Hepatit C Nedir Belirtileri Tedavisi

hepatit c nedir belirtileri tedavisi
hepatit c nedir belirtileri tedavisi

Hepatit C Nedir

Karaciğerde enfeksiyon oluşmasına neden olan hepatit C virüsünün neden olduğu hastalık bulaşıcıdır. Hepatit C virüsü (HCV) karaciğerin enfeksiyon kapıp hastalanmasına neden olur. Virüs kronik şekilde devam ettiği zaman siroz hastalığına dönmesi yüksek olasılıktır. Tehlikeli ve bulaşıcı bir virüs olan hepatit c virüsü insanlara çeşitli yollara bulaşabilmektedir. Hepatit C belirtileri sinsi şekilde ilerler ancak hastalar çoğu zaman vücutlarında aşırı halsizlik, kusma ve kilo kaybı gibi belirtiler hissedebilir. Ayrıca konu ile ilgili olarak hepatit A nedir, belirtileri, tedavisi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Hepatit C Virüsü

Tedavi edilebilen bir hastalık olan hepatit C ilk olarak 1970’li yıllarda yıllarda ortaya çıkmıştır. Virüsün ilk ortaya çıkışında insanlardan ve şempanzelerden bulaştığı görülmüştür. Hepatit virüsleri A, B, C, D olarak kendi içinde ayrılırken en etkin virüs olan hepatit C’dir. Virüs, karaciğere saldırarak, karaciğerin enfeksiyon kapmasına ve iltihaplanmasına neden olur. Ülkemizde hepatit C oranı %1 civarındadır. Peginterferon ve ribavirin hepatit C tedavisinde en sık kullanılan ilaçlardır. Hepatit C tedavisinde %50 ve %80 arasında başarıya ulaşılmaktadır. Hepatit C tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak geç fark edilmesi durumunda hastalık ilerlediğinde bazı semptomlar görülebilir. Hepatit c tedavi edilmezse; Siroz, karaciğer yetmezliği ya da karaciğer kanseri gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Hepatit c tedavi edilmediğinde oluşacak semptomları daha detaylı anlatacak olursak; Karaciğer Yetmezliği; Hepatit c virüsü karaciğeri hasara uğrattığı için görevini tam olarak yerine getirmesine engel olur.

Siroz; HCV virüsünün karaciğere bulaşmasından uzun süre sonra (20 yıl) siroz semptomu görülebilmektedir.

Karaciğer Kanseri; Hepatit c virüsünün neden olduğu bir diğer semptomdur. Ancak hepatit c virüsünden dolayı karaciğer kanseri görülme riski çok düşüktür.

Hepatit C Nasıl Bulaşır

Hepatit C virüsü bulaşıcıdır ve kan yoluyla, dezenfekte edilmemiş hastane ekipmanlarından (Şırınga, iğne) ya da hepatit C virüsü taşıyıcısı olan kişinin kanının bulaşma riski olduğu diş fırçası ya da çatal gibi ürünlerinin kullanılması sonucu bulaşabilir. Ancak hepatit C vakalarının yaklaşık %20’sini nedeni bilinmemektedir. Güvenli olmayan tıbbi müdahaleleri, kan yolu ve cinsel temas en sık bulaşma nedenleri arasındadır. Genellikle fark edilebilir belirtiler vermeyen hepatit c virüsün bulaşmasından yaklaşık 3 ay sonra bazı belirtiler gösterir.

Hepatit C Risk Faktörleri

Hepatit c virüsü bulaşma riskine neden olan bazı faktörler vardır. HVC virüsü kan yolu ile bulaştığı için hijyen koşullarına çok dikkat edilmesi gerekir. Örneğin; piercing ve dövme yaptırırken kan bulaşma riski olduğu için hijyen koşulları sağlanmalıdır. Uyuşturucu ilaç kullanmak ve uyuşturucu ilaç maddelerini şırıngayla enjekte etmek. Organ nakli olmak( Günümüzün sağlık koşullarında bu risk çok azalmıştır) Uzun süre diyaliz tedavisi görmek Hepatit C virüsü taşıyan anneden doğmak

Hepatit C Belirtileri Nelerdir

hepatit c belirtileri
hepatit c belirtileri

Hepatit C virüsünün neden olduğu semptomlar; cilt tonunda sarılık, yorgunluk, halsizlik, ani kilo kayıpları ve kusma şeklindedir.

Halsizlik; Karaciğerde enfeksiyona neden olan virüs; vücudun halsiz kalmasına neden olur. Virüs vücudun bağışıklığını etkilediği için kronik halsizlik ve yorgunluk görülür.

İştahsızlık; Karaciğerde tahribata neden olan virüs, iştahsızlığa yol açar. Hepatit C virüsünün neden olduğu iştahsızlık belirgin şekilde kendini gösterir.

Mide Bulantısı; Hepatit C virüsü vücudun ve kan faaliyetlerinin düzenini bozmaktadır. Bu durumdan etkilenen midede bulantılar ve kusma gibi belirtiler görülebilir.

Karın Ağrısı; Kan yoluyla karaciğere bulaşan hepatit C virüsü karaciğerin iltihaplanmasına neden olarak karın ağrılarına neden olur. Hepatit C virüsü şiddetli karın ağrılarına neden olmaktadır.

İdrar Rengi; Vücudumuzun dezenfekte merkezi olan karaciğer vücuda giren her organizmaya ilk müdahale edilen organdır. Karaciğerden atılması gereken üre gibi maddeler bu organizmalardandır. Ancak hepatit C virüsü nedeniyle karaciğer görevini tam olarak yerine getiremez ve üre atımını tam olarak yapamaz Bu durum idrarın koyu renkli olmasına neden olur.

Göz ve Cilt Tonunda Sarılık; Hepatit c virüsü karaciğerin iltihaplanmasına neden olur kanın temizlenme işlemi tam olarak yerine getirilmez. Kanın temizlenmemesi cilt tonunda sarı ve solgun bir renge sahip olmasına neden olur. Hepatit C virüsü nedeniyle gözlerin beyazında renk koyuluğu görülür ve sarı ve solgun bir renge döner.

Yüksek Ateş; Damarlardaki kan hepatit c virüsüne maruz kaldığı için vücut ısısının artmasına neden olur. Hepatit c virüsü bağışıklık sistemini de etkilediği için ateşin yükselmesine yol açar.

Eklem Ağrısı; Hepatit c virüsü karaciğerde iltihaplanma nedeniyle eklem ve kas ağrılarına yol açar. Kişinin kol ve bacak eklemlerinde ağrı ve sızılar oluşur.

Hepatit C Tedavisi

Hepatit c tedavisinde son yıllarda geliştirilen ilaçlar sayesinde önemli yollar kat edilmiştir. Bu ilaçlar sayesinde artık hepatit c hastalığından tamamen kurtulmak söz konusudur. Hepatit c virüsü yaklaşık 3 ila 6 ay arasında değişen bir zaman dilimi içinde rahatlıkla tedavi edilebilmektedir. Hepatit c hastalığının tedavisinde öncelikle Anti – HCV testi yapılarak HCV virüsüne karşı antikor saptaması yapılmaktadır. Sonuçların pozitif çıkması halinde ikinci bir doğrulama testi olarak RNA testi yapılır. Teşhisi bu testlere bakılarak yapılan hepatit C hastalığının tedavisine böylelikle başlanmış olur. Önceki yıllarda tedavi zorluğu yaşanan bir hastalık olan hepatit c virüsünden korkmayınız. Hastalığın tedavisinde ağız yolu ile alınan ilaçlar sayesinde hastalığın tedavisinde oldukça etkili sonuçlara ulaşılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA