Hamilelikte Şeker Neden Olur Belirtileri Nelerdir

98
hamilelikte şeker neden olur belirtileri nelerdir
hamilelikte şeker neden olur belirtileri nelerdir

Gebelik sürecinin kendine özel bazı sağlık sorunları gün yüzüne çıkardığını hepimiz biliyoruz… Öyle ki gebelikte ve hamilelikte ortaya çıkan mide yanması, baş ağrısı, kabızlık ya da gaz sancısı gibi olumsuzluklar hemen hemen her anne adayının gebeliğinin belli bir döneminde en çok şikâyetçi olduğu konular olduğu görülmektedir…

Gebelikte şeker ise hamilelik sürecinde anne adayının karşılaşabileceği, mutlaka takip edilmesi gereken ve doğum sonrası çoğunlukla geçici olan bir durumdur. Hamilelikte şeker hakkında bilmeniz gereken tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz…

Bu Yazının Konu Başlıkları

Hamilelikte Şeker Nedir

hamilelikte şeker nedir
hamilelikte şeker nedir

Öncelikle hamilelikte şeker nedir sorusunun tanımını yapacak olursak; gebe kalmadan önce diyabet tanısı konmamış ve gebeliği döneminde ortaya çıkan bu metabolik bozukluk durumu gebelik hamilelik diyabeti olarak tanımlanmaktadır. Dünya üzerinde yapılan araştırmalara göre anne adaylarında gebelik şekeri oldukça yüksek oranda görüldüğü ve takip edilmediğinde hem anne adayı hem de bebek için ciddi sağlık sorunları oluşturduğu tespit edilmiştir. Genel olarak gebeliğin 2. Ve 3. trimester dönemleri içerisinde ortaya çıkan gebelik diyabeti gebeliğin ilerleyen haftalarında da mutlaka takip edilmesi gereken bir durumdur.

Hamilelikte Şeker Neden Olur

hamilelikte şeker neden olur
hamilelikte şeker neden olur

Tıp biliminde “Gastasyonel Diyabet” olarak adlandırılan gebelik şekeri hamilelik döneminde ortaya çıkar. Gebelik sürecinde artan hormonların da etkisi ile kan şekerinde hem anne adayını hem de bebeği tehlikeye atacak önemli derecede değişimler meydana gelir.

Hafta Hafta Gebelik 

Hemen belirtmekte fayda var; tabii ki gebelik şekeri anne adaylarının hepsinde görülmez. Bu durumda hamilelik şekeri risk faktörü oluşturan durumlar ön plana çıkmaktadır. Gebelik şekeri risk faktörleri ise şu şekildedir;

 • Anne adayının gebelik sürecinde aşırı kilo alması
 • Anne adayının gebe kalmadan önce obezite kilo sınırında olması
 • Glikoz tolerans bozukluğu
 • Yaş faktörü (38 ve üstü yaşanan gebelikler)
 • Genetik faktörler
 • Açlık kan şekerinin düzeyi

Risk grubunda yer alan anne adaylarına gebeliği sürecinde şekeri yakın takip altında kontrol edilir. Ancak risk grubu içerisinde yer almayan her anne adayı ise oral glikoz tarama testi adı verilen gebelik şekeri teşhisi için gerekli olan testi yaptırmak zorundadır. oral glikoz tarama testi sonuçlarının açlık durumunda 92 mg/dl ve üzeri, tokluk durumunda ilk saat içinde 180 mg/dl ve ikinci saat içinde 150 mg/dl üzerinde pozitif değerler göstermesi durumunda gebelik diyabeti teşhisi konulmaktadır. Bu süreçten sonra doktorunuzun önereceği tedavi ve tavsiyeleri uygulayarak gebeliğin en sağlıklı şekilde geçirilmesi mümkündür.

Hamilelikte Şeker Belirtileri Nelerdir

hamilelikte şeker belirtileri nelerdir
hamilelikte şeker belirtileri nelerdir

Hamilelikte şeker belirtileri ilk etapta hemen fark edilmeyebilir. Anne adayı yaşadığı sıkıntıları gebeliğinin normal sürecine bağlayabilir. Bu nedenle hamilelikte şeker belirtilerinin birden çoğunu yaşıyor ve uzun sürüyorsa mutlaka doktorunuza görüşüp bilgi almanızı tavsiye ederiz…

Belli başlı gebelikte şeker belirtileri;

 • Halsizlik, yorgunluk
 • Aşırı su içme
 • Nedensiz kilo kaybı
 • İştah artışı
 • Normalden fazla yemek yenmesi
 • İdrara çıkış sıklığında artış

Gebelikte şeker belirtileri kesin net bir şekilde fark edilemeyeceği riski olduğu için özellikle tavsiye edilen 23. Ve 28. haftalar arasında gebelikte şeker ölçüm / tarama testinin yani glikoz yüklemesi olarak bilinen işlemin yapılmasıdır. Risk oranı yüksek çıkan anne adaylarının gebelikte şeker takibi hamileliğin ilk haftalarından itibaren dikkatli bir şekilde yapılarak süreç kontrol altına alınmaktadır.

Dış Gebelik Nedir 

Anne adayında şeker olup olmadığını belirlemek için yapılan teste “Glikoz yükleme testi” adı verilmektedir. Bunun için anne adayına doktor gözetiminde 50 gram glikoz içirilir ve yaklaşık olarak 1 saat bekletilir. Sürenin sonunda kandaki glikoz seviyesinin seviyesine bakılır. Beklenen seviyenin üzerinde olması halinde gebelikte şeker riskine karşı ikinci bir test daha yapılır. Bu sefer 75 gram ya da 100 gr (doktorun tercihine bağlı olarak değişebilir) glikoz yüklemesi ile 1 saat daha beklenir. İkinci test sonucunda da anne adayının kandaki glikoz seviyesi beklenenden fazla (150’dan fazla) çıkarsa anne adayına  gebelik diyabeti teşhisi konur ve takibe alınır.

Gebelikte Şeker Takibi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

gebelikte şeker takibi için yapılması gerekenler
gebelikte şeker takibi için yapılması gerekenler

Gebelikte şeker teşhisi konmuş anne adaylarının gün içinde en çok dikkat etmeleri gereken şey tabi ki beslenme düzenidir. Anne adayı günlük alması gereken enerjiyi çok iyi hesaplamalı ve hem bebeği için hem de kendi sağlığı için sağlıklı gıdalar ile beslenmeye dikkat etmelidir.

Gebelikte şeker teşhisi konan ve risk grubu içinde yer alan anne adayı 3 ana öğün ve 4 ara öğün olmak üzere toplam 7 öğünlük bir düzenleme ile günlük yemek düzenini ayarlamalıdır. Alınması çok önemli bir besin grubu olan karbonhidrat alımını ise öğünlere göre düzenlemelidir. Örneğin özellikle sabah kahvaltısında 45 gramdan fazla olmayacak şekilde günlük karbonhidrat alımını dengelemelidir.

Hamilelikte İshal

Anne adayının beslenme düzeninde özel bir program oluşturması ve uygulaması da gerekebilir. Gebelik şekeri görülen anne adayı aşırı kilolu ya da obez sınırında, kilo miktarı olması gerekenden fazla ise günlük alınması gereken karbonhidrat ve enerji miktarında kısıtlamaya gidilebilir. Bunun için gebelikte beslenme alanında uzmanlaşmış bir diyetisyen doktor ile görüşerek günlük yemek düzeninizi oluşturmanızı tavsiye ediyoruz.

Hamilelikte şeker görülen anne adayının günlük minimum alması gereken besin öğeleri miktarı şu şekildedir;

 • Demir: 18 mg
 • Folik asit: 0,5-1 mg
 • Kalsiyum: 1200 mg

Anne adayının günlük alması gereken enerjinin ise % 55’ini kompleks karbonhidratlar oluştururken, %30’unu yağlar ve %15’ini ise protein oluşturmaktadır.

Tabiî ki bu oranlar anne adayının yaş, kilo, boy, sosyal aktivite ve gebelik sürecinde aldığı kilo miktarına göre değişmekle birlikte genel bir bilgilendirmedir. Gebelikte şeker ile ilgili bilgilendirmeyi en doğru bir şekilde beslenme uzmanı doktora danışarak öğrenebilir ve bu süreci en sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA