Hamilelikten Korunma ve Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir

kulak akıntısı neden olur,kulak akıntısı tedavisi
kulak akıntısı neden olur,kulak akıntısı tedavisi

Hamilelikten Korunma

Çiftler bazen çeşitli nedenlerden dolayı bebek düşünmeyebilir. Bunun için hamilelikten korunmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Çağımızda gebelikten korunma yolları çok çeşitlidir ve gelişen tıp sayesinde koruyuculuğu yüksek gebelikten korunma yöntemleri bulunmaktadır.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

Ancak bazen çiftler korunma yöntemleri konusunda belirsizlik yaşayabilmektedir. Bilimsel araştırmalara göre korumasız şekilde cinsel ilişki yaşanması durumunda hamile kalma oranı %90’dır.

Konumuza dönecek olursak hamilelikten korunmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre doğum kontrol yöntemleri konusunda kafa karışıklığı bulunmaktadır.

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir Mi

Doğum kontrol yöntemlerinin tam olarak bilinmemesi ve kafa karışıklığı gibi çeşitli nedenlerden dolayı ülkemizde yılda 550.000 istenmeyen hamilelik gerçekleşiyor. Bu gebeliklerin yaklaşık 285.000’i kürtajla sonuçlanmaktadır. Doğum kontrolü konusunda yeterince bilgi sahibi olmamak, istenmeyen gebeliklere ve bunun sonucunda kürtaj gibi  operasyonlara neden olabilmektedir.

Hamilelikten Korunma Yöntemleri

İstenmeyen gebeliklerin önüne geçilmesi için çeşitli doğum kontrol yöntemleri bulunmaktadır. Doğum kontrol yöntemleri arasında  hamilelik önleyici haplar, spiral, iğne, fitil gibi çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemleri ayrıntılı şekilde açıklayarak doğum kontrol yöntemi için hangisini tercih edebileceğiniz konusunda fikir edinebilirsiniz. Ancak uygulamaya geçmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanma; Hamile kalmak istemeyen kadın cinsel ilişki yaşamadan 1 ay önce düzenli olarak günde 1 adet doğum kontrol hapını kullanmalıdır. Yüksek hormon içeren doğum kontrol hapları düzenli olarak kullanılması gebelikten % 90 oranında korunma sağlamaktadır.

Doğum kontrol hapları içerdiği hormonlar yumurta oluşumunu engellemektedir. Doğum kontrol hapları rahim ağzı salgılarını kalınlaştırarak spermin rahme ulaşmasını da engeller. Doğum kontrol hapının koruyuculuk etkisinin devam etmesi için her gün içilmelidir. Yani cinsel ilişki olmasa da  hapı düzenli olarak kullanılması gerekir.

Spiral; Rahim içine yerleştirilen bir araç olan spiral esnek bir yapıdadır ve rahim içine hastane ortamında sağlık personeli tarafından takılmaktadır. Spiral yerleştirildikten sonra koruyuculuk etkisi başlar ve 10 yıl süreyle devam eder. Spiral erkeğin sperminin kadının tüplerine girmesini engeller. Spiral çıkarılabilir ve çıkarıldıktan sonra gebelik ihtimali yeniden oluşur. Doğum kontrol yöntemi olarak spiral taktırmak isteyen kadınlar uzman bir jinekoloğa başvurabilirler.

Tüp ligasyonu ile kadının tüplerinin bağlanması; Bir diğer gebelikten korunma yöntemlerinden birisi de kadının tüplerinin bağlanmasıdır. Bu yöntem geri dönüşü olmayan bir yöntemdir ve kalıcıdır.  En etkili gebelik önleyici yöntemlerden birisidir. Ancak geleceğe yönelik daha fazla çocuk düşünmeyen çiftler için uygundur. Bu yöntem için eş rızası gereklidir. Tüpler yumurtalık ve rahim arasında köprü görevi yapar tüplerin bağlanmasının gebeliği önlemesinden başka bir etkisi yoktur. Tekrar bebek sahibi olmak isteyen çiftler için ise uygun değildir.

İğneler; Kadınların kullandığı bir doğum kontrol yöntemidir.İğneler hormon içerir. Aylık ve 3 ayda bir vurulan gebelik önleyici iğneler şeklinde uygulanır. İğneler yapıldıktan sonra hormonlar kana karışır ve yumurtanın oluşmasını engeller. Doğum kontrol haplarının gösterdiği etki gibi rahim ağzında bulunan salgıları kalınlaştırır ve spermin rahme ulaşmasını engeller. Daha önce hiç hamilelik yaşamayan kadınlar da doğum kontrol iğnelerini kullanabilir. Ancak adet düzensizliği gibi yan etkiler yapabilir.

Aylık Uygulanan İğneler: Ayda bir düzenli olarak kalçadan vurulur. Östrojen ve progesteron hormonları içerir.

3 Aylık Uygulanan İğneler:Düzenli olarak 3 ayda bir kalçadan vurulur. Sadece progesteron hormonu içerir.

Cilt Altına Uygulanan İmplantlar; Kol derisinin altına yerleştirilir. 3 yıl boyunca progesteron hormonu salgılar ve gebeliği önler.

Diyafram Yerleştirilmesi: İnce plastik yapıdadır rahim ağzına yerleştirilir. Spermlerin rahme ulaşmasını engeller ve gebelik oluşmasını engeller.

Tablet ve Fitil: Erkek döl hücrelerini öldürme etkisi olan tabletlerdir. Cinsel ilişkiden önce kadının vajenine yerleştirilir. Bu tabletin içindeki maddeler spermleri öldürerek yumurtayı dölleyemez hale getirir ve gebeliği engeller.

Prezervatif: Erkeklerin kullandığı koruma yöntemlerinden birisidir. Penisle vajen arasındaki geçişe engel olarak spermlerin vajene ulaşmasını engeller. Prezervatifler en çok kullanılan korunma yöntemlerinden birisidir. Eczaneler büyük marketler ve sağlık ocakları ve aile planlama merkezlerinden rahatlıkla alınabilir.

Erkeğin kanallarının bağlanması; Kalıcı ve geri dönüşü olmayan korunma yöntemlerinden birisidir. Kanallar erkeğin testisleri ve meni kesesi arasında bağlantı görevi görürler kanallar bağlandığı zaman boşalan sıvıda spermler bulunmaz. Kısa süren bir operasyonel işlem sonrasında kanallar bağlanır. Kanalların bağlanması erkeğin sertleşme, boşalma, meni miktarı ve cinsel istek gibi durumları etkilemez.

Hamile Kalmamak için Ne Yapılmalı

Hamile kalmamak için uygulanan yöntemlerden birisi de erkeğin geri çekilmesidir. Ancak geri çekme asla bir doğum kontrol yöntemi değildir. Başka bir korunma yöntemi uygulamayan çiftler erkeğin boşalma öncesinde penisi vajinadan dışarı çıkararak aldığı önlemdir. Bu şekilde erkek vajina içine değil dışarı boşalmış olur. Ancak bu yöntem gebelikten koruma yöntemi değildir. Her zaman risk vardır ve beklenmedik gebeliklerin büyük çoğunluğu bu yöntem nedeniyle oluşmaktadır.

Geri çekme yönteminde kontrol tamamen erkektedir. Bu yöntemin başarılı olmamasının nedeni boşalma öncesi peniste sperm bulunabilme durumudur. Yani boşalmadan önce gelen sıvı spermli olabilir bu yüzden hamilelik oluşma riski oldukça fazladır. Geri çekme yönteminin tam koruma sağlamamasının nedeni ilişki sırasında da erkekten gelen sıvının içinde sperm hücrelerinin olabilmesidir. Geri çekilme halk arasında dışarı boşalma ya da doğal yöntem olarak ifade edilmektedir.

Hamilelikten Takvim Yöntemi ile Korunma

Kadının olası yumurtlama döngüsünden sonra 1 hafta ilişkiye girmemek ya da prezervatif gibi önlemlerle ilişkiye girmektir. Takvim yönteminde kadının olası yumurtlama yani adet tarihinin tam olarak bilmesi önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA