Hamilelikte, Gebelikte 6. Hafta

hamilelikte, gebelikte 6. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 6.Hafta

Hamilelikte, gebelikte 6.hafta ilk trimester belirtilerinin en yoğun ve hatta rahatsız edici bir şekilde yaşandığı dönemdir. Anne adayının vücudu hamileliğin hissedilir belirtilerini yaşamaktadır.

Östrojen ve pregesteron hormonlarının salgılanması iyice artmaktadır. Bu artış bebek için anne karnında uygun yaşama ortamı yaratılması içindir. Artan hormonlar sebebiyle anne adayında ruhsal dalgalanmalar, iştahsızlık ya da yemek ve parfüm kokularına karşı hassasiyet duyma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte, Gebelikte 6.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 6. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 6. haftada bebek

Bu hafta mercimek büyüklüğünde olan bebeğiniz hızla büyümeye devam etmekte. Bebeğinizin boyutu 2 – 5 mm civarında olduğu bilinmektedir. Bu hafta bitimi ile birlikte bebeğiniz 3 kat daha büyümüş olacaktır.

Ultrason cihazı görüntüsünde de bebeğiniz net bir şekilde görülmekte ve kalp atışları duyulabilmektedir. Hamilelikte, gebelikte 6.haftada bebek gelişiminde en dikkat çekici gelişme beyin hücrelerinde yaşanmaktadır. Bu dönemde beyin büyük bir hızla gelişme göstermiş ve 3 bölüme ayrılmaya başlamıştır.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Listesi

Ayrıca bebeğinizin sindirim ve solunum sistemleri de hamilelikte, gebelikte 6.hafta itibariyle gelişmeye başlamıştır.  Kafa bölgesinde göz organının oluşumu ve orta kulak oluşumu ile ilgili adımlar da atılmaya bu haftada başlanmıştır. Plasenta hızla gelişmeye devam ederken bebeğinizin kol ve bacak formları belirmeye başlayacaktır.

Bağırsakları, ciğer dokuları, kas ve kemik yapıları, hipofiz bezi de bu dönemde oluşmaya başlıyor. Bebeğinizin kalbi dakikada ortalama 150 kez atıyor. Bu da bir yetişkin kalbine göre iki kat daha fazla atıyor anlamına geliyor. Bu haftada bebeğin arka kısmı ön kısmına göre daha hızlı gelişmeye başladığı için bebeğinizin şekli aynı ters C harfi şeklinde görünmektedir.

Hamilelikte, Gebelikte 6.Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 6.haftada anne adayı için önemli olan bir konu gebelik takibini ihmal etmemesidir. Bu haftada sağlıklı bir gebelikte olması gerektiği üzere HCG hormonu iki günde 1 kat değer artışı göstermelidir.

Ayrıca hamilelikte, gebelikte 6.haftada anne adayının ‘papsmear testi’ yaptırması tavsiye edilmektedir. Kadın doğum doktorunun jinekolojik muayene sırasında rahim ağzından sıvı örneği alması ve patoloji uzmanının incelemesi ile sonuçlanan tamamen ağrısız ve zararsız bir testtir. Bu test sonucunda rahim ağzı enfeksiyonlarını tespit edilerek gebeliğin seyrinin olumlu olmasına yardımcı olur.

Papsmear testi ile ileride oluşabilecek olan rahim ağzı kanseri hücrelerinin görülmesini ve erken tedavisi şansını getirir. Papsmear testini sadece gebe kadınların değil tüm kadınların yaptırması gerekmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 6.haftada anne adayında görülen belirtiler de iyice artış göstermektedir. Kokulara hassasiyet, aşırı halsizlik, mide bulantısı ve mide yanması gibi şikayetlerde artış söz konusudur.

Bu şikayetlerin yoğunlaştığı süre 6.haftadan başlayarak 13. Ve 14. haftalara kadar sürebilir. Hatta nadiren de olsa bazı anne adaylarında bu şikayetler doğum gerçekleşene kadar da sürebilmektedir. Tüm bu belirti ve şikayetlerin sağlıklı bir hamilelik sürecinde görülmesinin doğal olduğu unutulmamalıdır.

Gebelikte Burun Kanaması

Ancak bu dönemde yaşayacağınız en büyük zorluk henüz çevrenizdeki kimseye bu durumu açıklamamış olmanızdır. Hamilelikte, gebelikte 6.haftada anne adayında görülen belirtiler;

Sık sık idrara çıkma: Artan HCG hormonu sayesindeki pelvik bölgesindeki kaslara fazla kan akışı olması ve böbreklerin kanı temizlemek için ekstra çalışması anne adayının sık sık idrara çıkmasına sebep olan faktörler arasında yer almaktadır. İyi haber; ikinci trimester başlangıcında rahmin karın boşluğuna yükselmesi ile birlikte sık sık idrara çıkma şikayetleri de azalma gösterecektir.

Mide ekşimesi: Sindirim enzimlerinin mideden yukarı çıkmasını engelleyen kasların gevşemiş olması hamilelik süresince mide ekşimesi şikayetlerinin yaşanmasına sebep olmaktadır. Yemeklerinizi oturarak ve yavaş yemeniz, lokmalarınızı iyi çiğnemeniz, özellikle bel bölgesini sıkmayan kıyafetler tercih etmeniz mide ekşimesi şikayetlerini belli oranda azaltabilir.

Mide bulantısı: Mide bulantısı hamilelikte en yaygın olarak karşılaşılan şikayetlerdendir. Bazı anne adaylarında 13. Ve 14. Haftalarda sona ererken bazı anne adaylarında doğum gerçekleşene kadar da sürebilmektedir. Mide bulantısının etkilerini hafifletmek için;

-Ayran, tuzlu kraker, beyaz leblebi, zencefilli gıdalar tüketilmeli.

-Yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durmalı.

-Mevsiminde ise karpuz tüketilmesi tavsiye edilir.

-Bol sıvı tüketilmeli.

-Sık sık ama azar azar yemeli.

-Bir miktar taze zencefil çiğnemek mideye iyi gelir.

Ani değişen duygular: bu hafta itibariyle anne adayı kendini duygu dalgalanmaları içerisinde bulabilir. Hormonların etkisiyle bir gün çok keyifli iken ertesi gün keyifsiz olamayabilirsiniz. Hayatınızın önemli bir dönüm noktasında olduğu hissini yaşıyor olmanız da böyle hissetmenize sebep olmaktadır.

Hamilelik süresince yaşanılan duygu fırtınalarının çok doğal tepkiler olduğunu bilmelisiniz. Bu süreçte anne adayına olumsuz duygulardan uzaklaşması için çocuk ve gelişimi ile ilgili kitaplar okuması, vaktini zevk aldığı işler ve kişiler ile geçirmesi tavsiye edilir. psikolojik anlamda ciddi sorunlar yaşayan anne adaylarının profesyonel bir destek almaları gerekmektedir.

Göğüslerde dolgunluk: Gebelikte salgılanan hormonlar ile birlikte göğüslerde ağrı, şişkinlik ve meme uçlarında koyulaşma görülmektedir. Salgılanan hormonların süt bezlerini harekete geçirmesi sebebiyle görülen bu ağrılar son derece normal kabul edilmektedir. Bu dönemde göğüsleri çok sıkmayan ancak gevşek de olmayan, alttan destekleyen ergonomik yapıda sutyenler tercih edilmelidir. Hamilelikte, gebelikte 6.haftada anne adayının hiç sutyen kullanmaması göğüslerde ağrı şikayetlerin artmasına sebep olacağı unutulmamalıdır.

Kanamalar: anne adayının erken yaşta hamile kalması ya da halk arasında ‘yerleşme kanaması’ adı ile bilinen implantasyon kaynaklı kanamalar görülebilmektedir. Hamilelikte, gebelikte 6.haftada görülen kanamaların düşük gibi farklı sağlık sorunlarının da belirtisi olabileceği için mutlaka kadın doğum doktoruna bilgi verilmesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA