Haşlanmış Yumurta Nasıl Yapılır

haşlanmış yumurta nasıl yapılır
haşlanmış yumurta nasıl yapılır

Suda haşlanmış yumurta yapmak kolay gibi gözükse de dikkat edilmesi gereken bazı hususları bilmek lazım… Çok basit gibi gözükse de yumurta haşlarken çatlar, kırılır ve dışarı fışkırır… İşte tam da bu sebepten dolayı haşlanırken çatlayan, kırılan ve dağılan yumurtalar olsun istemiyorsanız vereceğimiz tüyolara dikkat etmenizi tavsiye ederiz… Ayrıca rafadan yumurta nasıl yapılır, kayısı yumurta nasıl yapılır, katı yumurta nasıl yapılır ve yumurta en kolay nasıl soyulur diye merak ediyorsanız işte buyurun başlıyoruz…

Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır

rafadan yumurta nasıl yapılır
rafadan yumurta nasıl yapılır

Rafadan yumurta yumurta akının hafif piştiği sarısının ise akışkan kıvamda olduğu bir yumurta çeşididir. Yumurtayı ocağa koyduktan yaklaşık 4 dakika sonra rafadan yumurtanızı hazır olmuş demektir.

Kayısı Yumurta Nasıl Yapılır

kayısı yumurta nasıl yapılır
kayısı yumurta nasıl yapılır

Kayısı yumurta ise rafadan yumurta kadar akışkan olmayan ancak katı yumurta kadar da sert olmayan orta yumuşaklıkta bir yumurta çeşididir. Kayısı kıvamlı yumurta sevenler için pişirme süresi 5 – 6 dakikadır. Kayısı kıvam sevenler yaklaşık olarak 6 dakika sonra ocağın altını kapatıp yumurtalarının pişmeye devam etmemesi için soğuk içine almalıdırlar. Aksi halde sıcak suyun içinde durdukça katılaşır.

Katı Yumurta Nasıl Yapılır

katı yumurta nasıl yapılır
katı yumurta nasıl yapılır

Katı yumurta sevenler için pişirme süresi 7 ila 10 dakika arasında değişmektedir. örneğin çok katı olsun istiyorsanız 10 dakika, katı ama biraz da kayısı kıvamına yakın olsun istiyorsanız 7 dakika kaynatmanızı tavsiye ediyoruz.

Poşe Yumurta Nedir Nasıl Hazırlanır

Haşlanmış Yumurta

Yumurtanın haşlarken çatlamaması için yapılması gerekenler;

  • Yumurtanın yuvarlak ucunu bir iğne yardımı ile incecik delin. Bunu yaparken kısa ama net bir darbe ile yapmaya özen gösterin ki yumurta kırılmasın. Bu yöntem ile göreceksiniz ki yumurtalarınızda herhangi bir dağılma olmayacak…
  • Haşlanırken yumurtaların çatlama ya da parçalanma gibi istenmeyen durumlar ile karşılaşmaması için haşlama suyuna 1 çay kaşığı tuz ya da sirke atın.
  • Yumurtayı çatlatmadan kaynatmak için bir diğer yöntem ise kabın içine ters çevrilmiş bir tabak kapatmaktır. Daha sonra suyu ve yumurtaları içine koyup kaynattığınızda göreceksiniz yumurtalar kırılmayacak ve çatlamayacaktır.
  • Bazen yumurtalar aldığımızda kabuklarının üzerinde hafif çatlaklar görürüz. İşte tam da bu yumurtaları suda haşlamak için harika bir tüyomuz var. Çatlak olan yumurta bölgesine ortadan ikiye kesilmiş 1 diş sarımsağı sürün. Sirkeli ve tuzlu suda normal bir şekilde haşlamaya başlayın. Yumurtanız hiçbir şekilde dağılmadan pişecektir.
  • Ayrıca yumurtayı çatlatmadan kaynatmak için önerilen bir diğer yöntem ise haşlama suyunun içine birkaç tane kürdan ya da kibrit çöpü atmaktır.

Yumurta İle İlgili Pratik Bilgiler

Yumurtanın kabuğunu rahat soymak için;

  • Haşlama suyuna tuz ya da sirke attıktan sonra pişen yumurtanızı kaynar su içinden aldıktan sonra hemen soğuk su dolu kabın içinde bir süre bekletin. Soğuk su etkisi ile yumurtanın kabukları çok daha rahat soyulduğunu göreceksiniz.

Bıldırcın Yumurtası Faydaları Nelerdir Kilo Aldırır Mı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA