Havuç Yağının Faydaları, Havuç Yağı Nasıl Kullanılır

havuç yağının faydaları, nasıl kullanılır
havuç yağının faydaları, nasıl kullanılır

Havuç Yağı Nedir

En faydalı sebzelerden olan havuçtan elde edilen havuç yağı içerdiği faydalı vitamin ve mineraller ile özellikle cilt bakımı için pek çok fayda sağlayan yağların başında gelmektedir. Havuç yağı kullanım alanı geniş bir yağdır ve tek başına kullanılabileceği gibi farklı yağlarla kullanılarak da etkisi arttırılabilen bir yağdır. Havuç özünden yapılan havuç yağı içerisinde sağlık için faydalı vitaminleri barındırır. A,B1, B16 vitaminleri içeren havuç yağı saç bakımından cilt bakımına kadar pek çok bakım alanında kullanılır. Havucun kurutulan tohumlarının su buharı damıtımı ile elde edilen havuç yağı özellikle kuru ciltlere ve güneş ışınlarından korunmak için çok etkilidir. Havuç yağı organik marketlerde ya da aktarlarda satılır. Havuç yağı alırken dikkat edilmesi gereken nokta havuç yağının organik olmasıdır ve kimyasal katkı maddesi içermemesidir.

Havuç Yağının Faydaları


Cilt Sağlığını Koruyucudur; Havuç özünden elde edilen havuç yağı en doğal cilt bakım ürünlerinden birisidir. Havuç yağı cilt maskesi olarak kullanılır ve cilde ihtiyacı olan nemi kazandıran havuç yağı içerdiği rejeneratif etkisi ile ciltte koruyuculuk gösterir. Cilde ihtiyacı olan nemi kazandırdığı için daha canlı ve pürüzsüz bir cildin oluşmasına zemin hazırlar.

Deri Yüzeyinde Koruyuculuk Sağlar; Havuç yağı doğal nemlendirici olduğu için ciltte kuruluk ve çatlamaya karşı koruyuculuk sağlar. Nemsiz kalan cilt bir süre sonra kuruyarak çatlar ve sertleşir. Derinin kurumaması ve çatlamaması için nemsiz kalmaması gerekir. Havuç yağı içerdiği nem özleri sayesinde deri üzerinde koruyuculuk etkisi gösterir ve cildi korur. Havuç yağı cildi güneşin zararlı ışınlarından (UV) korur. Anti-aging etkisi ile yaşlanma etkilerine karşı savaşır.

Saçları Güçlendirir; Havuç yağında bulunan Beta karoten ve E vitamini saç telleri ve saç diplerini daha sağlıklı hale gelmesini sağlar. Havuç yağının düzenli olarak saçlarda kullanımı saç diplerini daha sağlıklı hale getirirken saç tellerinin de daha güçlü ve kalın olmasını sağlar.

Göz Sağlığına İyi Gelir; Göz sağlığına iyi gelen vitaminlerin başında A vitamini gelir. Havuç yağında bulunan A vitamini gözleri ve göz çevresini korur ve bakım yapar. Işığa karşı duyarlılık, göz yorgunluğu ve gece körlüğü gibi rahatsızlıkların azalmasını sağlar. Göz kapakları yorgunluğu ve kuruluğunun azalmasına yardımcı olan havuç yağı göz kenarlarında oluşan kırışıkların bakımı içinde oldukça faydalıdır.

Havuç Yağı Doğal Bronzlaştırıcıdır; Havuç yağı içinde bulunan beta karoten ile cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur. Ayrıca içerdiği enzimler ile ciltte bronzlaşmayı kolaylaştırır. Kakao yağı, ceviz yağı ve badem yağı ile karıştırılarak havuç yağının bronzlaştırıcı etkisi daha da artar.

Solunum Yollarına İyi Gelir; Havuç yağı, kulak, burun ve boğaz bölgesinde oluşan üst solunum yolları enfeksiyonlarının geçmesine etkilidir. Mevsim geçişlerinde sıkça görülen; nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları rahatsızlıklarının kısa sürede geçmesine yardımcı olan havuç yağı ayrıca cilt üzerinde meydana gelen kızarıklıkların ve tahrişlerin de kısa sürede geçmesini sağlar.

Havuç Yağının Diğer Faydaları; 

  • Havuç yağı bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi vardır.
  • Kas ağrılarının hafiflemesini sağlar.
  • Gut hastalığına iyi gelir.
  • İdrar söktürücüdür.
  • Adet düzenleyicidir.
  • Karaciğer hastalıklarından etkilenen safranın daha düzenli çalışmasını sağlar.
  • Hıçkırık gibi rahatsız edici durumların geçmesini sağlar.
  • Eklem ağrıların iyi gelir. Romatizma üzerinde olumlu etkisi vardır.

Havuç Yağı Nasıl Kullanılır

Havuç yağının farklı uygulanış yöntemleri vardır. Bazen tek başına bazen de farklı yağlarla karıştırılarak kullanılır. Havuç yağı yapısından dolayı tek başına cilde sürüldüğünde emilmeyebilir bu nedenle kullanırken farklı yağlarla karıştırılıp sürülebilir.

Havuç Yağının Ciltte Kullanılması; Havuç yağı cilde haricen uygulanır. Dilerseniz cilde damlatarak yaydırılır ya da pamuk üzerine birkaç damla dökülerek cilde sürülür. Havuç yağı cilde uygulanırken etkisini arttırmak için farklı yağlarla karıştırılarak da uygulanabilir. Örneğin; Badem yağı ve havuç yağı karıştırılarak cilde uygulandığında cilde nem verme etkisi artacaktır.

Cilt bakımı dışında havuç yağının kullanıldığı bir diğer uygulama da saçlar içindir. Saç bakımında kullanılan havuç yağı saçların daha canlı ve parlak olmasını sağlar.

Havuç Yağının Saç Bakımında Kullanılması; Eğer kuru ve cansız saç tellerine sahipseniz havuç yağından 4 ya da 5 damla kullandığımız şampuana ekleyin ve saçlarınızı yıkayın. Düzenli olarak kullanımda saçların daha canlı ve güçlü olduğunu fark edeceksiniz.

Havuç yağının saç bakımında kullanılacak yöntemlerinden birisi de yağlı saçlar için. 1 adet orta boy havuç rendelendikten sonra yarım çay bardağı kadar zeytinyağı üzerine eklenir ve karıştırılır. Daha sonra elde edilen karışım çok kısık ateşte ısıtılır ve içerisine 1 tatlı kaşığı kaymak eklenir. Elde edilen karışım saç diplerine masaj yapılarak sürülür  ve 30 dakika beklenir. Daha sonra saçlar ılık su ile durulanır. Ardından şampuan ile yıkanabilir.Bu işlem haftada 1 kere düzenli olarak yapıldığında saçlarda gözle görülür bir iyileşme olacaktır.

Havuç Yağının Zararları

Havuç yağı alerjik bünyelerde ya da aşırı kullanımında bazı zararlara neden olabilir. Hassas ciltlerde deri döküntülerine ve kızarıklığa neden olabilir.

Hamileler ve bebeğini emziren annelerin havuç yağı tüketmesi önerilmez.

Astım ve epilepsi hastaları havuç yağı kullanmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA