Hamilelikte Ödem Neden Olur Nasıl Atılır

hamilelikte ödem neden olur nasıl atılır
hamilelikte ödem neden olur nasıl atılır

Hamilelik döneminde anne adayında çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkar. Bunlardan biri de gebelikte görülen el ayak şişmesi ve ödem olarak adlandırılan sağlık sorunudur. Hamilelikte ödem neden olur ve hamilelikte ödem nasıl atılır sorularının merak edilen cevapları için yazımızı okumaya devam edin…

Hamilelikte Ödem Neden Olur

hamilelikte ödem neden olur
hamilelikte ödem neden olur

Hamilelikte ödem anne adayı için hayatı zorlaştıran ve zaman zaman hareket etme noktasında bile ciddi sıkıntılar yaratan biri sorundur.

Hemen belirtelim bir noktaya kadar el ve ayaklarda görülen şişilikler normal kabul edilir. Ancak çoğu zaman zararsız olan şişlikler hızlı ve aşırı miktarda ise farklı sorunların belirtisi olabilir. Bu nedenle aşırı şişkinlikler görülüyor ve uzun süren rahatsızlıklara yol açıyorsa mutlaka doktor kontrolünde olmayı ihmal etmeyin.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

Anne adayı gebelik döneminde normal hayatından daha çok su ihtiyacı duyar. Hem bebeğin sağlıklı gelişimi hem de anne adayının doğuma hazırlık sürecinde pelvik kaslarının gelişimi ve tabi ki genel vücut sağlığı için su ve sıvı alımı çok önemlidir.

Bazı anne adaylarında alınan bu fazla su miktarı vücut tarafından tutulur. Her anne adayında tutulan su miktarı değişmektedir. Aslında gebelik sürecinde anne adayının aldığı toplam kiloların büyük bir kısmının su tutulmasından kaynaklandığı söylenir.

Hamilelikte ödem neden olur sorunun cevabı olarak ilk önce anne adayının damarlarındaki kan hacminin artış göstermesini söyleyebiliriz. Gebelik döneminde anne adayının kan hacmi % 50 oranında artış gösterir. Genişleyen damarlar içinde su tutulması nedeniyle el, ayak, bileklerde ve yüz bölgesinde ödem adı verilen şişlikler görülür.

Hamilelikte ödem oluşmasına neden olan diğer faktörler şu şekilde sıralanabilir;

 • Hormonsal değişimler
 • Aşırı sıcak ortamda geçirilen hamilelik
 • Hamilelik döneminde hızlı kilo alımı
 • Gebelik öncesi fazla kiloda olma
 • Yetersiz beslenme
 • Uzun süre ayakta kalma
 • Aşırı ya da az tuz tüketimi
 • Çoğul gebelik

Hamilelikte Ödem Nasıl Atılır

hamilelikte ödem nasıl atılır
hamilelikte ödem nasıl atılır

Anne adaylarının yaklaşık olarak % 80’ inde görülen ödem sorunları hamilelik sürecini de olumsuz yönde etkiler. Anne adayının hareket olanağını sınırlayan bu sağlık sorunu dikkat edilmediğinde daha da dayanılmaz hale gelir. Bu nedenle hamilelikte ödem nasıl atılır sorusunun cevabını bilmek daha bir fazla önem arz eder.

Hamilelikte Ödem Atan Yiyecekler

Hamileliğin 2. Ve 3. Trimester döneminde artış gösteren ödem sorunu daha çok ayak ve ayak bileklerinde ortaya çıkar. Anne adaylarının ayak numaralarının büyüme sebebi de bu yüzdendir.

Anne adayı uzun süre ayakta kalmış, aşırı sıcaklar var ise ya da yoğun geçen günün sonunda iyice artış gösteren ödemin nasıl atılacağını ve nelere dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

İşte ödem nasıl atılır sorunun cevabı;

Tuz miktarına dikkat edin!

Hamilelikte ödem sorunun başlıca sebebinin anne adayının tükettiği tuz miktarı olduğu bilinir. Tuz miktarının gereğinden az ya da gereğinden çok fazla tüketmek ödem oluşumu adına ciddi sorunlar ortaya çıkarır. Evet az tuz tüketmek de çok tuz tüketmek kadar aynı etkide ödem sorunu yaratır. Bu nedenle günlük tuz tüketimine dikkat etmek buna uygun beslenmek çok önemlidir. Her anne adayı kendi bedenini iyi dinlemeli ve tuz oranını kendine göre ayarlamalıdır. Beslenme konusunda bilinçli olmalıdır.

Protein alımına dikkat!

Yapılan araştırmalar ödem sorunu yaşayan anne adaylarının günlük beslenmesinde protein alımına dikkat etmedği gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Protein açısından yetersiz beslenen anne adayı ödem sorunu ise mutlaka baş başa kalır. Bu sebeple günlük beslenme programınıza mutlaka protein desteği sağlayın. Etkili protein kaynakları olan et & et ürünleri ve süt & süt ürünlerini beslenmenize mutlaka dahil edin.

Hamilelikte Akıntı Neden Olur

Su egzersizleri önemli…

Hidroterapi olarak adlandırılan su içinde yapılan egzersizler gebelikte ödem sorunu ile mücadele ettiği ortaya çıkmıştır. Hidroterapi sayesinde vücuttaki fazla su tutulumunun önüne geçildiği ispatlanmıştır. Bu nedenle anne adayının ayaklarını sıcak su içinde bir süre bekletmesi, hareket ettirmesi, masaj yaptırması ödem atılması noktasında öneli etkiler yaratır.

Hamilelikte ödem atılması için yapılması gerekenler kısaca şu şekilde özetlenebilir;

 • Gün içinde en az 20 – 25 dakika yürüyüş yapın.
 • Mümkün olduğunca dinlenin. Ayakta uzun süre kalmayın.
 • Dinlenme halinde iken ayaklarınızı uzatarak dinlenmeye dikkat edin. Bacak bacak üstüne atmak ya da bağdaş kurmak gibi pozisyonlarda uzun süre kalmayın.
 • Fırsat buldukça ayaklarınızı havaya kaldırıp dinlenin.
 • Yatarken sol yanınıza yatarak dinlenmeye dikkat edin.
 • Günlük en az 10 bardak su için.
 • Günlük uygun miktarda tuz tüketin.
 • Rahat ve bol kıyafetler tercih edin. Kan dolaşımınız için bu önemli.
 • Rahat ve topuksuz ayakkabılar giyin.
 • Günlük hafif egzersizler yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA