Hamilelikte Kilo Alımı

hamilelikte kilo alımı
hamilelikte kilo alımı

Hamilelik başından sonuna her kadın için oldukça farklı bir deneyimdir. Her kadının kendi özelliğine göre değişebilen bir süreç olan hamilelik dönemi beraberinde birçok değişikliği de getirmektedir. Her anne adayının fiziksel yapısı kendine özgüdür. Bu yüzden anne adaylarının gebelik döneminde yaşayacağı fiziksel değişimler de birbirinden farklı olacaktır.

Yaşanan fiziksel değişimlerin en başında belli bir süre sonra anne adaylarının hamilelik döneminde aldığı kilolar gelir. Toplum tarafından doğru olarak bilinen “Ne kadar çok yersem bebeğim o kadar sağlıklı olur.” düşüncesi aslında yanlış bir düşüncedir. Bu düşünce geçmişte oldukça kabul gören bir düşünce olsa da artık günümüzde geçerliliğini kaybeden bir düşüncedir. Gebelik üzerine yapılan bilimsel araştırmalar da fazla kilo alımının anne adayı ve anne karnındaki bebek için sağlıksız bir durum olduğunu ortaya koymuştur. Bu yüzden anne adaylarının ay ay kilo takibi yapması ve kontrollü bir şekilde kilo almaları tavsiye edilir. Aksi takdirde fazla kilo alımı nedeniyle anne adayları hem hamilelik döneminde hem de sonrasındaki süreçte farklı sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilir.

Hamilelikte kilo alımı ile ilgili olarak, Kıbrıs tüp bebek merkezi doktorlarından Dr. Erman SEVER bizleri bilgilendirmiştir.

Gebelikte kilo kontrolü yapılmayıp kontrolsüz bir şekilde fazla kilo alınırsa anne adaylarının karşılaşacağı bazı sağlık problemleri vardır. Bunlar; yüksek tansiyon, metabolik sendrom, kalp rahatsızlıkları, bel çevresinde yağlanma, HDL kolesterol düşüklüğü, kan basıncı yüksekliği, insülin direnci olarak sıralanabilir.

Hamilelikte Kilo Takibinin Yapılması:

Geçmişten günümüze kadar gelen hamilelikte ne kadar çok yenirse ve kilo alınırsa bebek o kadar sağlıklı olur düşüncesi aslında günümüzde geçerliliğini kaybetmiş ve aslında hamilelik ve sonrasında hem anne adayında hem bebekte birçok sağlık sorununa yol açan yanlış bir düşüncedir. Yapılan araştırmalar sonucu anne adayının hamilelik döneminde alması gerekenden fazla kilo alması sonucu obezite, tansiyon, şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları gibi sağlık sorunları ile karşılaşma ihtimalinin olabileceği ortaya konmuştur.

Gebelikte alınması kilo konusunda net bir sayı söylemek mümkün değildir. Çünkü hamilelik sürecinde yaşanan her şey gibi alınan kilo da kadından kadına değişiklik gösterir. Anne adayının sağlık durumuna, fiziksel yapısına göre her hamilede farklı kilo alımı olabilir. Bunun nedeni anne adaylarının fizyolojik yapısının birbirlerinden farklı olmasıdır.

Hamilelik döneminde alınması gereken kilo miktarında aslında en belirgin kriter hamile kalınan kilodur. Bu bilgiye göre:

  • Anne adayı normal şartlarda olması gereken kilodan daha az kilodaysa hamilelik süresince ortalama 12- 18 kg arası kilo alması normal olarak kabul edilebilir.
  • Eğer anne adayı hamile kalmadan önce olması gereken kilodaysa hamilelik döneminde ortalama 11- 16 kg alması uygun kabul edilir.
  • Hamilelik döneminden önce anne adayı olması gereken kilodan daha fazla kiloya sahipse hamilelik süresince ortalama 7- 12 kg alması kabul normal kabul edilir.
  • Olması gerekenden çok daha fazla kiloda olan anne adayları hamile kaldıktan sonra ortalama 6- 9 kg almaları normal kabul edilir.
  • Eğer anne adayı çoğul gebelik yaşıyorsa yani birden fazla bebeğe hamileyse hamilelik döneminde en fazla 19 kg almaları normal olarak kabul edilebilmektedir.

Hamileliğin her döneminde aynı oranda kilo alımı olmaz. Bebeğin gelişimine ve anne adayının vücudunun ihtiyacına göre her dönemde farklı kilo alımı olur. Hamileliğin ilk dönemi olan ilk trimesterde anne adayları genellikle daha az kilo almaktadır. Ancak hamileliğin 2. ve 3. trimester döneminde bebeğin gelişimin hızlanması ve büyümesiyle anne adayı ilk döneme göre daha fazla kilo alabilir. Buna göre:

  • 1. Trimester: Hamileliğin ilk 3 ayını kapsayan ilk trimesterde anne adayları mide bulantısı, kusma gibi mide problemleri yaşayabileceğinden genellikle çok fazla kilo almazlar. Hamileliğin 1. Trimesterinde anne adayının 0,5 ile 2 kg arasında kilo alması normal kabul edilen bir durumdur. Bunun yanında bu dönemde bulantı, kusma gibi mide şikayetleri yaşayan anne adayları hiç kilo almayabilir hatta kilo kaybına uğrayabilirler. Hamileliğin ilk döneminde yaşanan bu sıkıntılar ve kilo kaybı yaşanması normal kabul edilir.
  • 2. Ve 3. Trimester: hamileliğin ikinci 3 ayı ikinci trimester, sonuncu 3 aylık dönemi de üçüncü trimester dönemidir. Artık anne adayları bu dönemde hamileliği daha belirgin bir şekilde hissetmeye başlar. Bu dönemlerde anne adayı daha fazla kilo alırlar. Bu dönemlerde haftada ortalama 0,3- 0,6 kg arasında kilo artışı yaşayabilirler. Gebeliğin son dönemlerinde kilo alımı önceki 3 aya göre biraz daha fazla olabilir.

Hamilelikte Alınan Kiloların Dağılımı:

Hamilelik dönemini sağlıklı bir şekilde tamamlayıp artık doğum zamanı gelen anne adayının vücudu değişikliğe uğramış öncesine göre kilo almış bir haldedir. Peki, geçirilen 9 aylık (yaklaşık 40 hafta) bu süreçte alınan kiloların vücuttaki dağılımı nasıl olmaktadır?

Bebeğin ağırlığı (yaklaşık olarak): 3, 3- 3, 7 kg
Meme Dokusunun Ağırlığı: 0, 9- 1,4 kg
Rahmin Ağırlığı: 0, 9- 2,4 kg
Plasentanın Ağırlığı: 0, 9- 1,4 kg
Yağ Dokusu: 2, 3- 4 kg
Amniyon Sıvısının Ağırlığı: 0, 9- 1, 4 kg
Kan Hacminin Ağırlığı: 1, 9 kg

Doğumdan sonra plasenta ve bebeğin ağırlığı kadarı doğumdan sonra vücutta olmadığından anne adayları hamilelik dönemi aldıkları kilonun 5- 6 kg kadarını genellikle doğumu takip eden ilk haftanın sonunda verirler. Geriye kalan kilolar da doğum sonrası sağlıklı beslenme programı ile dengeli ve düzenli beslenerek kısa süre de verilebilir. Yani hamilelikte alınan kilolar aslında kalıcı değildir. Ancak bu kiloları vermek için acele etmemek gerekir çünkü aynı zamanda beslenmeye de dikkat edilmesi gereken bir döneme daha girilmektedir. Emzirme döneminde süt üretimi için sağlıklı ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Bu yüzden sağlıklı ve dengeli beslenerek hamilelik dönemi alınan kiloların zamana yayılarak verilmesi önemlidir. Anne adayının hamilelik döneminde aldığı kilolar beden kitle indeksine uygunsa 6 ay içerisinde bu dönemde alınan kilolar rahatça verilebilir. Ayrıca doğum sonrası düzenli olarak her gün yarım saat yürüyüş yapmak kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.

Emzirmek de kalori yaktıran bir diğer unsurdur. Emzirmek anne adayının günlük ortalama 400- 500 kalori yakmasını sağlar. Bu kalori miktarı da yaklaşık bir saatlik tempolu yürüyüşte yakılan kaloriye eşittir.

Doğumun hemen ardından anne adaylarının diyet yapması kesinlikle önerilmemektedir. Diyet yerine sağlıklı ve dengeli olarak planlanmış bir beslenme programı uygulanmalıdır. Bunun yanında düzenli olarak yürüyüş yapmak, pilates yapmak da kilo verme konusunda destekleyici olacaktır.

Hamilelikte alınan kiloların verilmesi tamamen gebelik döneminde alınan kilonun miktarıyla alakalıdır. Eğer olması gerekenden çok daha fazla kilo almışsanız alınan kiloların verilmesi de daha uzun olacaktır. Ayrıca alınan bu kiloların 9 aylık bir sürede alındığı unutulmamalı kilo vermeye çalışırken aceleci davranılmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA