Hamilelikte, Gebelikte 9. Hafta

hamilelikte, gebelikte 9. hafta
hamilelikte, gebelikte 9. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 9.Hafta

Sevgili anne adayı; hamilelikte, gebelikte 9.hafta itibariyle artık bebeğinizi kucağınıza alma yolunda mutlu, sağlıklı bir şekilde hızla ilerliyorsunuz. Hamilelikte, gebelikte 9.haftada bebek gelişimi ve Hamilelikte, gebelikte 9.haftada anne adayında görülen değişiklikler ile ilgili merak ettiğiniz detayları yazımızda sizler için araştırdık. Keyifli okumalar dileriz.

Fiziksel olarak karnınız belki çok şişmeyecek ve dışarıdan siz söylemediğiniz sürece kimse hamile olduğunuzu anlamayacak. Ancak siz vücudunuzdaki değişimleri kesin olarak hissetmeye başlayacak ve tüm acabalardan kurtulacaksınız.

1.trimester döneminin son haftalarından biri olan hamilelikte, gebelikte 9.hafta itibariyle ikinci ayınızı doldurup üçüncü aya girmiş bulunmaktasınız. Bu da demek oluyor ki anne adayı olarak mide ekşimesi, mide yanması, ruh hali dalgalanmaları gibi erken dönem hamilelik belirtilerini yakından hissetmeye başlayacaksınız. Ancak iyi haber olarak bu ay itibariyle bu belirtilerin yoğunluğunun azalacağını söyleyebiliriz.

Hamilelikte, Gebelikte 9.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 9. hafta bebek
hamilelikte, gebelikte 9. hafta bebek

Hamilelikte, gebelikte 9.haftada bebek artık küçük bir insan görüntüsüne kavuşacaktır. Bu hafta bebeğinizin yüz bölgesinde de önemli değişikliklerin olduğu bir haftadır. İnsan yüzü formunun büyük oranda oluştuğu bebeğinizin bu haftaki boyu yaklaşık olarak 4 – 4, 5 cm aralığında, kilosu ise 3, 5 – 4 gr civarındadır.

Embriyonun aşağı doğru uzanan kuyruk kısmı da bu hafta sonunda tamamen ayrılacaktır. Bir üzüm tanesi büyüklüğünde olan bebeğiniz hala çok küçük olsa da kilo almaya ve hızla gelişmeye hazır bir durumdadır. Geçen hafta başlayan göz kapak oluşum süreci Hamilelikte, gebelikte 9.hafta döneminde tamamlanmış durumda olacak. Ancak kapalı olan göz kapaklarının henüz açık değil, bunun için daha zaman var.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Listesi

Hamilelikte, gebelikte 9.haftada bebek diz, dirsek, el ve ayak bileği ile omuz bölümlerini oynatabilir özelliklere sahiptir. Uzuvlarının oluşması ile birlikte bebeğinizin hareketleri de daha rahatlamıştır. Ağız ve dil oluşumunu tamamlamış olan bebeğiniz ağzını açma kapama hareketlerini de rahatlıkla yapabilmektedir.

Henüz kıkırdak yapıda da olsa gelişen eklem yerleri sayesinde bebeğiniz amniyotik kese içerisinde güvenle ve rahatla hareket etmektedir. Bu arada 4 bölüme ayrılan ve kapakçıkları da iyice gelişen kalp organı hızla olgunlaşmaya devam ediyor. 24.günde oluşan kalp hamilelikte, gebelikte 9.hafta döneminde hızla gelişerek fonksiyonel çalışmasına devam etmektedir.

Bebeğinizin 7.hafta sonunda oluşmaya başlayan el ve parmak yapıları bu hafta dönemde iyice gelişme göstermiştir. Hamilelikte, gebelikte 9.haftada bebek ellerini yumruk yapabilmektedir. Hatta parmağını ağzına bile götürerek emme refleksini göstermeye başlamıştır.

Hamilelikte, gebelikte 9.hafta bebek kordonunun içinde olan bağırsaklar, karın içi boşluğunda kendileri için ayrılan yere yerleşmeye doğru hareket ederler. Bağırsakların tamamen yerleşmesi ile birlikte bebeğiniz alması gereken vitamin ve mineralleri artık ağız yoluyla almaya da başlayacaktır.

Ayrıca hamilelikte, gebelikte 9.hafta içinde adeta bir balık gözü gibi birbirinden uzakta olan gözler de gittikçe yakınlaşmaya başlayacaktır.

Bebeğinizin bu hafta ile iç üreme organları oluşmaya başlamıştır. Ancak dış üreme organlarında henüz bir gelişme olmadığı için cinsiyetini öğrenmek için daha zamana ihtiyaç var.

Pankreas ve safra kesesi oluşumu tamamlanmıştır.

Hamilelikte, Gebelikte 9.Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 9.haftada anne adayının rahmi de bebek gibi hızla büyümekte. Normal çok daha büyük boyutlara ulaşan rahim bir greyfurt büyüklüğe ulaştı. Ama dışarıdan belli olacak bir boyutlara ulaşmadı henüz.

Karnın belirginleşmesi 12.haftadan itibaren rahmin pelvik kemiklerinin üzerine çıkması ile bekleniyor. Ayrıca kan hacminde de büyük oranda artış görülmekte. Hamilelikte, gebelikte 9.haftada anne adayının kan hacmi gebelik öncesi duruma göre % 50 – 60 civarında artmıştır. Büyüyen rahim ihtiyaçlarını karşılamak, doğum esnasında koruyucu olmak, bebeği zararlı etkilerden korumak için bu kan artışı oldukça önemlidir.

Hamilelikte, gebelikte 9.hafta anne adayı ile bebek arasındaki bağların kuvvetlenmeye başladığı bir dönemdir. Bu hassas dönemde anne adayları herhangi bir şeyin bebeğe zarar verebileceği düşüncesiyle boğuşmakta ve aşırı hassas davranışlar sergileyebilirler. Bebeğe zarar gelebileceği ya da kaybedebileceği endişesiyle normal hayatlarına devam edemeyebilirler.

İş ve sosyal ortamınızı hamileliğinize göre ayarlamanız, iş arkadaşlarınızı ve yakın çevrenizi bu konuda bilgilendirmeniz, uyarmanız daha sağlıklı bir gebelik süreci için çok önemlidir. İş ortamında da hamileliğiniz için uygun ortam yaratılması adına sizlere yardımcı olacaklarınızdan şüpheniz olmasın.

Gebelikte uzun süre oturmak tavsiye edilen bir şey değildir. Uygun aralıklarla belli sürelerde yürüyüşler yapılması tavsiye edilir. Özellikle hamilelikte, gebelikte 9.hafta döneminde artan göğüs şişkinliğine bağlı ağrılar merdiven çıkma, yürüme, eğilip kalkmak gibi faaliyetleri olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle anne adaylarının alttan göğüs yapısını destekleyen sutyenleri kullanmaları önerilmektedir.

Daha iyi bir gebelik süreci geçirmek için hamilelikte, gebelikte 9.hafta anne adayına bol bol dinlenmesi tavsiye edilir. Yaşanan hormonal değişimler sebebiyle ruh hali dalgalanmaları, sabah ya da gece görülen mide bulantısı şikayetleri anne adayı için yorucu olabilir. Bir de üstüne bozuk uyku düzeni eklenirse daha da sıkıntılı durumlar oluşabilir.

Bu nedenle anne adayının uyku düzenine dikkat etmesi, kendini rahatlatıcı etkinlikler yapması, rahat bir uyku pozisyonu oluşturması tavsiye edilmektedir. Kaliteli bir uyku için yatak odasında loş ışıklandırılmış, sessiz ve sakin bir ortam yaratılmasına özen gösterilmelidir.

 Hamilelikte, gebelikte 9.haftada anne adayının yaşadığı mide ekşimesini önlemek için tavsiyeler;

  • Her gün 3 ana öğün yerine azar azar porsiyonlarla ve sık sık yemeniz tavsiye edilir. Günlük 5 – 6 öğün olarak yemeklerinizi tüketebilirsiniz.
  • Bol su tüketin. Suyu yemeklerin yanında değil ara öğünlerde ya da yemeklerden önce tüketin.
  • Mide ekşimesini önlemek için bir diğer öneri yemekten sonra hemen uzanmayın ve yatmayın.
  • Mideyi hiçbir zaman aşırı bir şekilde doldurmayın.
  • Özellikle kızartma ile pişirilen yemeklerden uzak durun.
  • Baharatlı, acılı ve yağlı gıdalardan uzak durarak mide ekşimesini biraz da olsa hafifletmiş olursunuz.
  • Dayanılmaz mide ağrılarınız varsa hemen doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 9.haftada anne adayının doğum öncesinde yaptırması gereken tarama testleri bulunmaktadır. Örneğin; Koryonik villus biyopsisi (CVS) gibi testler bebeğinizin genetik hastalıklarını tespit edebilmek için gen ve kromozom sayılarının detaylı olarak incelemeye alındığı bir testtir. Hamilelikte, gebelikte 9.hafta ile 12.hafta arasında yapılması uygun olan bu testlerin % 98 – 99 oranında doğru çıkarak oldukça güvenilir sonuçlar vermektedir. Hamilelikte, gebelikte 9.haftada doğum öncesi yapılması gereken testler ile ilgili olarak kadın doğum uzmanı doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Hamilelikte, gebelikte 9.haftada anne adayı için çok önemli olan bir diğer mesele de doğru beslenmedir. Öncelikle sebze ve meyve olarak tüketilen her şeyin mevsiminde ve taze bir şekilde tüketilmesi önemlidir. Bunun dışında hamilelikte alınması gereken vitamin ve mineraller hakkında bilgi sahibi olan anne adayı beslenme rutinini buna göre baştan düzenlemelidir. Sebze, meyve, C vitamini, kalsiyum, protein, A vitamini, demir gibi vitamin ve minerallerin doğru miktarlarda ve günlük olarak alınmasına özen gösterilmelidir.

Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller

Hamilelikte spor ve egzersizi bırakmayın. Doktor kontrolünde ve onayıyla hamilelik yogası, hamilelik platesi, yüzme ve yürüyüş gibi zorlayıcı olmayan egzersizler hamilelikte, gebelikte 9.haftada anne adayı için önerilmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 9.haftada anne adayı için bilimsel bir kanıt olmasa da riskli sayılabilecek hamam, kaplıca ve sauna gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durmak, elektromanyetik alan yaratan elektrikli battaniye kullanmamak, mikrodalgada işlem görmüş yiyecekleri tüketmemek tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA