Havucun Faydaları Nelerdir, Kalorisi

havucun faydaları nelerdir, kalorisi
havucun faydaları nelerdir, kalorisi

Havucun Faydaları Nelerdir

Güçlü vitamin ve mineral deposu olan havucun faydaları arasında beta karoten ve antioksidan zengini olması gelir. Vücudumuza zarar veren serbest radikallerle mücadele eden havuç, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp hastalıkları riskini de azaltır. Düşük kalorili bir besin olan havuç, kanserden korur ve göz hastalıkları riskini azaltır. Havucun detaylı olarak faydalarını aktarmadan önce havuç nedir kısaca değinelim.

Asya kıtasından dünyaya yayılan havuç, günümüzde pek çok ülkede rahatça yetiştirilen bir besindir. A,B,C, K vitamini zengini olan havuç ayrıca yüksek oranda A vitamini içerir. Kalsiyum, potasyum ve demir mineralleri içeren havuç, doğal olarak tatlı isteğini azaltan oldukça faydalı bir besindir.

Havucun Faydaları

havucun faydaları nelerdir
havucun faydaları nelerdir

Havuun beta karoten zengini olması, kanser hastalıklarından koruyucu etken taşımasına neden olur. Yüksek miktarda A vitamini içermesi başta göz hastalıkları olmak üzere, cilt sağlığı ve bağırsak sağlığını koruyucu etki göstermesini sağlar. Havucun sağlık için faydaları nelerdir;

Kalp Hastalıklarından Korur; Beta karoten içermesi ile vücutta serbest radikallerle mücadele eden havuç, kalp sağlığını da korur. Yağ içermemesi, damarlardaki kanın temizlenmesine yardımcı olması; kap hastalıkları riskini azaltır. Kalp sağlığını korumak için dengeli ve sağlıklı beslenmek çok önem taşır. Havuç damar tıkanıklığının engellenmesine yardımcı olur ve kalp sağlığını korur.

Kansere Karşı Savaşır; Antioksidanlar kansere karşı savaşan maddelerdir ve havuçta bol miktarda bulunur. Havuçla ilgili yapılan araştırmalara göre; özellikle prostat kanserine karşı koruyucu özellik gösterdiği saptanmıştır. Havucun bir diğer özelliği ise, sigara içen bireylerin akciğerlerinde yarattığı tahribatı azaltmasıdır. Havucun içinde bulunan taksin maddesi ise; zararlı tümör gelişimini engeller ve tümör oluşumuna neden olan etkenleri azaltır.

Göz Sağlığını Korur; Göz sağlığı için en faydalı vitamin A vitaminidir. Göz sağlığını korumak ve göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak için; A vitamini ve beta karoten zengini besinlerin tüketilmesi gerekir. Havuç bol miktarda A vitamini içerir, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan göz hastalıkları riskini azaltır. Yaşlanmaya bağlı oluşan katarakt hastalığı riskinin de azalmasını sağlar.

Beyin Sağlığı; Havuç içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde beyin sağlığını korur. Sinir hücrelerinde olumlu etki yaratan havuç, beyin hücrelerinin onarılmasına katkı sağlar. Yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan beyin hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Sindirim Sistemi; Lifler bağırsak ve sindirim sistemi için en faydalı maddelerdir. Havuç bol miktarda lif içerir. Mevsiminde ve taze olarak havuç tüketmek, lif alımını arttıracağı için, bağırsak faaliyetlerini düzenler ve kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim rahatsızlıkları riskini azaltır. Lifli besinleri ayrıntılı olarak incelediğimiz lifli beslenmenin faydaları  yazımızı da okuyabilirsiniz.

Mide Sağlığı; Havuç mide sağlığını koruyucu etki içerir. Midede zararlı parazitlerin oluşumuna karşı savaşır. Zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Hücre Onarımı Sağlar; Havuç içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde hücre ve dokuları besler. Hasar gören ya da yıpranan hücrelerin onarılmasını sağlar.

Cilt Sağlığı; Havucun en önemli faydalarından birisi de cilt sağlığı içindir. Beta karoten özelliği ile cilt sağlığını korur ve özellikle güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korur. A,E ve K vitaminleri bakımından zengin olan havuç güneşin ciltte yaratacağı kuruluğu azaltır ve cildi besler. Güneşin zararlı lekelerine karşı güneş lekelerine ne iyi gelir yazımız da ilginizi çekebilir.

Vücudu Zararlı Maddelerden Temizler;  Bol miktarda A vitamini ve beta karoten içeren havuç vücutta detoks etkisi yaratır. Vücudu zararlı toksinlerden arındırarak ödem atılmasını kolaylaştırır.

Diş Sağlığı; Havuç gibi ısırılarak tüketilen meyvelerin en önemli faydalarından birisi de diş ve diş etlerini korumasıdır. Havucun diş sağlığı için etkin maddeler bugün diş macunu sektöründe de yaygın olarak kullanılır. Havuç ağız içinde ve dil yüzeyinde bulunan bakterilerin yok edilmesini sağlar. Nefesi ferahlatır.

Havucun Diğer Faydaları;

  • Havuç içerdiği bitkisel protein ile kemik sağlığının korunmasını sağlar.
  • Kas gelişimini güçlendir.
  • Karaciğeri temizler, toksinlerin atılmasını sağlar.
  • Saçları güçlendirir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kilo vermeyi sağlar.

Havuç Yağı ve Bronzlaşma

Doğal bronzluk sağlayan yağlardan birisi olan havuç yağı, cildi bronzlaştırırken güneşin de zararlı ışınlarının cilt üzerine zarar vermesini engelleyerek sağlıklı bir bronzluk sağlar. Bronzlaşma etkisini arttırmak için yarıca havuç suyunun da etkisi göz ardı edilmemelidir. Havuç yağının diğer faydalarını da görmek için havuç yağının faydaları yazımızı da kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

Havucun Kalorisi

havucun kalorisi
havucun kalorisi

Havuç düşük kalorili olması ile dikkat çeker. 1 adet havuç yaklaşık 40 kaloridir. Ancak havuç düşük kalorili olması yanında çok besleyicidir. Özellikle gelişme çağındaki çocukların bağışıklığı güçlendirmek için havuç suyu içirilebilir.

Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek isteyenler için de iyi bir tercih olan havuç suyu kan şekerini ve kolesterolü dengeler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA