minerallere uygun beslenmesi sadece doğum gerçekleşene kadar değil emzirme sürecinde de devam etmesi çok önemlidir. Bu nedenle anne adayının sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenme alışkanlıklarına doğum sonrasında da devam etmesi gerekmektedir. Hamilelikte, gebelikte 38. Haftada anne adayı beslenmesi için tavsiyeler;

  • Canınız tatlı bir şeyler çektiğinde kuru erik, kuru üzüm, muz gibi atıştırmalıkları tercih ederek ihtiyacınız olan potasyum ve magnezyum mineralleri de karşılamış olursunuz.
  • Kalsiyum ve protein ihtiyacını karşılamak için ise ara öğünlerde pastörize edilmiş süt, peynir, ayran ya da yoğurt ( evde mayalanmış olursa süper olur. ) tercih edebilirsiniz. Ayrıca yulaf, nohut gibi lifli gıdaları hem protein kaynağı olduğu için hem de sizi uzun süre tok tutacağı için tüketilmesi önerilir.
  • Tatlı krizinizi abur cubur ürünlerle, sağlıksız bir şekilde bastırmak yerine mevsim meyvelerinde oluşan salatalar hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz kan şekerini dengelemek için tarçın ile de tüketebilirsiniz.
  • Ara öğünlerde taze fesleğen ve zeytinyağı sürülmüş ekmeğin üzerine birkaç dilim domates ve bir miktar peynir koyup fırında kızartarak sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA