Himalaya Tuzunun Faydaları, Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır

himalaya tuzu faydaları, nasıl kullanılır
himalaya tuzu faydaları, nasıl kullanılır

Himalaya Tuzunun Faydaları

Vücudun en önemli yapı taşlarından su, oksijen ve tuzdur. Himalaya tuzu vücut için en faydalı tuz çeşididir ve birçok sağlıklı mineral içerir. Vücudumuz tuza ihtiyaç duyar, eğer vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tuz faydalı tuz bileşenlerinden alınırsa sağlık için pek çok fayda sağlar. Bu tuzlardan birisi de himalaya tuzudur. Himalaya tuzu faydaları ile öne çıkan bir tuz çeşididir ve günümüzde organik marketlerde, aktarlarda ve büyük zincir marketlerin raflarında himalaya tuzuna ulaşmak mümkün. Mineralli yapısı ile sağlık için bir çok fayda sağlayan himalaya tuzu, vücudun tuz ihtiyacını karşılar. Peki himalaya tuzu nedir, faydaları nelerdir? 

Himalaya Tuzu

Kristal tuz yataklarından çıkarılan himalaya tuzunun geçmişi 250 yıl öncesine kadar dayanır. Denizlerin kuruması ile ortaya çıkan tuz yataklarının kristalleşmesi ile oluşan himalaya tuzu en doğal tuzlardan birisidir ve 84 farklı minerali içerir. Son yıllarda ülkemizde tüketimi artan himalaya tuzu Güney Asya bölgesinden çıkarılmaktadır.Tuzun fazlası zarar olmakla birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu bir madde olan tuz, vücuda ihtiyacı olan enerjiyi verir ve hücrelerin yaşamsal faaliyetlerini yerine getirmesini sağlar. Sinir ve sıvı dengesinin sağlanması için de görev yapan himalaya tuzu kas ve sindirim sistemi içinde oldukça faydalıdır.

Himalaya Tuzu Faydaları

himalaya tuzu faydaları
himalaya tuzu faydaları

Tansiyon; Özellikle yüksek tansiyon hastalarının çok dikkatli kullanması gereken maddelerden birisi de tuzdur. Ancak himalaya tuzu tansiyonun ve kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. İçerdiği lityum elementi ile depresyon hastalığı riskini azaltır ve sinir sistemini korur.

Enerji; Himalaya tuzunun en önemli faydalarından birisi de enerji iletimini sağlamasıdır. Vücutta enerji iletimini kolaylaştıran himalaya tuzu, seretonin hormonunun da salgılanmasını sağlar. Seretonin hormonu ise vücuda enerji ve mutluluk veren önemli bir hormondur. Himalaya tuzu, enerji iletimini sağlarken kemiklerin de gelişmesine yardımcı olur.

Kireçlenme; Eklem romatizması ya da kireçleme gibi rahatsızlarda eklem yerleri oldukça ağrır ve doğru bir beslenme düzeni oldukça önemlidir. Kireçlenmeyi azaltan ve iyi gelen besinlerden birisi de himalaya tuzudur. Himalaya tuzu içerdiği faydalı mineraller ile kemik sağlığını korurken kemiklerin güçlenmesini sağlar.

Kansere Karşı Savaşır; İçeriğindeki faydalı bileşenler ile himalaya tuzu kanserli hücrelerin oluşum riskini azaltır ve var olan kanserli hücrelere karşı savaşır. Bağışıklık sistemini etkileyen kanserli hücrelerin ölmesini sağlayan himalaya tuzu aynı zamanda bağışıklık sistemini de korur.

Hafıza Güçlendirir; İleri yaşa bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlık olan hafıza zayıflığı, alzheimer gibi hastalıklara karşı sinir hücrelerine iyi gelen himalaya tuzu bu açıdan da oldukça faydalıdır. Himalaya tuzu sinir ve hücre sistemini korur ve hafızanın zayıflamasına engel olur.

Güç Verir; Kemik sağlığını koruyan himalaya tuzu, kemikleri güçlendirerek vücuda ihtiyacı olan gücü verir. Vücudun güçlü olması için kas sisteminin de güçlü olması gerekir. Kasları besleyen bileşenlerden birisi de himalaya tuzudur. Kas içinin güçlenmesi ve güç kaybetmemesi için ihtiyaç duyulan tuz himalaya tuzudur.

Cilt Hücrelerini Yeniler; Hassas ciltlerde görülen; sedef, egzema gibi rahatsızlıklara karşı himalaya tuzu oldukça etkilidir. Himalaya tuzunu yemeklerde işlenmiş tuz yerine kullanarak hücreleri içerden besleyebilirsiniz. Himalaya tuzunun cilt için kullanımı ise, ılık su içinde eritilen himalaya tuzu sivilce ya da akne olan bölgeye pamuk yardımı ile sürülür. Himalaya tuzu sivilce olan bölgedeki iltihabın kurumasını sağlar.

Himalaya Tuzunun Diğer Faydaları; 

Yaraları iyileştirir.

Kan şekerini dengeler.

Migrene karşı etkilidir.

Ayak mantarına iyi gelir

Kalp sağlığını korur ve kalp ritmini düzenler.

Böbrek taşlarının düşmesini sağlar.

Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır

himalaya tuzu nasıl kullanılır
himalaya tuzu nasıl kullanılır

Himalaya tuzu alışık olduğumuz, beyaz sofra tuzundan farklı olarak kristal ve büyük taneli şekildedir. Himalaya tuzu kullanımı ise kristal tuz parçalarının öğütülmesi ve toz haline getirilerek yemeklere konmasıdır. Bunu yapmak himalaya tuzunun incelmesini sağlar. Çünkü himalaya tuzu etkili bir tada sahiptir ve az bir miktarı yemekleri tatlandırmak için yeterlidir. Yemeklerde kullanımı dışında himalaya tuzu; harici olarak da kullanılır. Peeling, maske gibi kullanım şekilleri de vardır.

Cilt İçin Himalaya Tuzu Kullanımı

Himalaya tuzunun harici olarak kullanılan yöntemlerinden birisi de cilt bakımıdır. Cilt için kullanılacak himalaya tuzu ılık suyun içinde eritilir ve himalaya tuzu suyu elde edilir. Elde edilen himalaya tuzu pamuk yardımı ile akne ve sivilce olan bölgeye sürülür. Himalaya tuzunun cilt için kullanım alanlarından birisi de peelingdir. Cilde peeling yaparak ölü deriden arındırılır ve kan dolaşımı hızlanır. Bu sayede selülit oluşumu da engellenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA