Hamilelikte, Gebelikte 39. Hafta

hamilelikte, gebelikte 39. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 39. Hafta

Hamilelikte, gebelikte 39. hafta itibariyle doğum gerçekleşmemiş olabilir. Genellikle 38. haftadan itibaren görülebilen doğum olayı kimi anne adaylarında 40 ya da 41. haftalarda da görülmektedir. Doktor kontrolünde olan gebelikler için telaşlanılacak bir durum söz konusu değildir. Bilinmesi gereken doğumun net bir gününün olmadığı ve her an doğuma hazır olunması gerektiğidir. Hamilelikte, gebelikte 39. haftada doğum belirtileri;

  • Rahim ağzının incelmesi ve yumuşaması doğum belirtisidir. Gebe kalmadan önce kalın ve sert olan rahim ağzı doğum sürecinin yaklaşması ile birlikte yumuşar ve esner. Rahim ağzının incelmesi doktor tarafından kontrol edilmektedir. % 100 rahim incelmesi görüldüğünde doğum başlayabilir anlamına gelmektedir.
  • Rahim ağzı açıklığı cm ile ifade edilirken doktor kontrolünde takip edilmektedir. 10 cm’e kadar açılabilen rahim ağzının normal doğum için mutlaka açılması gerekir. Aksi durumlarda doktor müdahalesi gerekebilir.
  • Suyun gelmesi doğum sürecinin başladığının bir diğer belirtisidir. Amniyotik kese içindeki sıvının sızıntı yapması sonucu su gelmesi, acilen doktora gidilmesi gereken bir durumdur.
  • Rahimdeki kasılmalar da doğum sürecinin başladığının belirtisi olmaktadır. Doğum sürecinde rahim kasları kasılır. Bebeğin rahim kanalında ilerlemesi ve doğumun gerçekleşmesi için bu kasılmalar gereklidir. Gerçek doğum sancılarında görülen kasılmaların gebeliğin son haftalarında görülen rahim kasılmalarından en temel farkı ise gerçek doğum sancıları bel bölgesinden bir ağrı ile başlaması, ne yaparsanız yapın geçmemesi ve zamanla şiddetlenmesidir.

Hamilelikte, Gebelikte 39. Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 39. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 39. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 39. Haftada bebek organları tamamı oluşmuş ve gelişmeye devam etmektedir. Özellikle bebeğin en hızlı ve en çok gelişen organı olan beyin bu haftada da gelişimini hızla sürdürmektedir.

Bebeğiniz bu hafta itibariyle yaklaşık olarak kilosu 3, 2 kg – 3, 5 kg aralığında boyu ise 48 – 52 cm civarında olabilir. Anne karnındaki bebeğin kilo ve boy gelişimi diğer bebeklerin gelişimine göre farklılıklar gösterebilir. Anne adayının genetik özellikleri, geçirdiği hastalıklar, sigara ve alkol kullanımı ve beslenme düzeni gibi faktörler anne karnındaki bebeğin gelişimini etkileyen faktörlerdendir. Doktor kontrolünde olan bebeğinizin gelişimi ile ilgili olarak daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Bebeğin cilt altı yağ dokusu hızla gelişimini sürdürmekte ve deri altında birikmeye devam etmektedir. Bunun sonucu olarak bebeğinizin cilt rengi artık pembemsi değil beyaz renk olmuştur.

Doğumdan sonraki süreçte bebeğin vücut ısısını muhafaza edecek yapı olan cilt altı yağ dokusu oluşumu tamamlanmıştır. Bu nedenle bebeğin cildini saran tüyler ve verniks maddesi tamamen kaybolmuştur. Amniyon sıvısına dökülen tüyler, verniks maddesi ve salgıladığı diğer sıvıları yutan bebeğinizin ilk kakası da böylece oluştu. Siyaha yakın bir yeşil renkte ve koyu kıvamı olan mekonyum adı verilen ilk kaka doğum sonrası atılmak üzere doğuma kadar bağırsaklarda beklemektir. İlk kakanın doğumdan sonraki ilk günlerde yapılıp yapılmadığı mutlaka takip edilmelidir.

Son haftalarda bebeğin hareketleri iyice zorlaşmaktadır. Çünkü bebek iyice büyüdü ve manevra yapabileceği yeterince alan da yok. Bu nedenle hareketleri biraz azalmış olsa da attığı tekme ve yumruklar hala etkili ve güçlü bir şekilde hissedilmektedir. Anne adayının bebeğinin hareketlerini takip etmesi çok önemlidir. Bu nedenle bir şeyler yedikten sonra sol tarafınıza uzanarak bebeğinizin hareketlerini takip etmeniz tavsiye edilir. Bebek saatte en az 3 – 4 kez hareket etmelidir.

Hamilelikte, Gebelikte 39. Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 39. haftada anne adayının genellikle yalancı doğum sancılarının yaşadığı sıkça görülmektedir. Özellikle bebeğinizin pozisyonu baş aşağı pozisyonda ise rahim kasları kasılıp gevşeme egzersizleri ile normal doğuma hazırlık yaparlar. Bu hazırlıkları yaparken de anne adayları hissettiği sancıyı gerçek doğum sancısı ile karıştırabilirler. Anne adayı gerçekten doğumun başladığını sancı ile birlikte nişan denilen suyun gelmesinden anlayabilir.

Hamilelikte, gebelikte 39. haftada anne adayı pelvik bölgede, leğen kemiğinde ve kasıklarında hafif düzeyde ağrılar hissedebilir. Doğum pozisyonu almış olan ve hızla büyüyen bebek kasıklara daha çok baskı oluşturduğu için bu tarz hafif ağrıların görülmesi doğaldır. Ancak anormal derecede görülen ağrılar olduğunda doktorunuza hemen haber vermeyi ihmal etmeyin.  Gebelikte son haftalar oldukça kritik olduğu için her anormal durumu doktorunuza bildirmenizi tavsiye ederiz.

Hamilelikte, gebelikte 39. haftada anne adayının aldığı kilolar bebeğin de kilo almış olduğunu işaret etmektedir. Anne adayı gebelik sürecinin sonunda toplamda ortalama olarak 11 – 16 kilo almış olması beklenmektedir. Çeşitli farklılıklardan dolayı anne adaylarının gebelikte aldığı kilolar farklılaşabilmesi gayet normaldir.

Anne adayının son haftalarda tüylenme gibi sorunları olabilir. Artan hormonların etkisi ile görülen bu durum doğum sonrası düzelmektedir.

Anne adayının doğumdan önceki son haftalarını evde bol bol dinlenerek, istirahat ederek, annelik ve bebek ile ilgili kitaplar okuyarak geçirmesini tavsiye ederiz.

Bebeğin normal doğum pozisyonunu almış olması kasıklara olan baskıyı artırdığı için sık idrara çıkma gibi şikâyetlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Ancak göğüs bölgesinde olan baskı azaldığı için anne adayının nefes alması artık daha rahat bir şekilde gerçekleşmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 39. haftada anne adayı gün içinde birkaç kez nefes egzersizleri yapmalıdır. Anne adayının hem fiziksel olarak rahatlamada hem de doğum sürecini kolaylaştırmada çok önemli olan nefes egzersizleri düzenli olarak yapılmalıdır. Doğru nefes teknikleri ile anne karnındaki bebeğe daha bol oksijen gitmesi sağlanabilir. Nefes egzersizlerinin hamileliğin başlangıcından son haftaya kadar yapılması uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Gebelikte nefes egzersizlerinin faydaları;

  • Bebeğe giden oksijen miktarının artmasını sağlar.
  • Hazımsızlık gibi şikâyetlerin etkilerini azaltır.
  • Kan dolaşımını düzene sokar.
  • Mide yanması ve ekşimesinin oluşmasını önler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA