Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

hamilelikte kasık ağrısı neden olur nasıl geçer
hamilelikte kasık ağrısı neden olur nasıl geçer

Gebelik döneminde ortaya çıkan pek çok sağlık sorunundan biri de kasık ağrısıdır. Kasık ağrısı hamilelikte dikkat edilmesi gereken ve uzun süreçte devam ettiğinde asla ihmal edilmemesi gereken konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adayları tarafından büyük bir kaygıya sebep olan kasık ağrısı hemen hemen neredeyse tüm anne adaylarında görülen bir durumdur.

Kasık ağrısı yaşayan çoğu anne adayı kasık ağrısı nasıl geçer, kasık ağrısı bebeğime zarar verir mi ya da sağ – sol kasık ağrısı bebeğin cinsiyetini etkiler mi gibi soruların cevaplarını oldukça merak etmektedir. Hemen belirtelim sağ ya da sol kasık ağrısının bebeğin cinsiyeti hakkında ip ucu verme konusunda herhangi bir geçerliliği yoktur.

Hafta Hafta Hamilelik 

Siz de kasık ağrısı hamilelikte olur mu diye merak ediyorsanız hamilelikte kasık ağrısı neden olur ve hamilelikte kasık ağrısı nasıl geçer sorularının cevapları hakkında merak edilen tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz…

Kasık Ağrısı Hamilelikte 

kasık ağrısı hamilelikte
kasık ağrısı hamilelikte

Hamilelikte kasık ağrısı şikâyeti anne adaylarının çoğunluğunda görülen bir rahatsızlıktır. Öncelikle şunu belirtelim ki gebelik sürecinde görülen hafif kasık ağrıları gayet normal bir durumdur.

Ancak uzun süren ve geçmeyen şiddetli kasık ağrılarınızı doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Çünkü hem anne karnındaki bebeğin sağlığını hem de anne adayının sağlığını tehlikeye atacak her hangi bir durum kasık ağrısı ile belirti gösterebilir. Bu nedenle gebelikte kasık ağrısı ihmal edilmemesi ve hakkında bilinçlenilmesi gereken bir konudur.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur

hamilelikte kasık ağrısı neden olur
hamilelikte kasık ağrısı neden olur

Hamilelikte kasık ağrısına neden olabilecek pek çok faktör bulunmaktadır. Kasık ağrısının kesin tek bir nedeni olmadığı gibi bir çok faktörün birleşiminden de kaynaklanabilmektedir.

Hamilelikte Kabızlık 

Hamilelikte kasık ağrısına sebep olan birincil faktörlerden biri rahim içinde günden güne büyüyen bebeğin rahim duvarını genişletmeye çalışmasıdır. Anne karının kendine yer açan bebek büyüdükçe kasık ağrılarının şiddetinde de artış görülmektedir. Hafif düzeyde ve sürekli olmayan bu kasık ağrıları hem bebeğin gelişim gösterdiğinin hem de anne adayının doğuma hazırlandığının tipik bir göstergesidir. Ancak her kasık ağrısı bu kadar masum olmayabilir. Özellikle şiddetli düzeyde ve uzun süren kasık ağrılarında acil müdahale gerekebileceğini asla unutmayın.

Kasık bölgesi üreme sistemi ile ilgili organların bulunduğu bölümde yer almaktadır. Dolayısı ile üreme sistemi organlarından kaynaklanan her hangi bir sorun kasık ağrısı olarak gün yüzüne çıkabilir. Kasık ağrısı oluşmasına sebep olan en başlıca faktör üreme organlarında yaşanan bazı olumsuzluklar olduğu söylenebilir.

Ayrıca sindirim sistemindeki aksaklıklara bağlı olarak bağırsaklarda yaşanan sorunlar da gebelikte kasık ağrısı şikâyetine yol açabilir.

Hamilelikte kasık ağrısı sebeplerinden bir diğeri ise idrar torbasında meydana gelen sorunlardır.

Özetle hamilelikte kasık ağrısı şikâyetine neden olan başlıca faktörler şu şekildedir;

 • Kasık fıtığı
 • Çikolata kisti
 • İdrar yolları sorunu
 • Gaz oluşumu
 • Kabızlık

Şiddetli düzeyde ve uzun süre geçmeyen kasık ağrılarının dış gebelik, gebelik zehirlenmesi (preeklamsi), düşük riski ve idrar yolları iltihabı gibi hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını tehlikeye sokan ciddi sağlık sorunlarının da belirtisi olabileceğini unutmayın…

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer

hamilelikte kasık ağrısı nasıl geçer
hamilelikte kasık ağrısı nasıl geçer

Gebelikte görülen hafif düzeyde kasık ağrılarından kurtulmak son derece basit yöntemler ile mümkündür.

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri 

Doktorunuzun bilgisi dâhilinde gebelikte yaşadığınız ufak kasık ağrılarınızı dindirmek için işte doğal yöntemler;

 • Kasık ağrınız olduğunda hemen ılık bir duş alın. Sıcak su kasıklarını rahatlatacak ve kasık ağrınızı dindirmeye yardımcı olacaktır.
 • Gün içinde bol su tüketmeye ve sıvı ağırlıklı beslenmeye dikkat edin.
 • Kasık ağrınız için duş alma imkânınız yoksa sıcak su kompres yapmak ya da sıcak havlu ile müdahale etmek de işe yarayabilir.
 • Kasık ağrılarınız dindirmek ve olası kasık ağrınızı önlemek istiyorsanız çok uzun süre ayakta kalmamanızı öneririz. Fırsatını buldukça ayaklarınızı uzatın ya da yatarak dinlenin.
 • Özellikle 3. Trimester döneminde yatarken gebe destek yastıklarından kullanmanız da olası karın ve kasık ağrınızı en aza indirecek ve var olan ağrılarınız da hafifletecektir.
 • Kasık ağrılarınızı önlemek adına dikkat edebileceğiniz bir diğer unsur ise kendini yormamak ve aşırı yük taşımamaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA