Hamilelikte, Gebelikte 8. hafta

hamilelikte, gebelikte 8. hafta
hamilelikte, gebelikte 8. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 8.Hafta

Hamilelikte, gebelikte 8.haftada anne adayının hamilelik haftasına göre 8.haftasında, ceninin ise yumurtlama haftasına göre 6.haftada olduğunu biliyoruz. Bu dönem ile birlikte anne adayı hamilelik ile ilgili tüm belirtileri de artık yaşamaya başlamıştır.

Hamilelikte, gebelikte 8.haftada anne adayının kan hacminde % 50 oranında artış olmuştur. Ayrıca bu haftada gözle görülür derecede bir değişim olmamasına rağmen hamilelikte, gebelikte 8.haftada anne adayı giysilerinin özellikle bel bölgesinin sıktığını fark edebilir.

Ayrıca gebeliğin 8.haftasında ultrason cihazında bebeğinizin kalp atışlarını da çok net olarak dinleyebilirsiniz. Anne adayının rahmine tam bir tutunma sağlayan bebeğinizin ufak da olsa el, kol hareketleri başlamıştır.

Ancak siz bunu fark edemeyebilirsiniz. Şanslıysanız ultrason cihazı ile muayene esnasında bebeğinizin hareket ettiğine şahit olabilirsiniz. Şanlıysanız diyoruz çünkü hareket etme sıklığı bu dönem oldukça az.

Hamilelikte, Gebelikte 8.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 8. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 8. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 8.haftada bebek hızla büyümeye devam etmektedir. Bebeğinizin bu hafta itibariyle boyu 10 – 12 mm aralığında. Yani boyu 1 cm’yi henüz geçti. Kilosu da yaklaşık 1 – 1, 5 gramdır. Gözünüzde canlandırmak isterseniz minik bir kiraz büyüklüğünde diyebiliriz.

Ayrıca bebeğiniz geçen haftaki büyüklüğünün iki katına ulaşarak hızla geliştiğini göstermektedir.. Hamilelikte, gebelikte 8.haftada bebek görüntü olarak da belirginleşti. En azından gözleri, ağzı, burnu, göz kapakları, bacak ve sırt bölgesi de şekillenmeye başladı.

Hamilelikte, gebelikte 8.haftada bebek el ve ayak parmakları arası henüz kapalı da olsa oluşmaya başladı. 8.hafta itibariyle kol ve bacak boyu da uzamaya devam edecek. Dirsek ve bileklerin eklemlerden bükülebilir özelliği oluşacak.

Kulak, göz kapakları, burun ve dudak yapısı iyice şekil almaya ve belirginleşmeye başlayacak. Geçtiğimiz haftalarda oluşan kalp ve dolaşım sistemi, hamilelikte, gebelikte 8.haftada daha da işlevsel bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

Bebeğiniz bu haftada ters C pozisyonundan serbest pozisyona geçiş yapacaktır. Ayrıca bebeğinizin iç organlarının ve sistemlerinin çoğunun oluşum sürecinin hızlanarak devam ettiği bir dönemdir Hamilelikte, gebelikte 8.hafta.

Diş ve damak yapısı, bağırsaklar, göz merceği, bronşların oluşumu da hamilelikte, gebelikte 8.haftada bebek gelişiminde öne çıkan değişikliklerdir. Bu hafta sonunda bebeğinizin iskelet dokusu taslağı şekillenmiş olacak ve kıkırdak olan bu yapılar önümüzdeki günlerde sertleşerek kemiksi yapılara dönüşecektir. Bebeğinizin cinsiyeti belli olmuş olsa da dış cinsel organ gelişimi henüz gerçekleşmediği için bir şey söylemek için daha erken.

Hamilelikte, Gebelikte 8.Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 8.haftada anne adayının hızla büyüyen rahmi artık bir elma büyüklüğüne ulaşmıştır. Bu da mesane üzerine baskının fazlalaştığı anlamına gelmektedir. Yani anne adayını sık sık idrara çıkmasını sağlayan, gece 2 – 3 kez uykudan uyandıran tuvalet ihtiyacının sebebi budur. Belki de hamileliğin rutin yaşamı etkileyen en önemli sorunlarından biri de sık sık idrara çıkma isteğinin olmasıdır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer

Ayrıca hamilelikte, gebelikte 8.haftada anne adayının vücudunda artan hormon seviyesi bu süreçte görülen birçok sorunun sebebi olmaktadır. Bunlardan biri de artan hormon seviyesine bağlı olarak anne adaylarında görülen cilt problemleridir.

Cilt yüzeyinde sivilcelenme, yağlanma ve çeşitli cilt lekelerinin oluştuğu görülmektedir. Salgılanan hormonlar cildin yağ dengesini bozmaktadır. Yağlanma ve sivilcelenme gibi durumların geçici olduğu bilinmekle birlikte bazı anne adaylarında doğumdan sonra da kalıcı etkiler bıraktığı bilinmektedir. Bu durumda cilt problemlerinin doğum sonrasında uzman doktor yardımı ile tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 8.haftada anne adayının kullandığı folik asit ilaçlarının artık bırakılması tavsiye edilmektedir. Folik asit hapları doktorlar tarafından bebeğin beyin hücrelerindeki nöral tüplerin gelişimini desteklemesi için verilmektedir. 8 hafta sonunda bebeğin beyin hücresindeki nöral tüplerin gelişimi tamamlandığı için fazladan folik asit haplarının kullanılmasına gerek duyulmamaktadır.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Listesi

Domates, brokoli, ıspanak, rüşeym buğdayı, kuşkonmaz, pancar, yumurta, karalahana, taze fasulye gibi folik asit yönünden zengin gıdaların tüketilmesiyle alınan folik asit yeterli olacaktır. Bu hafta itibariyle folik asit haplarının kullanımı ile ilgili olarak doktorunuzdan bilgi almayı unutmayınız.

Hamilelikte, gebelikte 8.haftada anne adaylarında aynı adet olacakmış gibi bazı ağrı, sancı ve pelvik bölgede spazmlar görülmektedir. Adet rutinine alışan rahim kaslarının normal tepkisi olan bu ağrılar doğal karşılanmalıdır. Bir sonraki aydan itibaren bu tarz ağrıların geçmesi beklenmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 8.haftada anne adaylarında her gebelikte olan rutin değişiklikler de görülür. Baş ağrısı, göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet, uykuya eğilim, aşırı yorgun ve halsiz hissetme, hazımsızlık ve kabızlık, sık idrara çıkma gibi şikayetler hamilelerin % 80’inde farklı yoğunluklarda görülmektedir.

Kimi anne adayları için ise bu tarz şikâyetler söz konusu değildir. Her hamilelik kendine özgü belirtiler ile ilerler. Bu nedenle iki anne adayının hamilelik süreçleri birbirleriyle kıyaslanmalıdır.

Hamilelikte Ödem Nasıl Gider Ödem Atan Yiyecekler

Hamilelikte, gebelikte 8.haftada plasentanın rahim içi dokusunu oluşturması anne adayında ufak çaplı kanamaların olmasına sebep olmaktadır. Adet kanamasına benzeyen bu ufak kanamaların olması doğal karşılanmakla birlikte, kanama ile ilgili olarak mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 8.haftada sağlıklı bir hamilelik süreci için annenin beslenme rutinine dikkat etmesi ve özellikle fazla kilo almaktan kaçınması gerekmektedir. Bu haftada anne adayı sağlıklı bir doğum için ve kilo kontrolünü sağlamak için düzenli olarak yaptığı yürüyüşlerine devam etmelidir.

Hamilelikte, gebelikte 8.haftada doktorunuz gerek duyarsa bazı testler yapmak isteyebilir. Hamileliğin başlangıç aşamasında yani ilk trimesterin erken dönemlerinde yapılan bu testler her muayenede yapılmamaktadır. Hamilelikte, gebelikte 8.haftada yapılan testler şu şekildedir;

Papsmear testi ve pelvik muayene

Tam kan sayımı

-İdrar analizi ve idrar kültürü

Rahim ağzı kültürü ve frengi kültürü

-Kan şeker testi

Kızamıkçığa karşı bağışıklık testi

-Hepatit testi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA