Hamilelikte İshal Neden Olur Nasıl Geçer

77
hamilelikte ishal neden olur nasıl geçer
hamilelikte ishal neden olur nasıl geçer

Hamilelikte ishal olmak çoğu anne adayı için oldukça sıkıntılı bir durumdur. Hamilelikte kabızlık gibi yaygın olarak görülen gebelikte ishal her ne kadar geçici bir durum olsa da anne adayının normal hayatını etkileyen bazı sıkıntılı durumlara yol açabilmektedir.

Hamilelikte ishal olmak her anne adayını korkutsa da aslında alacağınız küçük önlemler ve doktor takibi ile tedavisi oldukça kolay bir sağlık sorunudur.

Bu günkü yazımızda hamilelikte ishal neden olur ve hamilelikte ishal nasıl geçer gibi soruların cevapları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte İshal Neden Olur

hamilelikte ishal neden olur
hamilelikte ishal neden olur

Gebelik sürecinde mide yanması, baş ağrısı, akıntı ya da kabızlık gibi gebelikte görülen geçici sağlık sorunlarından biri de sindirim sistemi bozukluğu ile ortaya çıkan ishaldir. İshal durumu dışkılamanın sayısında ve yapısındaki anormal durum değişikliği ile kendini belli eder. Dışkılama sulu ve akıntı şeklinde oluyorsa, normalden farklı olarak dışkılama sayısında artış görüldüyse, rahatsız edici kokulu bir dışkılama söz konusu ise gebelikte ishal belirtilerini yaşıyorsunuz demektir.

Hafta Hafta Hamilelik Takibi

Bu noktada gebelikte ishal durumu özellikle 3 günden daha fazla sürüyor ve kendinizi fazlasıyla yorgun, halsiz hissediyorsanız ise hemen bir doktora muayene olunması gerektiğini hatırlatmak isteriz… Gebelikte değişen hormonların etkisi ile sindirim sisteminde değişikliklere neden olması ishal olmak için başlı başına bir neden olabilir. Ancak tabiî ki gebelik tek başına ishal için bir sebep değildir. Gebelikte ishal görülmesinin nedenleri olarak farklı görüşler vardır.

Gebelikte ishal nedenleri şu şekildedir;

 • Mide üşütmesi
 • Gıda zehirlenmesi
 • Virüs ve bakteri enfeksiyonu (kolera, tifo, dizanteri gibi…)
 • Kullanılan ilaçların yen etkileri
 • Gıda zehirlenmesi
 • Crohn hastalığı
 • Çölyak hastalığı
 • İrritabl enfeksiyonu
 • Ülseratif kolit

Gebelikte ishal görülmesinin belli başlı nedenleri ise uzmanlar tarafından şu şekilde belirtilmektedir;

 • Beslenme alışkanlığındaki değişiklikler
 • Normalde tüketilemeyen ancak gebelikte alınan yeni gıdalara karşı hassasiyet
 • Stres düzeyindeki artış
 • Gebelik sürecinde artan hormon salgısının sindirim sistemini etkileyerek kabızlık ya da ishale yol açması
 • Doğum öncesi gebelik sürecinde ek destek amaçlı alınan bazı vitamin ilaçları (D vitamini, demir takviyesi gibi…)

Hamilelikte İshal Nasıl Geçer

hamilelikte ishal nasıl geçer
hamilelikte ishal nasıl geçer

Gebeliğin özellikle 2. Ve 3. Trimester dönemlerinde daha yaygın olarak görülen ishal aslında korkulacak bir durum değildir. Hamilelikte ishal sorunu yaşayan anne adaylarının genellikle bebeğe zararı olur mu gibi endişeleri vardır. Hemen belirtelim ki gebelik döneminde geçici olarak görülen ishal durumu bebeğe herhangi bir zarar vermez. Yine de her türlü önlemi alın ve özellikle 3 günden fazla görülen ishal durumu yaşıyorsanız nu konuda doktorunuzu hemen bilgilendirin.

Hamilelikte Gaz Sancısı

Şimdi gelelim gebelikte ishal nasıl geçer sorusunun cevabına…

Bildiğiniz gibi özellikle gebelikte yaşanan en ufak bir baş ağrısına bile her hangi bir ilaç alımı pek tavsiye edilen bir durum değildir. Gebeliğin en sağlıklı şekilde geçirilmesi adına ishal tedavisinde de yapılması gereken tüm tıbbi desteği doktorunuzdan alabilirsiniz. Ancak sizin de evde doğal uygulamalar ile ishal etkilerini en aza indirmek ve gebelikte ishali geçirmek için dikkat edebileceğiniz yöntemler bulunmaktadır.

İşte hamilelikte ishal tedavisi için en doğal ve hızlı çözüm getiren yöntemler;

Bol Bol Su İçmek

Gebelikte ishal yaşayan anne adaylarının dehidrasyon yani vücudun susuz kalması gibi bir sorun ile karşı karşıya kalır. İshal ile birlikte vücut sıvı desteği almak ister. En sağlıklı sıvı olan suyu bol bol tüketmeniz bu anlamda çok büyük katkılar sağlayacaktır. Gebelikte normalde su tüketimine dikkat etmek gerekirken özellikle ishal gibi durumlarda günde en az 10 bardak su içmeye ayrıca özen gösterilmesi gerektiğini unutmayın.

Gıdaların Temizliğine Dikkat Etmek

Meyve ve sebze gibi tüketilen her türlü gıdanın hijyenine dikkat edin. Özellikle bağırsak paraziti ya da virüs ve bakteri kaynaklı görülen ishal durumlarında gıda temizliğinin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Özellikle yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeden önce sirkeli ve tuzlu suda bekleterek, meyveleri ise akan su altında güzelce yıkamaya dikkat edin.

Hamilelikte Kabızlık

Posalı Gıdalar İle Beslenmek

Gebelikte ishal yaşıyor ve nasıl besleneceğinizi bilmiyorsanız patates (haşlanmış), muz, yoğurt, pirinç (yağsız ve haşlanmış olarak tüketin )havuç, elma, bayat ekmek, grissini ya da etimek gibi gıdaları tüketebilirsiniz. Ayrıca alerjik rekasiyonu olan besinlerde uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin açıkta çiğ olarak satılan  pastörize olmamış süt ve süt ürünlerinden uzak durun. Bunun yanı sıra kuru yemiş gibi yağlı gıdalardan, kızarma ve ağır yemeklerden, ağır baharatlı yiyeceklerden ve yüksek lif içeren besinlerden bağırsak hareketlerini farklı etkileyebileceği için bir süre uzak durmakta da fayda var.

Tüm bu doğal uygulamalara rağmen gebelik sürecinde 3 günden fazla ishal geçmiyor ise yapılacak en doğru şey hemen bir doktora danışmaktır. Uzman doktor genel muayene ve gerekli görürse yaptığı tahlil sonuçlarına göre serum desteği verebilir ya da anne adayının varsa kullandığı herhangi bir ilacı kesebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA