Hamilelikte, Gebelikte 5. Hafta

hamilelikte, gebelikte 5. hafta
hamilelikte, gebelikte 5. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  12 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 5.Hafta

Eveet… Hamilelikte, gebelikte 5.hafta itibariyle hamilelik serüveninizin ilk 3 ayını kapsayan 1.trimester döneminin ortalarına doğru hızla ilerliyorsunuz. Yani hamilelikte 2.ayınız başlıyor. Bu da vücudunuzdaki değişimin yavaş yavaş gözle görülür ve hissedilir olacağı anlamına geliyor.

Bir türlü kapanmayan fermuarlar, her gün içilen kahvenin tadının bile tuhaf gelmesi bu haftadan itibaren daha da belirginleşecektir, hazırlıklı olmakta fayda var. Tabi ki bu hafta değişim bir gecede olmayacak belki ama yüzünü gösterecek ve belirtiler hissedilir derecede artacaktır.

Hamilelikte 5.hafta da anne adayının adet döngüsünde gecikme olmuştur. Gebelik şüphesi ile gebelik testinin yaptırılması genel bir uygulamadır. Eczaneden satın alınan gebelik testleri pozitif çıkarak hamileliğin olduğuna dair bilgi verebilir. Ancak idrar ile yapılan bu testlerin negatif çıkması tam da güvenilir sonuçlar vermeyebilir.

Bu nedenle doğru sonuçlara ulaşılması için en yakın sağlık kuruluşuna giderek kan tahlili yaptırılması tavsiye edilmektedir. Kan testleri sonucunda kanda HCG yani hamilelik hormonuna rastlanması hamileliğin kesin kanıtı sayılmaktadır. Ancak gebeliğin normal bir gebelik mi, ya da boş gebelik mi olduğu ancak ultrasonografi cihazı ile tespit edilebilmektedir. Bu nedenle doktor randevunuzu almayı ve doktor kontrolünde olmayı ihmal etmeyin.

Dış Gebelik Nedir

Hamilelikte, Gebelikte 5.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 5. hafta bebek
hamilelikte, gebelikte 5. hafta bebek

Hamilelikte, gebelikte 5.haftada bebekte fark edilen en büyük değişim hücrelerindeki bölünme hızıdır. Gebelikte 5.hafta diğer haftalarda hiç görülmemiş bir hızda hücre bölünmesinin yaşandığı dönemdir.

Ortalama 1 – 3 mm boyutunda olan bebeğiniz ultrason görüntülerinde görülebilir. Ayrıca bebeğinizin 3 katmandan oluşan organ yapıcı hücrelerinde hummalı bir çalışma söz konusu. Hamilelikte, gebelikte 5. haftada bebeğinizin beyin ve sinir hücrelerini oluşturacak olan nöral tüplerin yavaş yavaş çekilmeye başladığı bir dönem.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur Ne Zaman Geçer

Bebeğiniz şu anda ilkel yollardan beslenmeye devam etse de kendine ait beslenme alanının oluşması için çalışmalar devam etmektedir. Gebelikte 5.haftada bebeğinizin besin alışverişini sağlayacak olan doku ve kordon bağı oluşumu başlamaktadır.

Bebeğinizin dolaşım sistemi ve iki bölümden oluşan kalbi de bu hafta itibariyle oluşmuş durumda. Doktor muayenesi esnasında ultrason cihazındayken bebeğinizin ilk kalp atışlarını duyabilir, ekrandan izleyebilirsiniz.

Hamilelikte, gebelikte 5. Haftada bebeğin plasentası başlangıç aşamasında hazır olmakla birlikte bebeğe oksijen taşımaya da başlamıştır.

Hamilelikte, Gebelikte 5.Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 5.haftada anne adayı bu dönem adet döngüsünün gecikmesi sonucu hamilelik testi uygularsa ve pozitif sonuç alabilir. Pozitif sonuç ile birlikte anne adayının ilk yapması gereken şey doktor randevusu almak olmalıdır.

Anne adayı bu hafta itibariyle kendisinde fark edeceği ilk şey adet gecikmesidir. Bunun yanı sıra gebelikte 5.hafta hayat kalitenizi ve normal hayatınızı etkileyecek derecede bazı belirtilerin görülmeye başladığı bir dönemdir.

Ancak bütün belirtilerin anne adaylarında görülmeyeceği, bazı anne adaylarında ise bu belirtilerin farklı yoğunlukta yaşanacağını hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Hamilelikte, gebelikte 5.haftada anne adayı vücudunda şu değişiklikleri hissedebilir;

 • İmplantasyona bağlı olarak, bebeğinizin rahime yerleşirken damar üzerinde baskı yapması ile görülen hafif kanamalar bu haftada da devam edebilir. Hafif de olsa her türlü kanama hakkında doktorunuza mutlaka bilgi vermeyi unutmayın.
 • Özellikle sabahları yataktan kalkmak istememe hali, yorgunluk ve halsizlik hissetme belirtisi sadece bu dönem değil, tüm gebelik süresince görülebilir. Bu nedenle anne adayı sağlıklı beslenmeye ve gebelikte alınması gereken vitamin ve mineraller açısından zengin beslenmeye özellikle dikkat etmelidir.

Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller

 • Göğüs dolgunluğu, göğüs ağrıları
 • Meme uçlarının renginde koyulaşma
 • Mide bulantısı, mide yanması gibi şikayetler gebelerin neredeyse % 80’inde görülmektedir. Bu haftadan sonra sadece sabahları değil günün her anında mide bulantısı şikayetleri ile karşılaşabilirsiniz. Hamileliğin 5.haftasında artan mide bulantısı şikayetlerinin 13.haftadan sonra bitmesi beklenir.
 • Rahim büyümesi ile mesaneye baskı yapar. Bu nedenle sık sık idrara çıkma durumu görülebilir.
 • Hormonların genişleyen rahim duvarına yaptığı baskı sonucu beyaz, hafif kokulu akıntı görülebilir. Vajinal akıntı miktarında hamilelik boyunca artışlar da görülebilir.
 • İştah değişikliği
 • Baş ağrısı şikayetlerinde artış
 • Ağız içinde tükürük salgısında artış

Hamilelikte, gebelikte 5.haftada anne adayının beslenmesi de önemli bir konudur. Sabahları görülen mide bulantısı, mide yanması, kusma veya yemeklerden tiksinme gibi şikâyetler anne adayının beslenmesini ve de ruhsal durumunu ciddi şekilde etkilemektedir.

Bebeğini yeterince besleyemediği için tedirgin olan anne adayı ruhsal açıdan da kendini kötü hissetmektedir. Bu durumun bebeğe herhangi bir zarar vermediği uzmanlar tarafından da dile getirilmektedir. Anne adayının bu dönemin geçici olduğunu bilmesi ve kendisini yemek için zorlamaması tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte 5.haftada mide bulantılarını azaltmak için; yatmadan önce yüksek protein içeren bir ara öğün alınması, sabah kalkmadan önce mide asidinin dengelenmesi için küçük bir parça kızarmış ekmek yenilmesi, gün içinde sık sık ama azar azar yenmesi ve bol sıvı tüketilmesi önerilebilir.

Hamilelikte, gebelikte 5. Haftada anne adayının dikkat etmesi gereken genel hususlar ise şu şekildedir;

 • Bol bol sıvı tüketin. Özellikle günlük 2,5 – 3 litre su için.
 • Çiğ et & tavuk ve çiğ balık ürünlerinden uzak durun.
 • Yağ oranı düşük, karbonhidrat yönünden zengin olan besinleri tüketin.
 • Aşırı yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durun.
 • Folik asit almayı ihmal etmeyin.
 • Sigara, alkol ve kafein gibi bağımlılık yapan zararlı alışkanlıklardan hamilelik sürecinde uzak durun.
 • Evcil hayvanlardan bulaşabilecek parazitlere dikkat edin.
 • Bol bol dinlenin ve uykunuzu almaya çalışın.
 • Gergin ve stresli ortamlardan uzak durun.
 • Ufak çaplı egzersizler yapın. Açık havada hafif tempo yürüyüşler yapın mesela.
 • Doktor kontrolünde olmayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA