Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları

hamilelikte sigaranın zararları

Hamilelikte sigara içmek hem bebeği hem de anne adayını etkilemektedir. Ancak günümüzde maalesef hamile olmasına rağmen sigara içmekten vazgeçemeyen “haftada bir kez içiyorum” gibi bahanelerle kendilerini kandırmaya devam eden anne adayları bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre sigara bağımlısı olan kadınların %50 ile %70’i hamilelikleri boyunca sigara kullanmaya devam ediyor. Anne ile bebek arasında kan alışverişini sağlayan göbek kordonu annenin almış olduğu sigara dumanındaki bütün zararlı maddeleri bebeğe geçiriyor.

Sigaranın içinde bulunan nikotin, karbonmonoksit ve diğer zehirli gazlar üst solunum yollarına, bronşlara ve kana karışıyor. Sigarada bulunan nikotinin kan damarlarını büzücü etkisi vardır ve rahime giden kan akımını azaltır ayrıca karbonmonoksit hücrelere zarar verir ve gelişme geriliğine neden olur.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik

Sigara kanın oksijen taşıma özelliğini de azaltır, dolayısıyla bu durum anne karnındaki oksijen miktarının azalmasına da neden olur. İşte hamileyken sigara içmenin zararları :  

 • Düşük doğum ağırlıklı bebek;  gebelik süresince sigara içen anne adaylarının bebekleri içmeyenlere göre daha düşük kiloda doğmaktadır.
 • Erken doğum riski oluşur.
 • Hipertansiyon riski oluşur; sigara içinde bulunan nikotinin damarları büzücü etkisi vardır ve bu hamilelerde tansiyon yükselmesine neden olur.
 • C vitamini kaybı yaşatır; lohusalık döneminde sütün içinde bulunan C vitamini seviyesini düşürür ve sütün besleyici etkisini azaltır.
 • Süt miktarının azalmasına neden olur.
 • Bebeğin anne karnında ani ölmesine neden olur.
 • Erken membran rüptürü görülmesine neden olur ; doğum sırasında açılması gereken su kesesinin, zamanından önce açılmasına neden olur. Bu da bebeğin tam gelişimini tamamlamadan doğum kanalına girmesine neden olur.
 • Dekolman plasenta; Normal doğum sırasında bebeğin doğumunun devamında plasenta ayrılır. Ancak dekolman plasenta esnasında yani plasentanın erken ayrılmasında bebek rahimdeyken plasenta zamansız bir ayrılma yaşar ve ciddi kan kayıplarına neden olur
 • Doğuştan gelen anomaliler görülür; hamileliğin özellikle ilk 3 ayında sigara içen hamile annelerin bebeklerinde doğuştan gelen anomali görülme riski artar. Bu anomalilerin başında yarık damak ve yarık dudak anomalisi gelmektedir.
 • Hamilelikleri boyunca sigara içen annelerin çocuklarının ilerleyen dönemlerde sigara tiryakisi olma durumunu da arttırdığı bilinmektedir.
 • Çocuklarda görme problemleri oluşabilir.
 • Lohusalık döneminde sigara içmek aslında direkt olarak süt kanalları nedeniyle alınan nikotinin bebeğe geçmesi demektir. Nikotin anne sütü akımını olumsuz etkiler.
 • Sigara içen annelerde bebek sütü emmeyi rededebilir, bu durumda sürekli ağlayan ve karnı tam doymayan bir bebek olur.

Hamilelikte Sigaranın Zararları

hamilelikte sigaranın zararları
hamilelikte sigaranın zararları

Sigara içmenin bebeğe olan zararlı etkilileri sadece bebeklik döneminde değil bebeğin uzun vadede gelişimini de olumsuz etkilemektedir. Anne karnında nikotin alan bebekte astım olma riski yüksektir ve buna bağlı olarak solunum problemleri yaşama sıklığı artar.

 • Hamileliği sırasında sigara içen annelerin çocuklarında uzun vadede öğrenme sorunları da çıkabilmektedir. Ayrıca davranış bozukluğu, hiperaktivite sendromları ve dikkat eksiklikliği de ortaya çıkabilir.
 • Hamilelikleri süresince sigara içen annelerin çocuklarında ilerleyen zamanlarda uzun vadede obeziteye yakalanma riski oluşmaktadır.

Çocuklar Sigara Dumanına Maruz Kalıyor

Sigara ve nikotinin bunca zararlı etkileri nedeniyle bebeklerin  ve çocukların yanında sigara içilmemesi gerekirken günümüzde her 4 çocuktan 3’ü pasif içici konumundadır. Özellikle günümüzde bir çok bilgilendirme yapılmasına karşın ebeveynlerin çocukları yanında sigara içme alışkanlığı devam etmektedir. Bu durumda çocuklar kendileri doğrudan sigara içmese bile soludukları havadan nikotin alabilmektedir.

Yapılan son araştırmalara göre ülkemizde çocukların %75’i pasif durumda sigara dumanı solumaktadır. Pasif içicilik çocuklarda solunum rahatsızlıklarına,öksürük, geniz akıntısı ve sinüzit gibi sorunlara neden olmaktadır.

Çocukların sigara dumanı soluması zatürre ve bronşite yakalanma riskini de arttırmaktadır. Pasif içicilik çocuklarda kulak enfeksiyonlarına yakalanma riskini de artırmaktadır.

Hamilelikte Sigara İçmek Bebeğe Zarar Verir Mi

hamilelikte sigara içmek bebeğe zarar verir mi
hamilelikte sigara içmek bebeğe zarar verir mi

Hamileliğinde sigara içen anne adayları erken doğum, düşük riski, düşük kiloda doğum gibi istenmeyen durumlarla karşılaşırken, bebeğe de pek çok zarar verebilmektedir. Hamileyken sigara içmek bebeğin gelişimini yavaşlatırken, özellikle hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde içilen sigara bebeğin zeka gelişimini de olumsuz yönde etkiler.

Bebeklerin akciğer ve solunum yollarının gelişmemesine neden olur. Tüm bu olumsuz etkileri nedeniyle hamile kalmadan önce sigara içen anne adaylarının gebeliklerini öğrendikleri andan itibaren sigara içme alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerekmektedir. Hamilelikte bebeğiniz için yapabileceğiniz en büyük fedakarlıklardan birisi de sigara içmeyi bırakmak ve sigara içilen ortamlardan uzak durmaktır.

Hamilelikte Sigarayı Bırakmanın Yolları

Eğer sigara içiyorsanız ve hamile kaldığınızı öğrendiyseniz bir an önce sigarayı bırakmalısınız. Aslında bu cümlenin bir sigara tiryakisi için zor olduğu bilinir. Ancak sizden bir parça olan bebeğinizin gelişimini ve daha sonraki yaşamını olumsuz yönde etkilememek için sigarayı bırakmalısınız.

Sigarayı azaltarak değil tümüyle bırakmanız bebeğiniz için çok önemlidir. Bu durum sizin iradeniz ile ilgilidir. Sigarayı bırakma kararı aldığınızda açık havada yürüyüşler yapabilir, bol su içebilirsiniz.

Hamilelik ve lohusalık dönemlerinde sigaradan vazgeçmek için geçici tedaviler olan elektronik sigara ve nikotin bantları kullanmamanız önerilir. Unutmamalısınız ki sigara içmekten vazgeçerek bebeğinize bir ömür sağlıklı bir yaşam sunmaya katkıda bulunmuş olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA