Hamilelikte Kilo Alımı,Hamilelikte Ay Ay Kilo Alımı

hamilelikte kilo alımı,hamilelikte ay ay kilo alımı
hamilelikte kilo alımı,hamilelikte ay ay kilo alımı

Hamilelik ile kadınlar yepyeni bir döneme girer. Değişen hormonlar, mide bulantılarıyla birlikte vücutlarında da doğal değişiklikler meydana getirir. Bu değişimler son derece olağan ve hatta güzeldir. Çünkü bir kadın hamilelik döneminde hayatının en özel dönemini yaşar, anne olmaya hazırlanır. Siz de bu yazımızı okumaya başladığınıza göre öncelikle sizi tebrik ediyoruz, sağlıklı, mutlu bir hamilelik geçirmenizi diliyoruz.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

Hamilelik boyunca içinizde gün gün büyüyen bebeğiniz sizin yediklerinizle beslenip büyür. Ancak hamileliğin tüm özel yanları ile birlikte dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de hamilelikte kilo alımıdır. Hamilelikte sağlıklı kilo alımı annenin hamile kalmadan önceki kilosuna, genetik özelliklerine ve beslenme alışkanlıklarına göre değişim gösterir.

Hamilelikte kilo alımı konusunda anne adaylarımız kilo alımından ziyade sağlıklı beslenerek bebeklerinin gelişimini dikkate almalılardır. Gebelikte kilo alımı hamileliğin başından sonuna kadar ortalama 12 kilo civarıdır. Ancak bu kilo alımı kişiden kişiye  değişmektedir. Ancak uzmanların hamilelikte kilo alımı konusunda uyarıları ortalama 12 kilo olduğu yönündedir.

Hamilelikte Kilo Alımı

  • Hamilelik ile birlikte alınacak kilonun 3,5 kilogramı bebeğindir.
  • Ayrıca 500 gram plesanta ağırlığı
  • 1 kilogram amnion sıvısı
  • 1 Kg uterus (rahim) ağırlığı
  • Göğüslerde  300 gram

Sıvı kan miktarında ise 6 kilogramlık bir artış yaşanması toplam 12,300 gram kilo artışına neden olur. Bu durumda hamilelik döneminde toplam 11-14 kilo artışı ideal bir kilo alımı olacaktır.

Hamilelikte 7 kilogramdan az kilo alımı hem bebek hem de anne adayı için risk oluşturabilir.

Ancak bu rakamlar hamileliğin seyrine göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin;İkiz bebeklere hamile olan bir anne adayının daha fazla kilo alması gibi. Hamilelikte ideal kilo almak ve doğumdan sonra alınan kiloları yavaş yavaş vermek önemlidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken hamilelik öncesindeki kilodur.

Hamile kalmadan önce anne adayı boyu ve yaşına göre normal kiloda olmalıdır eğer normal kiloda değilse uzman bir diyetisyen eşliğinde ideal kilosuna inerek gebe kalması önerilir.

Hamilelikte Kilo Alımı Ne Zaman Başlar 

Hamileliğin ilk ayları genellikle mide bulantısı, koku ve yiyeceklere karşı aşırı duyarlılık gösterilen bir dönemdir. Hamilelikte kilo alımı ortalama 3. aydan itibaren başlar. Hamile anne adaylarının ilk 3 ayda 1-1,5 kg alması ideal olarak kabul edilir.

Hamilelikte ilk 3 ay kilo alımının az olması normaldir birçok anne adayının mide bulantısı, kusma gibi şikayetlerinden dolayı kilo alımları azdır. Hatta kilo kaybeden anne adayları vardır. Bunlar gebeliğin olağan süreçleridir.

Hamilelikte kilo alımına dikkat etmek isteyen anne adayları geleneksel düşüncelerle iki can taşıdığım için 2 kişilik yemeliyim ya da daha fazla yemeliyim düşüncelerine kapılmamalıdır. Bu düşünce anne adayının gereğinden fazla kilo almasına neden olabilir ve hamilelikte ideal kilonun üzerinde kilo alımı bebek içinde anne içinde bir fayda sağlamaz.

Doğum Sonrası Kaç Kilo Kalır

İdeal kilo ile doğuma giren ve normal ölçülerde bir bebek dünyaya getiren anneye; doğumdan sonra gebelik öncesi kilosundan yaklaşık 4,5 kilo fazlalık kalır.

 Doğum Sonrası Kilolar Nasıl Verilir?  

Anne adayları, doğum sonrası beslenmeye dikkat ederek ve egzersizler yaparak  anneler doğum öncesi kilolarına rahatlıkla dönebilirler. Ancak doğum sayısı arttıkça doğum sonrasına anneye kalan kilo da artar. Çok sık aralıklarla doğum yapan kadınlarda doğum sonrasına kalan kilo miktarı da fazla olur. Sık aralıklarla doğum yapmak hem bebeğin hem de annenin sağlığı için risk oluşturur. Sağlıklı bir gebelik için iki doğum arasında en az 2 yıl olması idealdir.

Hamilelikte Ay Ay Kilo Alımı

hamilelikte ay ay kilo alımı
hamilelikte ay ay kilo alımı

Gebelikte anne adaylarının enerji ihtiyaçları artış gösterir. Artan enerji ihtiyacını karşılamak için anne adayının sağlıklı beslenmesi çok önemlidir. Normal bir gebelik sürecinde 11-14 kilo alınması idealdir. Ancak gebelikte 18 kilodan fazla kilo artışı olması hem anne hem de bebek için çeşitli hastalıkların riskini oluşturabilir. Anne adayında ve bebekte şeker hastalığı oluşma riski artar.

Doğum Sonrası Vücut Bakımı 

Hamilelikte ay ay kilo alımı için;

İlk 3 ay dönemde; 0,5 ya da 1 kilo artışı beklenir. Kusma mide bulantıları ilk 3 ayda oldukça fazladır.Bu dönemde alınan kilo bütün gebelik döneminde alınan kilonun % 10’udur.

İkinci 3 ay dönemde; kilo alımı 5-7 kilo arasındadır. Bu kilo gebelik döneminde alınan tüm kilonun %50-%60 kısmını oluşturur. İkinci 3 ayın içinde bulunan dönem annenin en çok kilo aldığı ve bebeğin en hızlı büyüdüğü dönemdir. Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli ve bebeğiniz ve kendiniz için yararlı besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Üçüncü 3 ay dönem; bu dönemde ortalama 4 kilo alınması beklenir. Gebelik döneminde kilo artışı hem annenin hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Gebelik sürecinde kilo alımına dikkat etmeliyiz ancak daha fit ve ince bir hamilelik geçirmeliyim düşüncesiyle diyet yapmak ya da alınması gereken günlük kalori miktarından az kalori almamaya gösterilmelidir. Uzmanlar hamileliklerinde 9 kilodan az kilo alanların, ideal seviyede kilo alanlara göre erken doğum riski taşıdıklarını ve daha düşük kiloda bebek dünyaya getirme olasılığının yüksek olduğunu belirtmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA