Haşimato Hastalığı Nedir, Haşimatonun Tedavisi ve Nedenleri

haşimato hastalığı nedir, nedenleri, tedavisi
haşimato hastalığı nedir, nedenleri, tedavisi

Haşimato Hastalığı Nedir

Son yıllarda sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan birisi de haşimato hastalığı. Tiroid hücrelerine karşı vücut antikor üretir ve tiroid hormonunun tiroid üretmesini engeller ve bu durumda bazı rahatsızlıklar ortaya çıkar. Haşimato hastalığı otoimmüm olarak da bilinir. Sağlıklı bir bağışıklık sisteminde tiroid üretimine ihtiyaç vardır. Fakat vücutta bulunan antikorlar tiroid bezine zarar vererek tiroid üretimini engeller. Bağışıklık sistemi için önemli bir yeri bulunan tiroid üretiminin de zarar görmesi çeşitli rahatsızlıklara yol açar.

Aslında vücutta bulunan antikorlar  bağışıklık sistemine zarar veren virüs ve bakterilere karşı koruyuculuk görevi görür, fakat bağışıklık sistemi tarafından farklı ya da hatalı üretilen antikorlar tiroid hormonuna karşı saldırıya geçebilir. Tiroid hormonuna zarar veren bu antikorlara oto antikor ismi verilmektedir. Tiroid hormonunu virüs olarak algılayarak bu hormonu tahrip ederek zarar vermeye başlarlar. Giderek zarar gören tiroid hücresi tiroid hormonu üretemez duruma gelir ve kanda bulunan tiroid hormonu azalmaya TSH düzeyi ise yükselmeye başlar.

Çok sinsi bir şekilde ilerleyen haşimato hastalığı belirtilerini de çok geç gösterir. Çoğu kişi haşimato olduğunu çok geç öğrenir.

Haşimato Belirtileri Nelerdir

  • Kişinin kendini sürekli yorgun hissetmesi en sık görülen haşimato belirtileri arasındadır.
  • Kas ağrıları ve kaslarda güçsüzlük haşimato belirtisi olabilir.
  • Ağrılı adet görme ve adetlerde düzensizlik
  • Ses kısıklığı da bir haşimato belirtisi olabilir.
  • Guatr şişmesi; Haşimato hastalığının görülen belirtilerinden birisi de guatrdır. Tiroid bezlerinin şişmesi guatra neden olur.Tiroid bezinin bulunduğu boyun bölgesinde şişmeler görülebilir.
  • Kilo almada ya da kilo vermede zorlanma olabilir.
  • Haşimatonun bir başkası belirtisi de saç dökülmesi şeklinde görülebilir.
  • Depresyon durumları da haşimato belirtileri arasında yer alabilir.

Haşimato hastalığının genel belirtileri bu şekildedir. Ancak bu belirtilere bakılarak kesin teşhis koymak doğru olmaz. Haşimatonun kesin tanısı için kan tahlili yapılması gerekir.

Haşimato Nedenleri

haşimato nedenleri
haşimato nedenleri

Tiroid bezleri ile doğrudan ilgili olan haşimato hastalığının farklı nedenleri vardır. Virüs ve bakterilere karşı savaşan antikorların tiroidlere de aynı şekilde saldırması bağışıklık sistemini etkiler. Ancak antikorların tiroid bezlerine neden bu şekilde saldırıya geçtiğini henüz tam olarak bilinmemektedir.

Genetik Faktörler; Haşimato hastalığının nedenleri arasında genetik faktörler de bulunur. Otoimmüm hastalıkları genetik yapıdan etkilenerek nesilden nesile geçebilir.

Virüs ve bekteriler; Virüsler ya da bakteriler antikor salınımını tetikleyen faktörlerdir. Vücuda giren bir virüs ile savaşan antikor aynı zamanda bağışıklık sistemine de zarar verebilir.

İyot tüketimi; İyot içeren ürünlerin aşırı tüketimi haşimato hastalığını tetikler.

Hamilelik; Hamilelik ile birlikte vücudun hormon seviyeleri de değişir. Artan tiroid hormonu seviyesi haşimato hastalığını tetikleyen en önemli nedenler arasındadır.

Haşimatonun Tedavisi

haşimato hastalığı tedavisi
haşimato hastalığı tedavisi

Haşimato hastalığı kandaki tiroid seviyesini düşürür ve vücut için önemli olan tiroid üretilemez hale gelir. Doktor kontrolü ile vücuda sentetik  hormon takviyeleri yapılabilir.Sentetik hormon tedavisi ağızdan alınan ilaç tedavisi ile yapılır.

Sentetik hormon tedavisi ile yorgunluk ve halsizlikler azalır. Haşimatonun etkisi ile yükselen kolesterol seviyesi düşer ve hasta eğer kilo aldıysa kilo vermeye başlar. Sentetik hormon alımının doz miktarı zamanla değişebilir. TSH hormonu seviyeleri kontrol edilerek ilaç alımı dengeli şekilde ayarlanmalıdır. Çünkü fazla sentetik hormon alımı kemik ve kalp sağlığını olumsuz etkiler. Sentetik hormonu alacak olan hasta koroner atardamar ve hipotiroid hastası ise ilaç alımı düşük dozda başlanır ve aşamalı olarak doz miktarı arttırılır. Sentetik hormon alımına kalp aşamalı olarak uyum sağlamaktadır.

Haşimato tedavisi ömür boyu sürer. Tiroid seviyesinin dengede tutulması için alınan ilaçların düzenli olarak yaşam boyu kullanılması gerekir.

Sentetik hormon alımı tedavisi gören kişiler yediklerine de çok dikkat etmelidir. İçilen farklı bir ilaç, bazı besin ya da içecekler tiroid hormonu emilimini engelleyebilir.

Demir içerikli ilaçlar, bazı ülser hapları, kalsiyum destekli ilaçlar kullanılması durumunda  sentetik hormon tedavisi görmeden önce bu ilaçların kullanımı hakkında doktora bilgi verilmelidir.

Haşimato Tedavi Edilmezse Ne Olur

Haşimato hastalığı teşhisi koyulan bir hasta vakit kaybetmeden tedaviye başlamalıdır. Tedavilerin büyük çoğunluğu olumlu cevap vermektedir.  Ancak haşimato hastalığı tedavi edilmezse tiroid bölgesinde nodül oluşurak tiroid büyümesi oluşabilir. Oluşan bu nodüller kötü huylu tümörlere dönülerek kansere neden olabilir. Haşimato tedavi edilmediğinde ilerleyen döneminde kolesterolde yükselme, kalp ve damar hastalıkları görülebilir.

Kalsiyum metabolizmasını da etkileyen haşimato kemik kayıplarına neden olarak kemik erimesine neden olabilir. Haşimatonun neden olduğu sorunlardan biri olan kilo alma hastalık tedavi edilmezse hızla artar aşırı kiloya bağlı olarak eklem rahatsızlıkları görülebilir. Kısırlık, depresyon,doğuştan engeli olan bebek doğurma ve depresyon gibi önemli hastalıklara neden olduğu için haşimato hastalığının tedavi edilmesi büyük önem taşır.

Tiroid Hormonu Nedir Yüksekliği Belirtileri Tedavisi
Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir Ameliyatı Tedavisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA