Hamilelikte, Gebelikte 7. Hafta

hamilelikte, gebelikte 7. hafta
hamilelikte, gebelikte 7. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 7.Hafta

Östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanmasının hızla artarak zirve yaptığı 6.haftanın bitişiyle birlikte artık hamilelikte, gebelikte 7.hafta yani aşerme haftası olarak dile getirilen dönem başlamış bulunmaktadır. Bu hafta anne adayının damak tadındaki önemli değişimler, koku hassasiyeti ve aşerme gibi durumlar anne adayının beslenmesini oldukça etkilemektedir. Beslenme düzenindeki bu değişikliklerin gayet normal olduğu unutulmamalıdır.

Hormonların artmasıyla hızla gerçekleşen değişimler anne adayları üzerinde ruhsal ve duygusal olarak da bazı etkiler bırakmaktadır.  Hamilelikte, gebelikte 7.haftada görülen hızlı değişiklikler hamileliğini henüz öğrenmiş anne ve baba adaylarını da şaşırtabilir. Gerginlik, ortada hiçbir şey yokken durduk yere ağlama isteği gibi duygu değişimlerinin normal ve geçici olduğu unutulmamalıdır.

Hamilelikte, Gebelikte 7.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 7. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 7. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 7.haftada bebek 4 – 5 mm boyutuna ulaşmıştır. Geçen hafta mercimek tanesi büyüklüğünde olan bebeğiniz hamilelikte, gebelikte 7.hafta itibariyle bir fasulye tanesi kadar oldu. Bu haftada oluşan değişimler;

 • Bebeğin yüz formu oluşmaya başladı. Göz çukurları, burun yapısı ve burun delikleri ile ağız kulak yapılarının ana hatları bu hafta şekillenmeye başladı.
 • Hamilelikte, gebelikte 7.haftada bebeğin yemek borusu ve nefes borusu oluşmaya başladı.
 • Kol ve bacak tohumları belirginleşmeye başladı.
 • Parmak ve tırnak formları oluşmaya başladı.
 • 6. haftada oluşumu başlayan beyin dokuları ile beynin sağ ve sol lobları 7. haftada hızla gelişmeye devam etmektedir.
 • Kalp kapakçığında ayrılma başlamış ve akciğer oluşumları hızla devam etmektedir.
 • Ultrason görüntülerinde amniyon kesesi içinde ince uzun şekilde görülen bebeğinizin temel hücrelerinin bulunduğu embriyodur. Ve yanında zamanla kaybolacak olan halka şeklindeki yolk kesesi de bulunmaktadır.
 • Bebeğinizin apandisit ve pankreas oluşumu ile ilgili gelişmeler 7.hafta itibariyle başlamıştır.
 • Bu hafta bebeğinizin ağzı ve dili şekillenmiş durumda.
 • Bebeğin idrar üretimi ve boşaltım görevlerini üstlenmesi için böbrekler oluşmaya başlıyor.

Hamilelikte, Gebelikte 7.Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 7.haftada anne adayının hamileliği dışarıdan bakınca belli olmamaktadır. Sadece 1 – 2 kilo almış olması dışında her şey normal seyrindedir. Anne adayında fiziki bir değişim henüz söz konusu değilken içeride ilk güne göre 10 bin kat büyümüş olan bir mucize var.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur Ne Zaman Geçer

Hamilelikte, gebelikte 7.haftada anne adayının şikayetleri arasında en yaygın olarak baş ağrısı, mide bulantısı, kabızlık, aşerme, tiksinti, hazımsızlık, sürekli uyuma isteği yer almaktadır.

-Anne adayının göğüslerindeki büyüme devam ederken, meme uçlarının renginde belirgin bir şekilde koyulaşma görülmektedir.

-Gebe kalmadan önceki duruma göre anne adayının vücudundaki kan miktarında yaklaşık % 10 – 15 civarında artış görülmektedir.

-Rahim büyüklüğü iki kat artmıştır. Büyümeden kaynaklı olarak mesaneye olan baskı da arttığı için idrara çıkma isteğinde artış devam etmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 7.haftada anne adayının rahmi kendini korumaya almak için içerisinde asidik yapılar barındıran ve bakterileri yok eden sümüksü akıntılar salgılayabilir.

Hamilelikte, gebelikte 7.haftada kadın doğum uzmanınızla sürekli iletişim halinde olmanız tavsiye edilir. Doktorunuz ile paylaşacağınız konular;

 • İlaç kullanım durumunuz
 • Ailedeki bireylerin kronik rahatsızlığı
 • Eşinizin ya da sizin genetik rahatsızlıklarınız
 • Daha evvel geçirdiğiniz ameliyatlar
 • Alerjik durumlar
 • Daha önceki gebeliğiniz ile ilgili yaşanan semptomlar
 • Geçmişte yaşandıysa cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Psikiyatrik sorunlar
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı
 • Son adet tarihinden sonra kullandığınız ilaçlar konusunda bilgilendirme yapın.

Hamilelikte, Gebelikte 7.Haftada Tavsiyeler

Hamilelikte, gebelikte 7.haftada özellikle beslenme konusunda kalsiyum alımına dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir. Hem annenin hem de bebeğin kemik ve diş sağlığı için günlük yaklaşık 1000mg kalsiyum alınması gerekmektedir.

Kişinin kendi özelliklerine göre kalsiyum ihtiyacının belirlenmesi gerekmektedir. Bu konuda doktorunuzdan bilgi almayı unutmayınız. Kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünleri, keten tohumu, pazı, ıspanak, roka ve badem gibi gıdaların beslenme listesine dahil edilmesi önerilmektedir.

Özellikle vegan anne adaylarının en azından direkt et ürünleri olmasa bile hayvansal bazlı ürünler tüketmeleri tavsiye edilir. Çünkü bebeğin sağlıklı gelişimi için protein, vitamin ve kalsiyum alımı gereklidir.

Bunun dışında hamilelikte, gebelikte 7.haftada tavsiyeler;

Gebelik süresince almanız gereken vitamin ve mineral değerlerini öğrenin. Beslenme planınızda bu besinleri tüketmeye özen gösterin.

Mümkün olduğunca ve fırsat buldukça bol bol dinlenin.

Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller

Uykunuzu alın. Böylece hamileliğin istenmeyen etkilerini daha az hissetmiş olacaksınız.

3 ana öğün 3 ara öğün olacak şekilde günlük beslenme planı yapılmalıdır. Ekmek, kurabiye, yoğurt, salça, çorba gibi tüketilen besinlerin mümkün olduğunda evde yapılmış olmasına özen gösterin.

Azar azar ve sık sık beslenmek mide bulantısını geçirmek ve mide ekşimelerini önlemek amacıyla tavsiye edilmektedir. Ayrıca bulantı hissini engellemek amacıyla yanında tuzlu kraker, zencefilli şekerler bulundurulması tavsiye edilmektedir.

Ayrıca yine mide sağlığınız için fazla acı, baharatlı ve çok şekerli gıdalardan uzak durmalısınız.

Günlük en az 2,5 – 3 litre su tüketin.

Asitli ve gazlı içecekleri kesinlikle tüketmeyin.

Alkol, sigara ve dumanından uzak durunuz.

Hamilelikte, gebelikte 7.hafta düşük riskinin olduğu dönemdir. Bu nedenle hafif de olsa kanama görüldüğünde mutlaka doktorunuza bilgi veriniz.

Hazımsızlığı ve kabızlığı gidermek adına kolay sindirilebilir gıdaları tüketin.

Sağlıklı bir hamilelik süreci için yürüyüş, yüzme, yoga veya hamilelik platesi gibi rahatlatıcı egzersizlerin yapılması önerilmektedir.

Vajinal akıntı için pamuklu iç çamaşırı, göğüs büyümesine bağlı olarak gelişen göğüs ağrıları için alt taraftan desteklenen sutyen kullanılması önerilmektedir.

Ağrı kesmek için ya da başka ne sebeple olursa olsun reçetesiz ve doktorunuzun onay vermediği aspirin veya öksürük şurupları da dahil hiçbir ilacı kullanmayın. Doktorunuzun bilgisi dışında hiçbir şey yapmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA