Hepatit A Nedir Belirtileri Nelerdir Aşısı

hepatit a nedir belirtileri aşısı
hepatit a nedir belirtileri aşısı

Hepatit A Nedir

Karaciğerin iltihaplanmasına neden olan hepatit A kendini grip olarak hissettiren bir hastalıktır. Hepatit A virüsünün (HAV) neden olduğu bu hastalık direkt olarak karaciğeri etkiler. Halk arasında sarılık olarak da bilinen akut viral hepatit A, en yaygın olarak görülen hepatit virüsüdür ve çocuklarda daha çok görülür. Hepatit A virüsü karaciğeri etkileyen bir hastalıktır ve genellikle tedavisi başarıyla sonuçlanır. Bulaşıcı bir hastalık olan hepatit A hastalığı kalabalık ortamlardan ya da hepatit A virüsü aktif olan biriyle temas sonu bulaşabilir.

Hepatit A daha önce bu hastalığı geçirmeyen kişilere daha hızlı bulaşır. Virüs vücuda girdikten sonra hastalığın vücutta kuluçka evresi vardır. Virüs vücutta yaklaşık 15 gün kuluçka evresinde kalır. Hepatit A virüsü kuluçka evresinden sonra belirtiler göstermeye başlar. Karaciğerde iltihaplanmaya neden olan hepatit A okul çağındaki çocuklarda daha sık görülür.

Hepatit A Belirtileri Nelerdir

Kuluçka döneminden sonra belirtiler gösteren hepatit A 6 yaşını doldurmayan çocuklarda fark edilebilir belirtiler göstermezken, yaşı daha büyük olan çocuklarda belirtiler daha fark edilir şekilde görülür.

Kuluçka döneminden sonra, ateşin yükselmesi halsizlik, iştahsızlık ve yorgunluk gibi belirtiler görülür. Bu belirtilerden sonra sarılık yani hepatit A ortaya çıkar.

Hepatit A’nın en sık görülen belirtisi;

 • İdrar rengini değişmesi başlıca hepatit belirtilerindendir. Hepatit A virüsü bulaşan kişilerde idrarın rengi koyu renkte olur.
 • Dışkı renginde de değişme meydana gelir. Normalden daha soluk renkte dışkı hepatit A’nın en sık görülen belirtileri arasında yer alır.
 • Gözün beyaz kısımlarında sararma meydana gelir.
 • Cilt tonunda sararma ve dil altında sararma hepatit A hastalığının diğer belirtileri arasındadır.
 • Hepatit A virüsü olan kişilerin bağışıklık sistemi zayıflar. Hasta kendini çok yorgun ve halsiz hisseder.
 • İştahsızlık ve kilo kaybı yaşanır.
 • Kişide mide yanması, mide bulantısı, kusma ve titreme gibi şikayetler de görülmektedir.
 • Hepatit A virüsü kişide yüksek ateş görülmesine de sebep olmaktadır.
 • Kişinin genel olarak kendini yorgun ve halsiz hissetmesi de hepatit belirtileri arasında yer alan diğer bulgulardır.

Hepatit A Neden Olur

Kaynağı HAV virüsü olan hepatit A hastalığı viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Virüsün tuttuğu organ olan karaciğerde iltihaplanmaya neden olarak karaciğerin görevini tam olarak yapmasına engel olur. Hafif seyreden hepatit A virüsü en çok çocuklarda görülür. Karaciğer iltihaplanmasından sonra sarılığa çevirir. Hepatit A kronikleşen bir hastalık değildir ve diğer hepatit virüslerine göre daha hafiftir ve tedavisi başarısı daha yüksektir.

Hepatit A Nasıl Bulaşır

Hepatit virüsü bulaşıcıdır ve genellikle hepatit virüsü olan birinden geçebilir. Hepatit A virüsünün bulaşma düzeyi en yüksek olan risk grupları arasında;

 • Askerler
 • Kreş ve yuvaya devam eden çocuklar
 • Hepatit aşısı yaptırmayanlar
 • Genel hijyen kurallarına dikkat etmeyenler kişiler
 • Yatılı okulda kalanlar
 • Uyuşturucu madde kullananlar
 • Gelişmekte olan ülkelere seyahat edenler
 • Hemofili gibi pıhtılaşma sorunu olanlar
 • Kronik karaciğer hastalığı olan kişiler
 • Hepatit A virüsü enfekte olmuş biri ile cinsel ilişkiye girenler
 • Hemcinsleri ile cinsel ilişkiye giren erkekler
 • Hepatit A virüsü bulaşmış kişinin çatal, kaşık, havlu gibi kişisel eşyalarını kullananlar

Ayrıca virüs, kirli lağım sularından, iyi yıkanmamış sebze ya da meyvelerin tüketilmesinden dolayı da hepatit A virüsü geçebilir.

Mikroplu sularda ve klorlanmamış havuzlarda yüzmek

Tuvaletten çıktıktan sonra ellerin yıkanmaması sonucu yiyecek ve içeceklere dokunması

Donduruca şoklanmış ancak iyi pişirilmemiş gıdalar da hepatit A virüsünün bulaşmasına sebep olan diğer faktörlerdendir.

Hijyenik olmayan sularda yaşayan deniz canlılarının tüketilmesi sonucunda da kişiye hepatit A virüsü bulaşabilir.

Hepatit A virüsü genel hijyen kurallarının bozulması ile diğer insanlara rahatlıkla bulaşmasına neden olur. Bu sebeple özellikle hastane, lokanta, okul gibi her türlü özel ya da kamu kurumlarının mutfaklarında çalışan tüm personelin hepatit A taraması yaptırması ve hepatit aşısı olması tavsiye edilir.

Hepatit A Korunma Yolları

Genel olarak hepatit A’dan korunmak için bazı önlemler alınması gerekir. Özellikle genel hijyene dikkat etmek virüslerin bulaşmasının önüne geçer. Hepatit A virüsünden korunmanın açık bir formülü bulunmasa da risk faktörlerine maruz kalmamak için dikkatli olmak da fayda vardır. İşte hepatit A virüsünden korunma yolları;

 • Hepatit A virüsü olan bir kişiyle aynı evde yaşanıyorsa virüsün bulaşmaması için kişinin tabağı, bardağı, kullandığı havlusu ayrı olmalı ve bu ürünleri diğer kişiler kesinlikle kullanmamalıdır.
 • Hepatit A aşısı yaptırmak kişiyi bu virüse karşı etkili bir şekilde korur.
 • Temizliğinden emin olunmayan su içilmemeli, yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Göl, dere ya da havuz gibi yüzme alanları temiz değilse hepatit A virüsünün bulaşmasına neden olur. Bu alanlarda yüzmeden önce temizliğinden emin olunmalıdır.
 • Sebze ya da meyveler çiğ tüketileceği zaman bol su ile yıkanmalıdır. Mümkünse sebze ve meyveleri yıkarken içme suyu ile yıkayın ya da yemeklere kullanmadan önce bir süre sirkeli suda bekletin.
 • Tırnak makası, tıraş bıçağı, diş fırçası ve macunu gibi eşyalar kimse ile paylaşılmamalıdır.
 • Çiğ olan deniz mahsullerinin tüketilmesinden de özellikle kaçınılmalıdır.
 • İğne, aşı ve enjeksiyon gibi uygulamaların öncesinde hijyen kurallarına ve sonrasında da kullanılan iğnelerin çöpe atılmasına özellikle dikkat edilmelidir.
 • Tuvaletten sonra ya da bebeğin altı değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunla yıkanmalı ve bol su ile de durulanmalıdır.

Hepatit A Teşhisi

Hepatit A virüsü hepatit türleri arasında en hafif olanıdır ve teşhisi bazen gecikebilir.  Yüksek ateşi sebepsiz kilo kayıpları görülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Hepatit A teşhisi kan testi ile kolaylıkla yapılır. Kan ve idrar tahlilinde hepatit A virüsü teşhis edilir ve tedavi süreci böylece başlamış olur. Kan testi sonucunda kişide hepatit A virüsünün olup olmadığı kesin olarak ortaya çıkmaktadır. Yapılan doktor muayenesi sonucunda hepatit A hastalığından kurtulmak için izlenecek tedavi yol ve yöntemleri belirlenir. Virüs ile temasın ardından en kısa sürede doktora gidilmesi gerekmektedir. Hepatit A teşhisi ne kadar erken olursa hepatit aşısının bir dozu ya da hepatit A ile etkin mücadele eden ilaçların verilmesi hastalığın ilerlemesini o kadar hızlı engelleyecektir.

Hepatit A Tedavisi

Hepatit A özel bir tedavi yöntemi gerektirmez. En başta bol dinlenme  istirahat, sağlıklı beslenme ve temizlik kurallarına dikkat edilmesi gereklidir. İlerleyen düzeyde hastalığın tedavisi için karaciğerin virüsten temizlenmesi amaçlanır. Doktorun gerek gördüğü durumlarda tedavi hastaneye yatarak ya da ayakta da yapılabilir. Hepatit A tedavisinde amaç virüsün karaciğerden atılmasını sağlamaktır. Hepatit A virüsünün yok edilmesini sağlayan ilaç tedavisi uygulanır. Karaciğer kendi kendini temizleyebilme özelliği gösteren bir organ olduğu için bu süreçte sağlıklı beslenme ile desteklenirse hastalığın tedavisi de o kadar kolay olur. Bu sebeple hepatit A tedavi süresi kişinin yaşam kalitesine göre değişkenlik gösterebilir. Özellikle dikkat edilmesi gereken en temel husus tedavi ile birlikte beslenme ve yaşam biçimi de çok önem verilmelidir. Tedavi sürecinde sağlıklı ve bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler ile beslenmelidir. Sağlıklı bir diyet planı oluşturulmalı ve uygulanmalıdır. Özellikle karaciğere iyi gelen yiyeceklerden biri olan yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Alkol ve sigara kesinlikle kullanılmamalı ve genel hijyen kurallarına dikkat ederek kişi her açıdan temiz bir yaşam ortamı sağlamalıdır.

Hepatit A Aşısı

hepatit a aşısı
hepatit a aşısı

Hepatit virüsünden korunmanın en etkili yolu aşılama yapılmasıdır. Hepatit virüsünden korunmak için hepatit A aşısı geliştirilmiştir. Etkili bir aşıdır ve uzun süre virüse karşı koruma sağlayabilir. Ancak sağlıklı beslenme rutini ve hijyen kurallarına dikkat edilmediğinde tekrarlayabileceği unutulmamalıdır. Hepatit A hastalığına yakalanma riski olan kişilerin önlem amaçlı hepatit aşısı vurulması çok faydalı olacaktır. Hepatit A aşısı olduktan sonra da yine beslenme ve hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. 12 aylıktan büyük olan herkes hepatit aşısı olabilir.  Hepatit aşısı toplamda 2 dozdur. Hepatit aşısının ilk dozu uygulandıktan yaklaşık 6 ay sonra ikinci dozu yani son dozu uygulanır. Özellikle gelişmekte olan ülkelere seyahat etmeyi planlayan kişilerin seyahatten en az 3 – 4 hafta önce hepatit aşısı olması gerekmektedir.

Hepatit A Aşısı Fiyatı

Ülkemizde toplum sağlığı açısından grip, tüberküloz, verem, kızamık, çocuk felci, kabakulak gibi birçok hastalığa karşı aşılama yöntemi uygulanmaktadır. Aşılama yöntemi ile pek çok ölümcül hastalık önlenebilmektedir. Ülkemizde kronik karaciğer hastalığı olan kişilere hepatit A aşısı ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Hepatit a aşısı yapılması gerekli olan aşılar kapsamında sağlık ocaklarında uygulanmaktadır. İki doz halinde yapılan hepatit A aşısı 15 yaşından küçük olanlara 0 – 6. aylar arasında 15 yaşından büyüklere ise 0 – 6. aylar arasında ya da 12. ayda uygulanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA