Havlıcan Nedir Havlıcanın Faydaları Nelerdir

78
havlıcan nedir havlıcanın faydaları nelerdir
havlıcan nedir havlıcanın faydaları nelerdir

Havlıcan Nedir

İlk defa duyan için ismi her ne kadar patlıcana benzese de aslında patlıcan ile ilgisi olmayan bir bitkidir havlıcan. Ana vatanı Güney Asya olan bu bitkinin çok önemli faydaları da olmaktadır. Havlıcanın faydaları nelerdir, havlıcan çayı nasıl demlenir açıklamadan önce havlıcan nedir gelin hep birlikte bu bitkiyi çok daha yakından tanıyalım.

havlıcan otu bitkisi
havlıcan otu bitkisi

Zencefilgillerden gelen bir kök bitkisi olan havlıcan, kokulu çiçekleri olan, otsu ve tropikal bir bitki türüdür. Çin zencefili olarak da bilinen havlıcan tropikal ülkelerde baharat ve çay olarak tüketilir. 130 cm’ye kadar uzayan bir bitki olan havlıcan ağacından elde edilir. Yaprakları 30 cm’ye kadar uzayan şeritler halinde havlıcan yeşil yapraklıdır ve hoş bir kokusu vardır. Genel olarak ilaç yapımında, sindirim rahatsızlıklarında kullanılan havlıcan, ülkemizde de son yıllarda revaçta olan bitkiler arasındadır.

Havlıcan Faydaları Nelerdir

havlıcanın faydaları nelerdir
havlıcanın faydaları nelerdir

Orta Asya mutfağından gelen havlıcanın sağlık için de pek çok faydası bulunmaktadır. Havlıcanın faydalarını açıklamak gerekirse bunlardan bazıları şöyledir;

Romatizma Ağrıları; Havlıcanda bulunan zengin özler romatizma ağrılarını hafifletir. Bal ile karıştırılıp içilen havlıcan kısa sürede romatizma ağrılarının dinmesini sağlayacaktır.

İdrar Kaçırma; Havlıcanın bilinen bir diğer faydası ise  idrar kaçırmalarına yöneliktir. 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılan havlıcan idrar kaçırmayı önemli ölçüde azaltır. İdrar yollarında enfeksiyon kapması sonucunda idrar yaparken yanma oluşur. Havlıcan bitkisi idrar yaparken yanmayı da azaltır.

Enerji Verir; Isırgan otu, keten tohumu ve havlıcan bitkisi ile karıştırılıp macun kıvamına getirilip yenilmesi kısa sürede vücuda enerji verir. Kuvvet macunu etkisi yaratan havlıcan bitkisi karışımı cinsel performansı da arttırır.

Balgam Söktürücü; Ihlamur ile kaynatıldığında iyi bir balgam söktürücü olan havlıcan bitkisi, kış aylarında oluşabilen balgamın boğazdan kolayca atılmasına yardımcı olur.

Mide Yanması; Mide ekşimesi ve mide yanması bazen yediğimiz bir yemekten olabilir ya da mide asidinin fazlalığı sonucu oluşabilir. Havlıcan bitkisi mide yanmalarının azalmasına yardımcı olur. Havlıcan bitkisi 2 bardak suda kaynatılır ve süzüldükten sonra içilir. Mide yanmasını azalttığı gibi şişkinlik ve hazımsızlık gibi mide sorunlarının da geçmesine yardımcı olur.

Havlıcanın Diğer Faydaları

  • Havlıcan öksürüğe ve göğüs hastalıklarının geçmesine yardımcı olur.
  • Sinir sistemini güçlendirici etkisi vardır.
  • Ağız kenarında oluşan yara ya da uçuğun geçmesini sağlar.
  • Bağışıklığı güçlendirir, zekâyı kuvvetlendirir.
  • Ağız kokusunu giderir.
  • Mantar hastalıklarının geçmesini sağlar.

Havlıcan Çayı Nasıl Demlenir

Havlıcan toz halinde tüketildiği gibi, çayı da yapılmaktadır. Yarım parça havlıcan 2 bardak sıcak suyun içine eklenir ve demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra süzülür ve havlıcan çayı içmeye hazırdır.

Havlıcan Zararları

Havlıcanın bilinen bir zararı yoktur. Ancak havlıcanı tüketmesi riskli olan kişiler vardır. Hamileler ve emziren annelerin havlıcan bitkisi tüketmesi önerilmez. Ayrıca kronik ilaç kullanan kişilerin de havlıcan tüketmeden önce doktora başvurmalarında yarar vardır.

 

Zencefilin Faydaları Zencefil Çayı Nasıl Yapılır
Kudret Narı Faydaları Nasıl Kullanılır Kudret Narı Macunu
Aloe Vera Jel Nedir Aloe Vera Bitkisi Faydaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA