Hibiskus Çayı Nedir Faydaları Nelerdir Zayıflatır Mı

hibiskus çayı nedir faydaları nelerdir zayıflatır mı
hibiskus çayı nedir faydaları nelerdir zayıflatır mı

Hibiskusun Faydaları Nelerdir

Faydalı bitkilerden olan hibiskus bitkisi özellikle zayıflamaya yardım ettiği gibi aynı zamanda da C vitamini deposudur. Hibiskusun faydaları nelerdir ve hibiskus çayı nasıl hazırlanır diye merak ediyorsanız; ayrıca hibiskus bitkisinin ve hibiskus çayının zayıflamaya etkisini görmek istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyor ve keyifli okumalar dilyoruz.

Hibiskus Nedir

hibiskus nedir
hibiskus nedir

Jamaika Gülü olarak da bilinen hibiskus bitkisinin yaprakları toplanarak çay yapılır. Hibiskus çayı ülkemizde ekşi çay olarak da bilinir. Özellikle soğuk kış günlerinde bağışıklık sisteminin zayıflaması ile daha çabuk hastalanırız. Ancak hibiskus çayı C vitamini deposudur ve iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hibiskus çayı yaprakları kırmızı renktedir ve tadı ise ekşi bir tattır. Hibiskus çayının bir diğer önemli özelliği ise kafein içermemesidir.

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir

Sağlık için birçok faydası bulunan hibiskus çayı sadece C vitamini açısından değil diğer vitamin ve mineraller bakımından da oldukça zengindir. Avrupa ülkelerinde kullanımı yaygın olan hibiskus çayı ülkemizde de son yıllarda sıkça tüketilir.

Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir

hibiskus çayı faydaları nelerdir
hibiskus çayı faydaları nelerdir

Kan Basıncını Dengeler; Hibiskus çayı ile ilgili 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre yüksek tansiyonu olan kişilerin düzenli olarak hibiskus çayını tükettiklerinde tansiyonlarının dengede kaldığı saptanmıştır. Kan basıncını dengeleyen hibiskus çayı aynı zamanda kalp sağlığını da korur. Tansiyon ve kalp rahatsızlığı olan kişiler kan basıncını dengelemesi için hibiskus çayı içebilirler. Ancak tansiyon ve kalp rahatsızlığınız ileri seviyedeyse tüketmeden önce doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Hibiskus Çayı İyi Bir İdrar Söktürücüdür; Düzenli olarak hibiskus çayı içenler daha sık idrara çıkarak vücutlarındaki toksinleri atabilirler.

Hibiskus Çayı Kolesterolü Dengeler; İyi bir antioksidan olan hibiskus çayı kolesterolü dengeler. Kan basıncını dengelerken kandaki kötü kolesterol olan LDL’yi düşürür ve iyi kolesterol HDL’yi ise yükseltmeye yardımcı olur.

Hibiskus Çayı Kan Şekerini Dengeler; Kan değerleri üzerinde oldukça faydalı olan hibiskus çayı hipoglisemik etkisi ile kan şekerini dengeler ve aniden yükseltmez.

Hibiskus Çayı Karaciğeri Korur; Antioksidan zengini olan hibiskus çayı karaciğeri korur. Vücudumuz için tehlikeli olan serbest radikallere karşı savaşır doku ve hücreler zarar vermesini engeller.

Hibiskus Çayı Akciğeri Korur; Karaciğer gibi akciğer için de en yararlı özellik antioksidandır ve hibiskus antioksidan zenginidir.  Akciğer gibi önemli bir organın doku ve hücrelerini korur.

Hibiskus Çayı Regl Ağrılarını Hafifletir; Yatıştırıcı etki yaparak regl ağrılarının hafiflemesine yardımcı olarak hormonları da dengeleyici etki gösterir.

Hibiskus Çayı Anti-Bakteriyeldir; C vitamini içeren hibiskus çayı askorbik asit zenginidir ve anti bakteriyel etki gösterir. Bu özelliği sayesinde vücudumuzu grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur.

Hibiskus Çayı Sindirim Sistemini Düzenler; Bitki çaylarının en önemli özelliklerinden birisi de sindirim sistemine olan faydalarıdır. Hibiskus çayı da sindirim sistemini düzenleyerek hazımsızlık sorunlarının geçmesine yardımcı olur.

Hibiskus Çayı İyi Bir Sakinleştiricidir; Kafein içermediği için hibiskus çayı uyarıcı etki yapmaz. Sakinleştirir ve yatıştırır.

Hibiskus Çayı Vücudun Susuzluğunu Giderir; Hibiskus çayı vücutta zararlı toksinlerin atılmasını sağlarken susuz kalmamasını sağlar.

Hibiskus Çayı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; C vitamini zengini olması ve antioksidan özelliği olan hibiskus çayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı ve grip gibi kış hastalıklarına karşı vücudumuzu korur.

Kanser; Hibiskus çayının içinde anti tümör özellikler bulunur. Hibiskus çayı bu özelliği sayesinde kanser hücrelerinin büyümesini durdurmaya yardımcıdır. Çünkü antioksidan içeren besinler kansere karşı en iyi savaşanlardır. Serbest radikaller ise kansere neden olan maddelerdir ve hibiskus çayı antioksidan özelliği ile serbest radikallere karşı savaşır. Vücudumuz hasta olmasa bile bağışıklığını korumak için antioksidanlara ihtiyaç duyar. Bu nedenle antioksidan özelliği yüksek yiyecekler ve içecekler tüketilmelidir.

Hibiskus Çayı Zayıflatır Mı

hibiskus çayı zayıflatır mı
hibiskus çayı zayıflatır mı

Zayıflamak isteyen herkesin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi ve mümkün olduğunca egzersiz aktivitesini artırması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Tüm bunların yanı sıra hızlı ve sağlıklı zayıflama konusunda çeşitli bitkilerden ve ürünlerden de destek alınmaktadır. Bilinçli kullanım doğrultusunda çok da etkili olduğu bilinen bitki çayları zayıflama konusunda da oldukça etkili olan destek besinlerin başında gelmektedir.

Sağlığımız için birçok yararı bulunan hibiskus çayının zayıflamaya yardımcı etkisi de vardır. “Hibiskus çayı zayıflatır mı?” diye sorarsak rahatlıkla evet diyebiliriz. Hibiskus çayı kilo verdirir. Hibiskus çayı şeker emilimini azaltır ve vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Vücutta gereksiz yere ödem oluşmasına neden olan toksinlerin atılması kilo vereye yardımcı etki gösterir.

Melisa Çayı Faydaları Zayıflatır Mı

Hibiskus çayı sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına etki göstermesi; hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sorunlarının azalmasına yardımcı olur. Sindirim sisteminin düzenli çalışması ise midede şişkinlik sorunlarını azaltır.

Hibiskus çayı kan şekerini dengeleyerek tatlı krizlerini engeller.

Hibiskus çayı bağışıklık sistemini güçlendirirken vücudumuzun güçlenmesine yardım eder. Yağ yakımını hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlü olan vücut daha kolay yağ yakımı sağlar. Hibiskus çayı bu etkileri sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır

hibiskus çayı nasıl hazırlanır
hibiskus çayı nasıl hazırlanır

Hibiskus çayının faydaları bu kadar fazlayken hibiskus çayı nasıl demlenir ve “Hibiskus çayı nasıl hazırlanır?” merak ediyorsanız bu bölümde bunu anlatacağız. Hibiskus çayını hazırlamak oldukça kolaydır. Hibiskus çayı marketlerde ya da aktarlarda satılmaktadır buralardan rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Teff Tohumu Çayı Nedir Faydaları Nasıl Kullanılır

Hibiskus çayı hazırlama; 

1 ya da 2 bardak suyu kaynatın. Kaynayan suyun içine 2 çay kaşığı hibiskus ilave edin ve yaklaşık 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Demlendikten sonra süzün. Hibiskus çayımız içmeye hazırdır. Hibiskus çayı içerken tatlandırmak ve bağışıklığı daha da güçlendirmek için içerisine 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Ayrıca tarçın, limon ya da zencefil ekleyerek de hibiskus çayınızı içebilirsiniz.

Hibiskus Çayı Zararlı Mı Yan Etkileri Var Mı

Sağlığımız için faydalı ve kilo vermeye yardımcı hibiskus çayı için yan etkileri var mı ya da hibiskus çayı zararlı mı soruları da merak edilir. Bazı durumlarda hibiskus çayı yan etki gösterebilir. Emzirme döneminde olan kadınların ve hamilelerin hibiskus çayı tüketmesi önerilmez.

Eğer düzenli olarak ilaç içiyorsanız hibiskus çayı içmemelisiniz. Hibiskus çayı bu ilaçlarla etkileşime geçebilir.

Hibiskus çayı kan basıncını düşürücü etkiye sahiptir. Eğer kan basıncınız genelde düşükse ve hibiskus çayı içmek daha da düşürebilir. Kan basıncı düşük olan kişilerin hibiskus çayı içmeleri önerilmez.

Hatırlatma: Unutmayın her besinde olduğu gibi hibiskus çayı da günlük tüketim miktarına dikkat edilerek içilmelidir. Aksi halde sağlıklı olsanız bile ciddi yan etkiler gösterebilir. Hibiskus çayının faydalarını en iyi şekilde görebilmek için günlük en çok 2 fincandan fazla tüketilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA