Hamilelikte, Gebelikte 4. Hafta

Hamilelikte, Gebelikte 4. hafta
Hamilelikte, Gebelikte 4. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 4. Hafta

Anne adayının hamilelikte, gebelikte 4.hafta içinde olması yumurtlama haftası olarak düşünürsek bebeğin henüz 2.haftada olduğunu göstermektedir. Anne adayları yaşadıkları adet gecikmesinin ardından yaptıkları testler sonucunda gebelikleri ortaya çıkmaktadır.

Çoğu anne adayı adet gecikmesinden dolayı yaptırdığı testler sonucunda hamilelikte, gebelikte 4.haftada olduğunu anlayabilmektedir. Ancak hamilelikte 4.haftada HCG seviyesine bağlı olarak doğum kontrol testlerinden ziyade kan testlerinin daha güvenilir sonuçlar verdiğini söylemek mümkündür.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Listesi

Bu dönemde bebek olarak adlandırılsa da ceninin hala bir hücre topu halinde olduğunu ve gelişimine hızla devam ettiği unutmamak gerekir. Gelin şimdi hep birlikte gebelikte 4. haftada olan değişiklikleri adım adım görelim;

  • 3.haftada başlayan sperm ile yumurtalığın döllenmesi ile birlikte bu hafta zigot hücresi oluştu ve bölünme başladı. Toplamda 16 hücreye bölünürken fallop tüplerinden rahim içine doğru yolculuk da başlamış oldu.
  • Döllenen yumurta rahim içine ulaşması ile birlikte blastosist adını almaktadır. Bebeğin temelini oluşturan bu hücre topluluğu rahim içinde en uygun yeri bulması hamilelikte, gebelikte 4.hafta döneminde gerçekleşmektedir.
  • Rahim duvarına yerleşmesine implantasyon denir. İmplantasyon sonucunda ufak çaplı kanamaların görülebileceğinden hamilelikte, gebelikte 3.hafta yazımızda bahsetmiştik. Bebeğin rahimde yerleşirken damar üzerinde yıkıcı etkisi yapması sonucu oluşan bu ufak çaplı kanamanın görülmesi son derece doğaldır. Hamilelikte, gebelikte 4.haftada gerçekleşen implantasyon sonrasında HCG adı verilen hamilelik hormonu da kanda salgılanmaya başlayacaktır. Bu durum gebeliğin kan testlerinde pozitif olarak çıkmasını sağlayacaktır.
  • Gebelik oluştu ise anne adayı bu ay adet görmeyecektir. Ancak göğüslerde duyarlılık, mide bulantısı, halsizlik gibi adet belirtilerine benzer durumlar yaşayabilir.

Hamilelikte, Gebelikte 4.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 4. hafta bebek
hamilelikte, gebelikte 4. hafta bebek

Hamilelikte, gebelikte 4.haftada bebek henüz bebek şeklinde değildir. Rahim içinde yer almakta olan embriyo; hücre yığını halinde hızla çoğalarak büyümeye devam etmektedir. Embriyo her birinin ayrı ayrı görevleri olan 3 adet katmandan oluşmaktadır. Bu katmanlardan zaman içinde yeni organlar oluşacaktır.

Örneğin ilk katman bebeğin ciğerlerini, ikinci katman bebeğin kalp damar sistemini, üçüncü katman ise bebeğin gözleri ve derisi gibi organlarını oluşturmaktadır. Yani üç katman her biri farklı bölümlerin oluşmasından görevlidir.

Önümüzdeki haftalarda embriyonun geçirdiği hızlı değişim daha net bir şekilde görülmeye başlanacaktır. Ayrıca embriyo; hamilelikte, gebelikte 4.hafta sürecinde iki kısma ayrılmış haldedir. Bir bölümü bebeğin kendisini diğer bölümü ise plasentayı oluşturmaktadır. Plasenta henüz tam anlamıyla oluşmadığı için embriyo bu süreçte rahim duvarına yapışarak buradan beslenmektedir.

Gebelikte Burun Kanaması

Hamilelikte, gebelikte 4.hafta bebeği 1 mm’den bile çok küçük olduğu için ultrason görüntüsünde görülemeyebilir. Gebelikte 4.hafta döneminde amniyotik kese oluşumu da başlamaktadır. Adım adım hamilelikte, gebelikte 4.haftada bebekte olan değişiklikler;

  • Bebeğin rahim içine yerleşmesi gerçekleşir. Bu olaya implantasyon adı verilmektedir.
  • Rahim içine yerleşen bebek HCG adı verilen hormonu salgılamaya başlar.
  • Bebek kendini dış etkenlerden koruyan tabakayı oluşturmaya bu hafta başlar.
  • Hamilelikte, gebelikte 4.hafta itibariyle bebeğin temelini oluşturan hücre topluluğu arasında iş bölümü başlar. Beslenmesinden sorumlu hücreler ve bebeğin organlarını oluşturacak hücreler belli olur ve amniyotik sıvı oluşur. Amniyo sıvısı sayesinde önümüzdeki haftalarda bebeğinizin içinde rahat ve güvenle gelişip büyüyeceği alan da oluşmaktadır.
  • Bebeğin beslenmesinden sorumlu olan, ileriki dönemlerde plasentayı oluşturacak olan ve annenin kılcal damarları ile iletişim kurarak madde alışverişini sağlayan hücrelere trofoblast adı verilmektedir.
  • Bebeğin organlarını oluşturacak olan hücrelere ise embriyoblast denir. Ektoderm, endoterm ve mezoderm adı verilen 3 tabakadan oluşmaktadır. Her bir tabaka bebeğin farklı bölümlerindeki organların oluşması için çalışacaktır. Örneğin hamilelikte gebelikte 4.haftada bebeğin beyin organının ilk temel yapıları ve sinir hücreleri oluşmaktadır.

Hamilelikte, Gebelikte 4.Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 4. haftada anne adayı kendisindeki değişimleri fark etmeyebilir. Zaten hamilelikte 4.haftada anne adayında dışarıdan fark edilebilecek fiziki bir değişim söz konusu da değildir. Ancak bazı anne adayları hamilelikte, gebelikte 4.hafta sürecinde birtakım belirtiler ile gebeliği hissedebilirler.

Bu belirtilerin hepsi birden görülebilirken bazen de birkaç belirti anne adayları tarafından hissedilmektedir. Ayrıca kimilerinde daha yoğun bir şekilde yaşanırken kimilerinde daha yumuşak bir şekilde atlatılmaktadır. Hamilelikte, gebelikte 4. haftada anne adayında görülen belirtiler;

-Adet döngüsünün gecikmesi

Karın ve kasık ağrıları

-Göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet

Ufak çaplı kanamalar

-Bel ağrısı

Mide bulantısı ve kusma

-Tükürük salgısında artış

Ağız tadında değişiklik

Ruh halinde ani değişiklikler

-Yorgunluk ve sürekli uyuma isteği

Ayrıca hamilelikte, gebelikte 4.haftada anne adayının vücudunda kimyasal değişimler olmaktadır. Örneğin bebeğin gelişimini desteklemek adına anne adayının dolaşım sistemi normalden daha çok çalışacak ve daha çok kan üretmeye çalışacaktır. Bunun yanında vücutta hormon seviyesi de hızla yükselmektedir. Buna bağlı olarak göğüs bölgesinde ve pelvik bölgede çeşitli ağrı ya da duyarlılıklar görülmektedir.

Ayrıca hamilelikte, gebelikte 4. haftada hormon seviyesindeki hızlı artışlar anne adayının ruhsal durumunu da fazlasıyla etkilemeye başlayacaktır. Ani duygu değişiklikleri, aşırı duygusal tepkiler, öfke ve sinir kontrolü sağlayamama gibi durumların görülmesi normal karşılanmalıdır. Anne adayı bu dönemde gerginlikten uzak durmalı ve bebeğinin sağlığı için önce kendini mutlu ve iyi hissetmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA