Hamilelikte, Gebelikte 40. Hafta

hamilelikte, gebelikte 40. hafta
hamilelikte, gebelikte 40. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 40. Hafta

Tebrik ederiz… Hamilelikte, gebelikte 40. Hafta ile birlikte artık gebelik sürecini sağlıkla bitirdiniz. Muhtemelen bu hafta bitiminde bebeğinize kavuşmuş olacaksınız. Bebek bu hafta itibariyle gününü tam olarak doldurduğu için anne karnındaki yolculuğu da sona ermektedir.

Hamilelikte, Gebelikte 40. Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 40. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 40. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 40. haftada bebek zamanında doğum ile dünyaya gelmektedir. Ancak bazı durumlarda bebekler 41. Haftanın içerisindeyken de dünyaya gelebilirler. Bu durum gebelik sürecinde çok yaygın olarak karşılaşılmasa bile gayet normaldir.

40. haftada dünyaya gelen bebeklerin kilosunun 2900 gram ile 4000 gram arasında değiştiği görülmektedir. Boyu ise yaklaşık 48 – 55 cm civarında olacaktır.

Bu hafta doğan bebekler anne karnındaki duruş pozisyonunu uzun süre devam ettireceklerdir. Anne karnında büzülmüş halde duran bebeğin dünyaya geldiğini anlaması ve rahat hareketler yapması için biraz zamana ihtiyacı vardır. Anne karnında olduğu gibi doğumdan sonra da bebek zamanının büyük bir bölümünü uyuyarak geçirecektir.

Hamilelikte, gebelikte 40. haftada bebek daha uzun süre anne karnında kaldığı için diğer bebeklere göre kırışık veya buruşuk cilde sahip olabilir. Bu durumun tamamen geçici olduğu unutulmamalıdır. Gebelikte süreç ilerledikçe verniks tabakası yok olduğu için bu durumun oluşması çok normaldir.

Ayrıca gebelikte 40. haftayı geçiren bebeğin tırnakları ve saçları da daha uzamış olduğu görülecektir. Diğer bebeklere göre gözleri daha açık ve daha hareketli olacaktır.

Anne adayı doğum sonrasında bebeği ile temas halinde olmalı ve onunla sürekli konuşmalıdır. Bebek anne ve babasının sesini diğer seslerden ayırmakta ve tanımaktadır.

Hamilelikte, Gebelikte 40. Haftada Anne Adayı

Anne karnında 40. Haftayı deviren bebekler aslında tüm gebeliklerin neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Bazı gebelikler 41 hatta 42 hafta bile sürebilir. Ancak doktorlar 42. Haftadan daha uzun sürmemesi için gereken müdahaleyi yaparak doğumu gerçekleştirmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 39. haftada anne adayının bilmesi ve farkında olması gereken doğum belirtileri bulunmaktadır. Doğumun yaklaştığının belirtileri görüldüğünde hemen doktora haber vermelidir.

  • Rahim ağzının incelmesi ve yumuşaması bir doğum belirtisidir. Hamilelik sürecinin öncesinde veya gebeliğin ilk haftalarında kalın ve sert olan rahim ağzı doğum sürecinin yaklaşması ile birlikte yumuşayarak ve incelmektedir. Rahim ağzının incelmesi muayene esnasında doktor tarafından kontrol edilmektedir. Doktor muayenesinde % 100 rahim incelmesi görüldüğünde doğum başlayabilir anlamına gelmektedir.
  • Rahim ağzı açıklığı ise doktor kontrolünde takip edilmektedir. 10 cm’e kadar açılabilen rahim ağzının normal doğum için mutlaka açılması gerekir. Rahim ağzı açıklığının yetersiz olduğu durumlarda doktor müdahalesi gerekebilir.
  • Suyun gelmesi ya da nişan gelmesi diye tabi edilen durum da doğum sürecinin başladığının bir diğer belirtisidir. Amniyotik kese içindeki sıvının sızıntı yapması ya da kesenin patlaması sonucu su gelmesi durumudur. Doğum sürecinin başladığının işareti olan bu durum ile karşılaşıldığında hemen doktora gidilmesi gerekir.
  • Rahimdeki kasılmalar da doğum sürecinin başladığının belirtisi olmaktadır. Doğum sürecinde rahim kasları kasılır ve gevşer. Bebeğin rahim kanalından ilerleyerek doğumun gerçekleşmesi için bu kasılmalar çok önemli ve gereklidir. Aksi durumlarda doktorlar tarafından suni sancılar verilmektedir. Gerçek doğum sancılarının yalancı doğum sancıları ile karıştırılmaması gerekir. Gerçek doğum sancılarının şiddetli bel ağrısı ile başlaması, pozisyon değişikliğine rağmen geçmemesi yalancı ve gerçek sancıların en temel farkıdır.

Doğum için hastaneye ulaşan anne adayının ilk muayenesi yapılarak rahim açıklığı kontrol edilir. daha sonra ultrasona alınana anne adayının bebeğinin son kontrolleri yapılır. NST uygulaması yapılarak bebeğin kalp atım ritmi kontrol edilir. Her şey normal ise anne adayı doğumu gerçekleştirmek için gerekli olan rahim ağzının yeteri kadar açılmasını beklemek üzere odaya alınır. Bu arada kasılmalar eşliğinde anne adayının düzenli olarak nefes egzersizi yapması tavsiye edilir. Doğumu bekleme esnasında sakinleşmek çok önemlidir. Kendi kendinizi motive etmek, güzel düşünmek, masaj yaptırmak, kaslarınızı sıkıp gevşetmek,meditasyon yapmak hastane odasında sakinleşmek için yapılması tavsiye edilen etkinliklerdendir.

Hamilelikte, gebelikte 40. haftada doğum şu şekilde gerçekleşir;

  • Rahimin kasılması ve anne adayının ıkınması ile birlikte bebek doğum kanalından çıkar. Bebeğin önce başı vajina bölgesinden çıkmaktadır.
  • Doktor bebeğin önce yüzünü, ağız içini temiz bir bez yardımı ile siler. Daha sonra nazikçe çekerek tamamen çıkmasını sağlar.
  • Aradan geçen birkaç saniye sonra bebeğin ağlaması artık tüm odayı sarmıştır.
  • Hemen göbek bağı kesilip klemp takılan bebek annesinin karnının üstüne tutularak ilk temas sağlanır.
  • Bebeğin tüm vücudu temizlenir, kurulanır ve kıyafetleri giydirilir. Bir yandan doktor bebeğin eşini yani plasentasını çıkararak rahim içinde yırtılma gibi herhangi bir sorunun olup olmadığı kontrol edilir.
  • Bebek yatağına alınan bebeğin annesi ile göz teması kurması sağlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA