Havuç Kaç Kalori?

havuç kaç kalori
havuç kaç kalori

Havuç Kalori

Bildiğiniz üzere havuç; betokaroten başta olmak üzere pek çok vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin bir sebzedir. Özellikle göz sağlığı başta olmak üzere cilt ve pek çok yönden de iyileştirici etkilere sahiptir.

Kilo kontrolü yapanların da öğünlerinde sık sık yer verdiği bu besleyici sebzenin kalori değerlerini sizler için araştırdık.

1 tane havuç kaç kalori, 1 orta boy havuç kaç kalori, 1 adet haşlanmış havuç kaç kalori, havuç suyu kaç kalori, 1 porsiyon havuç kaç kalori, diyette kaç tane havuç yemeli, günde kaç tane havuç yemeliyiz gibi son günlerde havuç kalorisi hakkında çok merak edilen soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz…

Hazırsanız hemen başlayalım : )

1 tane havuç kaç kalori?

1 tane havuç kalori olarak hesaplandığında yaklaşık olarak 20 kcal olduğu görülmektedir. 1 tane havuçta 0.13 gr yağ, 0.50 gr protein ve 4.78 gr karbonhidrat bulunur.

1 orta boy havuç kaç kalori?

1 orta boy havuç kalorisi yaklaşık olarak 25 kcal’dir. 1 orta boy havuçta 0.15 gr yağ, 0.58 gr protein ve 5.85 gr karbonhidrat bulunur.

1 adet haşlanmış havuç kaç kalori?

haşlanmış havuç kaç kalori
haşlanmış havuç kaç kalori

11 cm – 14 cm uzunluğunda 1 adet küçük boy haşlanmış havuç kalori olarak hesaplandığında yaklaşık olarak 26 kcal’dir. 1 adet küçük boy haşlanmış havuç içerisinde 1.18 gr yağ, 0.35 gr protein ve 3.85 gr karbonhidrat bulunur.

15 cm – 18 cm uzunluğunda 1 adet orta boy haşlanmış havuç kalori olarak hesaplandığında da yaklaşık olarak 32 kcal olduğu görülmektedir. 1 adet orta boy haşlanmış havuç içerisinde 1.48 gr yağ, 0.45 gr protein ve 4.65 gr karbonhidrat vardır.

19 cm – 22 cm uzunluğunda 1 adet büyük boy haşlanmış havuç kalori olarak hesaplandığında ise yaklaşık olarak 38 kcal olduğu görülmektedir. 1 adet büyük boy haşlanmış havuç içerisinde 1.70 gr yağ, 0.5 gr protein ve 5.45 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

1 porsiyon havuç kaç kalori?

1 porsiyon havuç kalorisi ise ortalama olarak 30 kcal’dir. 1 porsiyon havuç içerisnde 0.18 gr yağ, 0.68 gr protein ve 6.85 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

100 gr havuç kaç kalori?

100 gr havuç kalorisine baktığımızda ortalama olarak 40 kcal olduğunu görüyoruz. 100 gr havuç içerisinde 0.25 gr yağ, 0.95 gr protein ve 9.59 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

1 kilo havuç kaç kalori?

1 kg havuç kalorisi ise yaklaşık olarak 412 kcal olarak hesaplanmaktadır. 1 kg havuç içerisinde 2.5 gr yağ, 9.5 gr protein ve 95.9 gr karbonhidrat vardır.

Havuç suyu kaç kalori?

havuç suyu kaç kalori
havuç suyu kaç kalori

100 ml havuç suyu kalorisi yaklaşık olarak 42 kcal’dir. 100 ml havuç suyunda 0.15 gr yağ, 0.95 gr protein ve 9.30 gr karbonhidrat bulunur.

Diyette kaç tane havuç yemeli?

diyette havuç yenir mi
diyette havuç yenir mi

Havuç ile ilgili merak edilen bir diğer soru da diyette havuç yenir mi? Halk arasında doğru bilinen pek çok bilgi gibi diyette havuç yenmez bilgisi de oldukça yanlış bir algıdır. Öyle ki A vitamini yönünden yüksek besleyicilik özelliğine sahip olan havuç diyet menülerinde sık sık yer almalıdır. Yeşil salata içine rendeleyebileceğiniz gibi yoğurtlu havuç salatası olarak da diyet esnasında havucu dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Orta boy bir havucun yaklaşık 35 – 40 kcal olduğunu düşünürsek ara öğünlerde 2 tane orta boy havucu rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Günde kaç tane havuç yemeliyiz?

Her sağlıklı sebze ve meyveyi günlük düzenli olarak tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus günlük tüketim miktarına dikkat etmektir. Pek çok uzman doktora göre günde 2 – 3 tane havuç tüketmek kalp sorunlarını en aza indirirken, içeriğindeki yüksek A vitamini ve antioksidan özelliği ile kansere karşı da bağışıklık sisteminizi güçlendirmektedir. Havucun günlük tüketimi ya da gün aşırı tüketimi söz konusu ise günde 2 – 3 tane havucu gönül rahatlığıyla tüketebileceğinizi belirtelim. Ancak aşırı miktarda tüketmek ciddi yan etkilere sebep olabileceğini de hatırlatmak isteriz. En sağlıklı beslenme şeklinin ölçülü beslenme olduğunu unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA